Niki Hejli ide na crtu Donaldu Trampu – a njemu to odgovara

Bivša guvernerka i ambasadorka pri UN Niki Hejli najavila je kandidaturu za republikanske predizbore. To bi moglo da odgovara Donaldu Trampu u trci za još jedan mandat jer slabi ostale konkurente

2609 pregleda0 komentar(a)
Foto: REUTERS

Niki Hejli (51) bi da postane predsjednica Sjedinjenih Država. Ova bivša guvernerka i ambasadorka SAD pri UN objavila je ove sedmice da ulazi u republikanske predizbore za kandidata koji će 2024. pokušati da se domogne Bijele kuće.

Hejli je time prekršila obećanje od prije dvije godine, kada je rekla da neće juriti kandidaturu ukoliko bivši predsjednik Donald Tramp (76) bude krenuo po još jedan mandat.

U govoru Hejli nije pomenula Trampa direktno, ali je rekla da je vrijeme za „vođstvo nove generacije“.

Dvojak odnos sa Trampom

Hejli, ćerka indijskih imigranata rođena u varoši Bamberg u Južnoj Karolini pod imenom Nimarata Niki Randava, po mnogočemu se razlikuje od uobičajenih republikanskih kandidata.

Odgajana je kao sik, i tek je kasnije prešla na hrišćanstvo. Istorijska je bila njena pobjeda u trci za guvernerku Južne Karoline 2011. godine. Tada je postala prva žena, prvo dijete imigranata i najmlađa osoba koja je došla na čelo ove tvrdo republikanske savezne države.

Tokom šest godina na čelu, Hejli se fokusirala na ekonomiju, smanjenje poreza i zatezanje imigracionih zakona. Zastupala je, dakle, klasične konzervativne teme među kojima je bilo rezanje prava na abortus.

U osvit predsjedničkih izbora 2016. godine, Hejli je podržavala Trampove protivkandidate, govoreći na mitinzima da je Tramp „sve ono što sam učila svoju djecu da ne rade u vrtiću“.

No prihvatila je Trampov poziv da predstavlja zemlju pri Ujedinjenim nacijama i glatko dobila podršku u Senatu.

Žena bliska krupnom biznisu

U Ujedinjenim nacijama je stekla reputaciju nepokolebljive partnerke za Izrael i oštre kritičarke Irana i Sjeverne Koreje. Ankete su pokazivale njenu popularnost, čak i pošto je Trampova opadala. Povukla se sa funkcije 2018. godine.

Tomas Grejven, sa berlinskog Instituta „Džon F. Kenedi“, smatra da je Hejli oportunista i kandidatkinja bliska krupnom kapitalu.

„Ona je relativno umiješna u plovidbi kroz republikanske populističke struje“, rekao je on, „kao i u opsluživanju sopstvene klijentele.“

Ali da bi bila uspešna, smatra Grejven, Hejli bi morala da zagazi u tvrdo desničarske vode u kojima su mnogi birači Republikanaca koji veruju da se njihova zemlja nalazi u „ratu kultura“.

Čekaju se jači kandidati

Tramp nije reagovao na kandidaturu svoje bivše ambasadorke. Poznavaoci prilika misle da bi njen ulazak u trku čak mogao da odgovara Trampu, jer bi otkidala dio glasova jačim kandidatima.

Očekuje se da u trku uđu popularnija imena poput guvernera Floride Rona Desantisa, bivšeg potpredsjednika Majka Pensa i senatora Teda Kruza.

„Ako neko poput Hejli skupi između pet ili deset odsto na unutarstranačkim izborima, to Trampu može samo pomoći jer rastura opoziciju protiv njega“, kaže Grejven.

„Zato još Tramp nije smislio uvrjedljivi nadimak za nju“, dodaje ovaj stručnjak. „Onog trena kad je bude smatrao ozbiljnim političkim rivalom, nadenuće joj neki nadimak.“

Još nije izvjesno da li će se republikanskom kandidatu suprotstaviti aktuelni predsednik Džo Bajden ili će Demokrate izabrati nekog drugog.

Bajdena (80) mnoge uticajne demokrate ubeđuju da je prestar da se opet kandiduje, ali on povremeno šalje signale da ipak hoće još jedan mandat.