Sindikat sudstva: Podnijećemo inicijativu Ustavnom sudu za ocjenu ustavnosti i zakonitosti GKU
"Ponovo podsjećamo javnost da je Sindikat sudstva Crne Gore jedini reprezentativni sindikat za potpisivanje GKU-a za oblast sudstva, što je definisano i članom 185 Zakona o radu, koji jasno precizira da GKU u grani djelatnosti za državni organ zaključuju reprezentativni sindikat i Vlada"
Sindikat sudstva Crne Gore saopštio je danas da će podnijeti Ustavnom sudu inicijativu za ocjenu ustavnosti i zakonitosti Granskog kolektivnog ugovora (GKU) za oblast uprave i pravosuđa, koji su početkom februara 2023. godine potpisali Vlada Crne Gore i Reprezentativni sindikat uprave i pravosuđa (RSUP).
"Ponovo podsjećamo javnost da je Sindikat sudstva Crne Gore jedini reprezentativni sindikat za potpisivanje GKU-a za oblast sudstva, što je definisano i članom 185 Zakona o radu, koji jasno precizira da GKU u grani djelatnosti za državni organ zaključuju reprezentativni sindikat i Vlada. Takođe, ukazujemo da je članom 85 Zakona o radu propisano da su učesnici prilikom zaključivanja kolektivnog ugovora dužni da pregovaraju o njegovoj sadržini, a da se, ukoliko u roku od tri mjeseca od početka pregovora, odnosno podnošenja teksta kolektivnog ugovora ne postigne dogovor, obrate Agenciji za mirno rješavanje radnih sporova", ističe se u saopštenju Sindikata sudstva Crne Gore na čijem čelu je Dejan Đukić.
Oni su dodali da s obzirom na to da, nakon što su se više puta obraćali predsjedniku Vlade (Dritan Abazović) i ministru pravde (Marko Kovač) nije došlo do realzacije pregovora, napominju da su shodno zakonskim odredbama Vlada i njeni predstavnici u obavezi da nastave pregovore o sadržini i zaključivanju GKU-a za oblast sudstva.
"Ukazujemo i na brojna pravna tumačenja ga je član 31 GKU-a za oblast uprave i pravosuđa suprotan kako Zakonu o radu, tako i Ustavu Crne Gore što će,uvjereni smo, Ustavni sud prepoznati u inicijativi koju ćemo podnijeti. Osim toga, član 31 GKU-a sadrži odredbu koja je diskriminatorna u odnosu na zaposlene koji nijesu članovi sindikata ili čiji sindikat nije član Sindikata koji je potpisnik GKU-a,jer im onemogućava ostvarivanje prava na uvećanje zarade po osnovu naučnog zvanja, kao i rješavanje stambenih potreba pod povoljnim uslovima. Ova odredba je dakle suprotna pravu na slobodu sindikalnog organizovanja koje je prepoznato Konvencijom Međunarodne organizacije rada broj 97, a podrazumijeva kako pravo izbora sindikata, tako i pravo svakog radnika da ne bude član ni jednog sindikata", piše u saopštenju.
Sindikat sudstva Crne Gore je poručio da je odredba člana 31 diskriminišuća i u odnosu na sve sindikalne organizacije koje nijesu članice RSUP-a, a sa kojim je Vlada potpisala pomenuti Granski kolektivni ugovor, jer je kako poručuju ovim članom predviđena obaveza poslodavca da obezbjedi uslove za obavljanje sindikalnih aktivnosti samo za sindikalne organizacije koje su članice RSUP-a.
"Ovo je dakle u direktnoj suprotnosti sa članom 191 Zakona o radu koji obavezuje poslodavca da obezbjedi administrativno – tehničke i ostale uslove za rad sindikata i predviđa da će se ostvarivanje prava bliže urediti kolektivnim ugovorom, što nikako ne znači da kolektivni ugovor može ograničiti ovu obavezu, odnosno isključiti sindikate koji nijesu potpisnici kolektivnog ugovora. Nasuprot tome, član 31 GKU-a sadrži tzv „klauzulu sindikalne odgovornosti“ čiji je cilj obezbjeđivanje privilegija za sindikat koji je potpisnik kolektivnog ugovora, što je crnogorskim pravnim sistemom zabranjeno", zaključuje se u saopštenju.
( Ne.V. )