Hiljade Izraelaca devetu subotu zaredom demonstrirale protiv reforme pravosuđa
Koalicija Netanjahuovog konzervativnog Likuda, ultradesnih i partija ultraortodoksnih Jevreja, na vlasti od kraja decembra, pokušava da usvoji zakone kojim bi se vladi dao veći uticaj u izboru sudija i ograničila moć Vrhovnog suda
Hiljade Izraelaca protestovale su večeras u Tel Avivu, devetu subotu zaredom, protiv kontroverznog plana nove vlade premijera Izraela Benjamina Netanjahua o reformi pravosuđa koju smatraju antidemokratskom.
Koalicija Netanjahuovog konzervativnog Likuda, ultradesnih i partija ultraortodoksnih Jevreja, na vlasti od kraja decembra, pokušava da usvoji zakone kojim bi se vladi dao veći uticaj u izboru sudija i ograničila moć Vrhovnog suda.
Najava reforme početkom januara izazvala je velike demonstracije.
"Demokratija, demokratija" i "Sramota" uzvikivali su večeras demonstranti u centru Tel Aviva i mahali plavo-bijelim izraelskim zastavama, prenio je Frans pres.
Izraelska kompanija Kraud solušns procijenila je da se oko 160.000 demonstranata okupilo na glavnim demonstracijama u Tel Avivu, prenio je izraelski TV Kanal 13.
Demonstracije su održane i u Nataniji, Haifi, Kfar Sabi i Hercliji.
Ministar nacionalne bezbjednosti Izraela, ultranacionalista Itamar Ben-Gvir, došao je u policijski komandni centar u Tel Avivu i demonstrante označio "anarhistima".
Šef policije Kobi Šabtaj najavio je da neće dozvoliti da demonstranti blokiraju glavne saobraćajnice, kao što se to desilo u srijedu.
U srijedu su tokom protesta izbili sukobi demonstranata i policajaca koji su ih rastjerivali šok-bombama i vodenim topovima. Povrijeđeno je i prenijeto u bolnicu 11 demonstranata.
Protivnici reformi upozoravaju da je cilj smanjenje uticaja pravosudnog sistema u korist političara i da je to prijetnja demokratskom karakteru zemlje.
Netanjahu i njegov ministar pravde Jair Levin međutim smatraju da je neophodno obnoviti ravnotežu vlasti imeđu izabranih zvaničnika i Vrhovnog suda, koji premijer i njegovi saveznici smatraju politizovanim.
Reformom se predviđa izmjena procesa izbora sudija i sprečavanje Vrhovnog suda da poništi svaki, takozvani osnovni zakon koji izglasa parlament (Kneset).
Takođe se predviđa da parlament može da poništava prostom većinom određene odluke Vrhovnog suda. Demonstracije u kojima se osuđuje politika vlade za sada ne utiču na odlučnost Netanjahua i većine koju ima u parlamentu.
Opozicija, uključujući bivšeg premijera Jaira Lapida, vođu partije centra Ima budućnosti (Ješ atid), optužuje Netanjahua da pokušava da ostvari sopstvene interese jer mu se sudi za korupciju.
Netanjahuovi protivnici vjeruju da će u slučaju usvajanja reforme izbjeći da ga proglase krivim ili će suđenje biti prekinuto.
( BETA )