Trećinu multilateralnih organizacija nikad nisu vodile žene

Uprkos napretku posljednjih godina, samo jednu trećinu institucija trenutno vode žene

2276 pregleda0 komentar(a)
Generalna skupština UN (ilustracija), Foto: Shutterstock

Žene su od 1945. bile na samo 12 odsto najviših dužnosti u 33 najveće multilateralne institucije, a više od trećine od tih tijela, uključujući sve četiri velike razvojne banke, nikada nisu vodile žene, pokazali su rezultati novog istraživanja, objavljeni u ponedjeljak.

Pet tih tijela imalo je samo jednom predsjednicu u svojoj istoriji, a to uključuje sadašnju čelnicu Svjetske trgovinske organizacije (STO) Ngozi Okondžo-Ivealu, po izvještaju koji je pripremio GWL Voices for Change and Inclusion, organizacija koja okuplja 62 sadašnje i bivše visoke liderke.

"Brojke su važne"

Istraživanje, koje će biti predstavljeno na sastanku komiteta Ujedinjenih nacija za status žena ove sedmice, poziva na proporcionalnu zastupljenost žena na svim nivoima multilateralnih organizacija, od kancelarija na terenu do sjedišta, u sekretarijatima i upravljačkim tijelima.

"Brojke su važne", rekla je Marija Fernanda Espinosa, bivša ekvadorska ministarka vanjskih poslova koja je bila predsjednica Generalne skupštine UN-a 2018-2019. godine, prenosi Hina.

"Činimo 50 odsto svjetske populacije, pa je to za početak demografska pravda", rekla je u intervjuu za Rojters u petak. "Ali isto tako smatram da žene donose kombinaciju liderstva, mudrosti i empatije i ponekad još veće razumijevanje onoga što se događa u svijetu."

Od 382 čelnika samo 47 žena

Od 1945. godine, 33 institucije obuhvaćene istraživanjem imale su 382 čelnika, od kojih su samo 47 bile žene, po izvještaju. A uprkos napretku posljednjih godina, samo jednu trećinu institucija trenutno vode žene.

Među 13 institucija koje nikada nisu na svojem čelu imale ženu su Svjetska banka, UN, Međunarodna agencija za atomsku energiju (IAEA) i Organizacija za hranu i poljoprivredu (FAO).

Espinosa je rekla da je razočarana što su Sjedinjene Države prošlog mjeseca nominovale muškarca, bivšeg direktora Masterkarda Ažaju Banga, za predsjednika Svjetske banke, uprkos tome što su druge članice tražile da se izabere žena.