Krvavi dijamanti: Blago ne donosi dobra Africi
Veletrgovci zadržavaju polovinu novca za sebe, a od druge polovine naplate rudarima ono što su im „pozajmili“ za put
U djelovima Afrike bogatim dijamantima prihodi od tog blaga skoro ništa ne donose lokalnom stanovništvu. Ili im čak čine život težim.
Kajongo Adelino (49) duže od decenije radi kao garimpeiro – kako se ovdje nazivaju nezvanični rudari dijamanata. Ovdje, u gradiću Kafunfu na sjeveru Angole, zanimanje je svima poznato.
Rudari traže „sponzora“ koji bi im finansirao put do područja dijamanata i potom otkupio robu.
Veletrgovci zadržavaju polovinu novca za sebe, a od druge polovine naplate rudarima ono što su im „pozajmili“ za put.
„Posljednji dijamant koji sam prodao koštao je 1.250 dolara“, kaže Adelino za DW. „To nisu prave cijene jer tabela koju koriste za garimpeirose je jedna, a na tržištu gdje oni prodaju važi sasvim druga.“
Gramzivost i pohlepa
Pohlepa i nemoć korumpiranih državnih aparata da zaustave šverc dijamanata vode nestabilnosti, kaže nam Mze Fula Ngenge, predsjednik Afričkog savjeta za dijamante.
Ngenge kaže da sirovine iz Konga, Angole, Mozambika i drugih zemalja završavaju van kontinenta. „Ponekad se zaplijeni mnogo ilegalnih dijamanata i tada oni postaju vlasništvo države koja ih je zaplijenila“, navodi on za DW.
„Tako da razvijeni svijet, kako ga je nedavno nazvao i papa, svakako jeste kriv što žmuri na sve to“, dodaje on.
Jedan izvor, upućen u geopolitiku iza dijamanata koja ima veze i sa pranjem novca i finansiranjem terorizma, objašnjava jedan od mehanizama:
„Ponekad se dijamanti kradu iz rudnika u Angoli i transportuju u Kongo. Onda se izvoze u Dubai sa dokumentima koji tvrde da je porijeklo dijamanta iz Konga“, navodi on.
Bezvrijedni sertifikati
Rafael Markes de Morai, novinar i aktivista iz Angole koji je napisao knjigu „Krvavi dijamanti“, oštro kritikuje i vlasti svoje zemlje i međunarodnu zajednicu. Kaže, to što su uvedeni sertifikati o porijeklu dijamanata ne sprečava da lokalne zajednice pate, a da se blago izvozi ka Antverpenu ili Dubaiju.
„Dovoljno je reći da su dijamanti čisti i to pravda sve. Ali oni nisu čisti jer se i dalje eksploatišu uz nasilje“, kaže Markes za DW.
Nedavno je, podsijeća novinar, na sjeveru Angole jedan radnik obezbjeđenja kod rudnika pretučen na smrt. Počinioci su navodno neformalni rudari iz Konga.
„Postoje konflikti, lokalne zajednice se eksploatišu i zlostavljaju dok recimo ruska Alrosa vadi dijamante“, dodaje novinar, govoreći o ruskoj kompaniji koja spada u najveće producente dijamanata na svijetu. Postoji veza sa belgijskom lukom Antverpenom.
Naš izvor upućen u ovu trgovinu kaže da je čudno što Belgija zvanično podržava Ukrajinu, „ali nastavlja da snabdijeva Rusiju novcem od prodaje dijamanata u Antverpenu – krvavih dijamanata“.
( Deutsche Welle )