HRA: Mišljenje stručnjaka - predlog "anti-mafija" zakona nije u skladu s evropskim standardima ljudskih prava
Iz HRA parlamentu i resoru pravde dostavili zaključke dr Dragoljuba Popovića, advokata, nekadašnjeg sudije Evropskog suda za ljudska prava i profesora Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu
Akcija za ljudska prava (HRA) je ponovo apelovala na Skupštinu i Vladu da odustanu od usvajanja Predloga zakona o izmjenama i dopunama Zakona o oduzimanju imovinske koristi stečene kriminalnom djelatnošću, jer je, kako su kazali, suprotan Evropskoj konvenciji o ljudskim pravima u dijelu u kome konfiskaciju imovine u kontekstu krivičnog postupka smješta u građanski postupak.
To je, navode iz HRA, za potrebe te NVO zaključio i obrazložio dr Dragoljub Popović, advokat, nekadašnji sudija Evropskog suda za ljudska prava i profesor Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu, čije su mišljenje dostavili skupštinskom Odboru za politički sistem, pravosuđe i upravu i Ministarstvu pravde.
Popović smatra da je predlog u sadašnjem obliku u suprotnosti s Konvencijom i praksom Evropskog suda za ljudska prava i da sadrži rješenje kakvo se ne sreće nigdje u uporednom pravu. "Umjesto da jasno izrazi supsidijarni karakter konfiskacije van krivičnog postupka Predlog taj vid konfiskacije uzima za pravilo", zaključio je.
Preporučio je potpuno povlačenje predloga iz zakonodavnog postupka ili da se svakako izostave odredbe koje se odnose na zasnivanje nadležnosti Zaštitnika imovinsko-pravnih odnosa za postupanje u materiji konfiskacije. Smatra da bi za borbu protiv kriminala bilo mnogo učinkovitije da se postojeći nadležni organi osnaže - a to su državno tužilaštvo i policija, saopšteno je iz HRA.
Akcija za ljudska prava je obrazloženo mišljenje Popovića objavila na svojoj internet stranici i dostavila ga radnoj grupi koju je nadležni skupštinski odbor okupio da ponovo sagleda predlog zakona, prije nego što je ta grupa okončala svoj rad. Mišljenje su, navode, pribavili zahvaljujući podršci Fondacije Sigrid Rausing radu Akcije za ljudska prava.
"Očekujemo da Skupština i Vlada usvoje istu praksu, i da sva mišljenja domaćih i inostranih stručnjaka kojima raspolažu o ovom Predlogu zakona i drugim nacrtima i predlozima zakona odmah objave na svojim internet stranicama i tako učine dostupnim javnosti. Posebno jer su takva mišljenja data Crnoj Gori, gdje je nosilac suverenosti građanin (član 2 Ustava), pa izostaje bilo kakvo opravdanje da se znanje pribavljeno u korist građana njima i ne objavi", zaključuje se u saopštenju.
( B.H. )