Pljevlja: Kasu napunili poreski obveznici i zagađivači
Opština Pljevlja lani prihodovala 23,22 miliona eura, rashodi iznosili 17,71 milion Od planiranih 10,4 miliona eura kapitalnog budžeta, realizovano tek nešto više od polovine
Opština Pljevlja prošle godine je prihodovala 23,22 miliona eura, što je 97,35 odsto u odnosu na budžet planiran u iznosu od 23,852 miliona eura.
U tom periodu rashodi Opštine Pljevlja iznosili su 17,71 milion eura i manji su za oko 5,5 miliona od iznosa koji je planirala da utroši u prethodnoj godini.
Na prihodnoj strani budžeta evidentiran je i novac koji je prenijet iz prethodne godine - oko 5,25 miliona eura, a koji je lokalna uprava uglavnom naplatila od ekološke naknade od tri najveća zagađivača u Pljevljima - Rudnika uglja, Termoelektrane i Rudnika Gradir Montenegro.
Bez tog novca, koji lokalna uprava nije uspjela da potroši u prethodnom periodu za realizaciju nekih kapitalnih projekata, prihodi budžeta Opštine u prošloj godini iznosili bi nešto više od 17 miliona eura.
U izvještaju o ostvarenju budžeta u četvrtom kvartalu prošle godine navedeno je da je najviše novca Opština prihodovala od poreza - 6,9 miliona eura, od naknada 4,47 miliona eura, a 3,28 miliona dobijeno je iz Egalizacionog fonda. Egalizacioni fond se koristi kao instrument za ujednačavanje finansijski slabijih opština.
Opština je najviše novca prihodovala od poreza na dohodak fizičkih lica - oko 4,4 miliona eura, a od poreza na nepokretnosti skoro dva miliona eura, što je 69 odsto godišnjeg plana.
Opština je od naknada za korišćenje prirodnih dobara prihodovala 3,23 miliona eura, od čega 2,3 miliona od korišćenja šuma, što je čak 65 odsto više od plana.
Od naknada za korišćenje mineralnih sirovina u opštinsku kasu se slilo 880.000 eura, što je 20 odsto manje od plana.
Na kraju godine rashodi Oštine iznosili su 17,7 miliona eura, od čega je 3,06 miliona eura utrošeno za bruto-zarade zaposlenih.
Po osnovu zapošljavanja po ugovoru o djelu, što u opoziciji nazivaju partijskim zapošljavanjem, Opština je prošle godine isplatila skoro 94.000 eura.
Iz opštinskog budžeta odbornicima je za naknade prošle godine isplaćeno oko 64 hiljade eura, odnosno 1.828 eura po odborniku.
Oko 130.000 eura isplaćeno je političkim partijama koje su zastupljene u lokalnom parlamentu.
Od planiranih 10,4 miliona eura kapitalnog budžeta u prošloj godini godini, realizovano je svega 5,6 miliona eura, odnosno nešto više od 54 odsto godišnjeg plana.
Za otplatu dugova Opština je izdvojila 2,27 miliona eura, od čega se 2,1 milion eura odnosi na otplate obaveze iz prethodnog perioda.
Ukupne neizmirene obaveze Opštine Pljevlja na kraju prošle godine iznosile su 471.000 eura, a lokalnih javnih preduzeća 2,43 miliona eura.
U neizmirene obaveze Opštine nisu obuhvaćene reprogramirane nedospjele poreske obaveze Opštine, javnih ustanova i javnih preduzeća u iznosu od oko 3,5 miliona eura. Kod neizmirenih obaveza javnih preduzeća nisu obuhvaćene nedospjele obaveze javnih preduzeća po reprogramu poreskog duga iz 2022. godine od 708.000 eura, kao i reprogramirane obaveze u stečaju u iznosu od oko 895.000 eura, koje se plaćaju u periodu od 2021. do 2031. Kod neizmirenih obaveza Opštine nisu obuhvaćene nedospjele obaveze prema Elektroprivredi Crne Gore u iznosu od 2,029 miliona eura po osnovu ranije nezakonito naplaćene ekološke naknade. Ovaj dug Opština otplaćuje u deset jednakih godišnjih rata.
Ukupan iznos reprogramiranog poreskog duga iznosi 10,82 miliona eura.
Opština je kreditno zadužena 2,14 miliona eura, a odnosi se na dugoročni kredit za izgradnju postrojenja za preradu otpadnih voda u Židovićima.
( Goran Malidžan )