CDT: Inicijativa za ocjenu ustavnosti izmjena Zakona o predsjedniku podnijeta Ustavnom sudu

"Ustavna ovlašćenja predsjednika države, koji se bira na neposrednim izborima, ne mogu biti predmet promjene kroz akt niže pravne snage"

6603 pregleda1 komentar(a)
Papović, Foto: CDT

Centar za demokratsku tranziciju (CDT) podnio je Ustavnom sudu inicijativu za ocjenu ustavnosti izmjena Zakona o predsjedniku Crne Gore koje se tiču promjene ustavnih nadležnosti predsjednika.

"Pozdravljamo izbor sutkinja Ustavnog suda, uz očekivanje da će u najkraćem roku biti izabran i četvrti nedostajući sudija i time ovaj sud biti kompletiran, kako bi svoj rad obavljao u punom kapacitetu", navodi CDT u saopštenju koje je potpisala Biljana Papović, zamjenica izvršnog direktora.

Oni su pozvali Ustavni sud da u hitnom roku pokrene odgovarajuće procedure i da se što prije izjasni o toj inicijativi.

"Imajući u vidu da sporne zakonske odredbe već proizvode pravno dejstvo i stvaraju političku destabilizaciju, brzina djelovanja Ustavnog suda u zaštiti pravnog poretka u ovom slučaju je od velike važnosti. Izmjene Zakona, usvojene u decembru 2022. godine, narušavaju ustavnu ravnotežu vlasti i mijenjaju smisao crnogorskog Ustava", navodi se u saopštenju.

Usvajanje ovog zakona, kako se navodi, predstavlja jedan u nizu postupaka parlamenta koji su usmjereni na podrivanje demokratije, nakon neustavnog odlaganja lokalnih izbora, prekrajanja izbornih jedinica u toku izbornog procesa, razrješenja ministara u vladi koja je izgubila povjerenje i sl.

"Spornim izmjenama, umjesto razrade ustavnih normi izvršeno je dopisivanje Ustava oduzimajući ustavna ovlašćenja predsjedniku Crne Gore, da predlaže mandatara i postavlja i opoziva ambasadore i šefove drugih diplomatskih predstavništava Crne Gore u inostranstvu. Ustavna ovlašćenja predsjednika države, koji se bira na neposrednim izborima, ne mogu biti predmet promjene kroz akt niže pravne snage. Posebno je problematično što ove odluke predstavljaju rezultat političkog sukoba sa pojedincem koji u datom momentu obavlja funkciju predsjednika", piše u saopštenju.

Dodatno, kako kažu, oduzimanje ovlašćenja koja su predsjedniku data Ustavom, kao izvršnom organu, svodi instituciju predsjednika na protokolarni organ što nije bila namjera ustavopisca.

"Zato apelujemo na Ustavni sud da našu inicijativu što prije stavi na dnevni red i da sprovede transparentan postupak izjašnjavanja o njoj", zaključuju u saopštenju.

Skupština Crne Gore 12. decembra drugi put je usvojila izmjene Zakona o predsjedniku. Za tu odluku tada je glasao 41 poslanik većina, četiri su bila protiv. Protiv su bili poslanici BS-a i Genci Nimanbegu. Poslanici DPS-a, SDP-a i SD-a nijesu bili u sali.