Sanacija ulcinjskih bedema ni na vidiku

Iz Uprave za zaštitu kulturnih dobara tvrde da nijesu odgovorni što ništa nije urađeno ni dvije godine nakon urušavanja dijela zidina...

9441 pregleda1 komentar(a)
Dio zidina obrušio se u januaru 2021, Foto: Privatna arhiva

Uprava za zaštitu kulturnih dobara ne snosi odgovornost zbog toga što još nije počela sanacija prije više od dvije godine obrušenih zidina na južnoj strani Starog grada u Ulcinju.

U toj državnoj instituciji, u odgovoru “Vijestima” tvrde da su stvorili sve zakonske preduslove da projekat, urađen u skladu sa konzervatorskim uslovima, bude dostavljen Upravi na saglasnost, ali da to do danas niko nije učinio.

Dio zidina skliznuo je u more početkom januara 2021. godine, usljed velikih kiša i kontinuiranog, neplanskog odlaganja šuta i otpada sa obližnjeg objekta...

“Informišemo vas da je stručni tim Uprave za zaštitu kulturnih dobara, po prijemu obavještenja o urušavanju bedema, u januaru 2021. godine, obišao predmetnu lokaciju i evidentirao oštećenja. O zatečenom stanju na terenu obaviještene su sve relevantne institucije, skrenuta je pažnja na alarmantnost situacije, i upućena molba za pomoć u pokretanju potrebnih procedura”, stoji u odgovoru Uprave.

Dodaje se da je shodno zahtjevu Opštine Ulcinj za izdavnje konzervatorskih uslova, Uprava 24. maja 2021. godine izdala konzervatorske uslove za potrebe izrade urbanističko-tehničkih uslova za sanaciju obrušenog dijela južnog bedemskog zida, na kat.parc. br. 2360/1 i 3606/3 KO Ulcinj.

Napominju da shodno Zakonu o zaštiti kulturnih dobara, za izradu konzervatorskog projekta za sprovođenje konzervatorskih mjera na nepokretnom kulturnom dobru, Uprava na zahtjev vlasnika, odnosno držaoca kulturnog dobra, izdaje konzervatorske uslove.

Dalje se navodi da, shodno istom Zakonu, saglasnost na konzervatorski projekat daje Uprava, na zahtjev vlasnika, odnosno držaoca kulturnog dobra, ili privrednog društva koje vrši reviziju tehničke dokumentacije, odnosno organa nadležnog za izdavanje građevinske dozvole.

“Nažalost, uprkos svim našim naporima da sistemski prevaziđemo ovu situaciju, o čemu svjedoči dokumentacija ove Uprave, obavještavamo vas da do danas, projekat urađen u skladu sa konzervatorskim uslovima izdatim od strane ovog organa, nije dostavljen Upravi na saglasnost”, odgovoreno je “Vijestima”.

Iz bivše lokalne vlasti tvrdili su u martu prošle godine, neposredno prije lokalnih izbora, da su se stekli svi uslovi da sanacija urušenih bedema počne ubrzo. Bivši sekretar za komunalne djelatnosti Adnan Alibegu to je potvrdio “Vijestima”, navodeći da su neophodna sredstva već obezbijeđena i da je pribavljena potrebna pisana saglasnost od firme “SJ Property” za korišćenje dijela njihove parcele unutar starogradskih zidina radi izvođenja radova.

U međuvremenu su bili lokalni izbori i smjena vlasti, ali i turbulentna dešavanja na državnom nivou oko formiranja manjinske Vlade.

Takođe, neposredno nakon obrušavanja zidina prije dvije godine, i iz Ministarstva prosvjete, nauke i sporta su najavili da će obezbijediti novac za sanaciju zidina, a da će, u saradnji sa Ministarstvom ekologije, prostornog planiranja i urbanizma, raditi na trajnoj zaštiti kulturnog dobra Stari grad Ulcinj.

Aktuelni predsjednik Opštine Omer Bajraktari nedavno je u razgovoru za “Vijesti”, govoreći o kontinuiranom obrušavanju kamenja i stijena ispod Palate Venecija na ulazu u Stari grad sa južne strane, kao i na činjenicu da još ništa nije urađeno na sanaciji obrušenih zidina na drugom mjestu prije dvije godine, kazao je da je riječ o velikom problemu koji iziskuje mnogo priprema, znanja i sredstava. On je izrazio spremnost Opštine da učestvuje u rješavanju tog problema uz podršku centralnih vlasti i uz angažovanje stručnih lica i referentnih institucija.

Uprkos svemu, sanacija zidina nikako da počne, stijene se obrušavaju sada i na drugim mjestima, iako je Stari grad koji postoji dva i po milenijuma i jedan je od najstarijih na Jadranu, odavno proglašen spomenikom prve kategorije.