Policija u Moldaviji tvrdi da je osujetila izazivanje nemira od strane Rusije
Današnji protest je jedan od nekoliko u poslednjih nedelja u organizaciji grupe koja sebe naziva "Pokret za narod", a podržava je moldavska stranka Šor, naklonjena Rusiji, koja ima šest od 101 mjesta u Parlamentu
Policija u Moldaviji je saopštila da je osujetila zavjeru grupe koju podržava Rusija, posebno obučenih da izazovu masovne nemire tokom današnjeg protesta u glavnom gradu, Kišinjevu, protiv nove prozapadne Vlade.
Šef policije Viorel Cernauteanu rekao je novinarima da se tajni agent infiltrirao u grupu "diverzionista", od kojih su neki državljani Rusije, kojima je obećano 10.000 dolara da organizuju "masovne nerede" da bi destabilizovali Moldaviju tokom protesta. On je rekao da je privedeno sedam osoba.
Policija je pored toga saopštila da je danas uhapsila 54 demonstranta, uključujući 21 maloljetnika, "sumnjivog ponašanja" ili za koje je utvrđeno da nose "zabranjene predmete", uključujući jedan nož.
Današnji protest je jedan od nekoliko u poslednjih nedelja u organizaciji grupe koja sebe naziva "Pokret za narod", a podržava je moldavska stranka Šor, naklonjena Rusiji, koja ima šest od 101 mjesta u Parlamentu.
Demonstranti traže da vlada u potpunosti plati račune za struju i da "zemlju ne uvlači u rat". Oni su više puta pozivali predsednicu Maju Sandu da podnese ostavku.
Policija je saopštila da su danas registrovane četiri prijetnje bombom, uključujući jednu na međunarodnom aerodromu Kišinjeva, koje su nazvali "tekućim dijelom mjera destabilizacije" Moldavije, bivše sovjetske republike sa oko 2,6 miliona stanovnika.
Granična policija Moldavije je takođe danas saopštila da je ove nedjelje odbila ulazak 182 strana državljanina u Moldaviju, uključujući i "mogućeg predstavnika" ruske grupe Vagner, privatne vojne kompanije koja se bori u Ukrajini, ratom razorenom susjedu Moldavije.
Prije nekoliko dana su zvaničnici američke obavještajne službe saopštili da su utvrdili da akteri koji su povezani sa ruskim obavještajnim službama planiraju da kao osnovu za podsticanje pobune protiv Vlade iskoriste proteste u Moldaviji koja je od juna 2022. kandidat za Evropsku uniju.
Moldavska nacionalna agencija za borbu protiv korupcije saopštila je u subotu da je zaplijenila više od 220.000 eura tokom pretresa u slučaju navodnog nezakonitog finansiranja partije Šor od strane organizovane kriminalne grupe.
Ta agencija je saopštila da je pretresom automobila "kurira" za Šor stranku otkriven novac namijenjen "plaćanju prevoza i naknade ljudima koji dolaze na proteste koje je organizovala stranka".
Lider partije Šor, Ilan Šor, moldavski je oligarh koji je u egzilu u Izraelu. Šor koji je na listi sankcija američkog Stejt departmenta, radi za ruske interese. Velika Britanija je u decembru takođe dodala Šora na listu sankcionisanih.
Kristijan Kantir, moldavski vanredni profesor međunarodnih odnosa na Univerzitetu Okland, kaže da, iako je teško utvrditi kako bi se odigrali navodni planovi za rušenje moldavske vlade, "Rusija je uvek nastojala da potkopa proevropske vlade".
"Mislim da je zabrinutost opravdana, teško je reći koja je tačna priroda prijetnje i koliko bi neke od ovih grupa mogle biti opasne", rekao je on za Asošijeted pres, "ali to je apsolutno realna zabrinutost".
Stranka Šor je organizovala niz antivladinih protesta prošle jeseni, kada je vlada Moldavije tražila od Ustavnog suda da proglasi Šor nelegalnom strankom, a ta odluka se i dalje očekuje. U isto vrijeme tužioci za borbu protiv korupcije takođe su tvrdili da su protesti djelimično finansirani ruskim novcem.
Prošle nedjelje, vlasti Pridnjestrovlja, otcijepljenog regiona Moldavije, koji ima bliske veze s Moskvom i gdje su ruske trupe, tvrdile su da su osujetile pokušaj ubistva predsjednika te oblasti koji je navodno organizovala ukrajinska služba nacionalne bezbjednosti, SBU, ali nisu pružile dokaze.
SBU je odbacila tu optužbu, rekavši da tu tvrdnju "treba smatrati isključivo provokacijom koju je orkestrirao Kremlj".
( BETA )