Tužilaštvo istražuje potpise podrške troje kandidata

Tužilaštvo postupa po prijavama građana koji tvrde da su im falsifikovani potpisi, CDT juče predao 54. Partije uglavnom izbjegavaju odgovor na pitanja na koji način su obezbijedili podršku za svoje favorite na izborima, jedino Demokrate i PES navode da su to učinili njihovi aktivisti na terenu

46490 pregleda11 komentar(a)
Potpisi na provjeri: detalj iz Forenzičkog centra (ilustracija), Foto: Luka Zeković

Policija provjerava potpise podrške predsjedničkim kandidatima Draginji Vuksanović Stanković, Goranu Daniloviću i Jovanu Raduloviću Jodžiru po prijavama, dok se sumnjama da su neke partije zloupotrijebile podatke građana, uopšte ne bave jer to niko nije procesuirao, saznaju “Vijesti”.

Za Radulovića je više građana osporilo da su podržali njegovu kandidaturu, navodeći da su im potpisi falsifikovani, slično kao za Danilovića. Protiv kandidatkinje SDP-a podnijeta je prijava takođe zbog zloupotrebe podataka.

Iz Osnovnog državnog tužilaštva (ODT) u Podgorici “Vijestima” je juče saopšteno da je do sada formirano više predmeta po krivičnim prijavama zbog falsifikovanja potpisa podrške bilo kom od predsjedničkih kandidata. Prijave je, kako je odgovoreno iz ODT-a, podnijelo 38 osoba i Centar za demokratsku tranziciju u ime 54 građanina.

”Potpisi koji se provjeravaju ne odnose se samo na jednog od predsjedničkih kandidata”, odgovoreno je iz ODT-a.

foto: Luka Zeković

Problem star godinama aktuelizovan je ponovo nakon što je Državna izborna komisija (DIK) prethodne sedmice pustila u rad aplikaciju, kojom građani mogu da provjere da li su podržali nečiju kandidaturu, nakon čega su uslijedile brojne žalbe za falsifikovanje i zloupotrebu ličnih podatka.

Ispostavilo se da su brojni građani u bazi DIK-a našli svoja imena, a neki od njih ispričali su za “Vijesti” kako sumnjaju da su zloupotrijebljeni jer su ranije potpisivali liste za neke partije i kandidate - ali ne i ovaj put.

Međutim, ukoliko sami ne podnesu prijave, direktno policiji ili preko nevladinih organizacija, na tome će i ostati. “Vijestima” je objašnjeno da DIK ne ulazi u provjeru mogućeg falsifikovanja potpisa. Njihovi predstavnici unose potpise birača u posebnu bazu, pri tom provjeravajući da li ima matičnog broja, da li su potpisi na posebnom obrascu, da li je potpisan birač i da li je eventualno on već podržao nekog drugog...

Predsjednik DIK-a Nikola Mugoša ranije je rekao da DIK prilikom provjere ne može cijeniti autentičnost potpisa, budući da ova radnja može biti predmet grafoloških tumačenja.

To je, kako podsjećaju u policiji, njihov i posao tužilaštva. Kada se pokrene postupak, policija po nalogu tužioca od DIK-a izuzima obrasce za svakog građanina. Zatim se to, takođe po nalogu tužioca, šalje Forenzičkom centru u Danilovgradu, koji ima odjeljenje za grafološko vještačenje, da provjeri rukopise.

Pošto taj postupak traje i mjesecima, izvjesno je da istraga neće biti okončana do predsjedničkih izbora, koji se održavaju u nedjelju. Time se neće osporavati učešće kandidata, kao ni prije pet godina kada je ODT Podgorica pokrenulo izviđaj takođe zbog sumnje u falsifikovane potpise. Kako je nedavno objavljeno, ona je tek obustavljena nakon zastare slučaja.

Izvršni direktor Centra za demokratsku tranziciju (CDT) Dragan Koprivica potvrdio je “Vijestima” da su predali 54 prijave Tužilaštvu, navodeći da im one i dalje pristižu.

”Mi ih sređujemo u smislu da je jedno kad nam se oni jave na mrežama, na primjer, sa profila koji imaju nadimke i imena, a drugo da kad šaljemo Tužilaštvu moramo imati kontakt i slično. Taj proces ide malo sporije, ali će sve sređene prijave biti dostavljene”, kazao je Koprivica.

Koprivicafoto: CDT

On je kazao da su od 2013. godine konstantno problematizovali način prikupljanja potpisa i predložili rješenja, ali da za to nije bilo političke volje. Svojevremeno su pozivali Vladu da razmotri mogućnost da umjesto jedinstvenog matičnog građani dobiju novi identifikacioni broj, koji bi pratile posebne procedure za njegovo čuvanje i zaštitu i koji ne bi sadržao lične podatke.

”Zato sva dalja pitanja treba postaviti partijama koje nijesu željele izbornu reformu”, istakao je Koprivica.

Partije, međutim, izbjegavaju i odgovor na pitanja na koji način su prikupili potpise za svoje predsjedničke kandidate. Iz većine njih nisu odgovorili na pitanja “Vijesti”.

Iz Pokreta Evropa sad navode da su građani potpis predsjedničkom kandidatu PES Jakovu Milatoviću, to činili u kancelarijama Pokreta, u više opština. Potpise su, kako navode, davali i na štandovima koji su praktično svakog dana bili postavljeni na više lokacija, ili na terenu, gdje su i članovi predsjedništva Pokreta obilazili naselja i skupljali potpise pristalica.

Milatovićfoto: Evropa sad

”U periodu sakupljanja potpisa građani su se mogli informisati o tome gdje i kako mogu dati potpis putem naših stranica sa društvenih mreža, a ove informacije su dijelile i neke druge građanske organizacije koje su se mobilisale da pomognu Pokretu Evropa sad nakon nepravde koja je Milojku Spajiću učinjena na sjednici DIK-a”, saopšteno je iz PES-a.

Demokrate Alekse Bečića odgovorile su da su potpise podrške za svog predsjedničkog kandidata prikupljale isključivo na terenu posredstvom partijske infrastrukture. “To znači da su rukovodstva svih naših opštinskih organizacija u opštinama dobila zadatak da realizuju aktivnosti na prikupljanju potpisa podrške našem kandidatu.. uz izričiti nalog da svaki prikupljeni potpis mora biti dat potpuno dobrovoljno na osnovu neposredne komunikacije i potpisa svakog lica koje želi da podrži kandidaturu našeg predsjedničkog kandidata”, navode.

Bečićfoto: Demokrate

Procjenjuju, kako su objasnili, da je na prikupljanju potpisa podrške za predsjedničkog kandidata bilo angažovano oko 1900 aktivista. “..Naglašavamo da je svaki potpis podrške koji je naš predsjednički kandidat uz ostalu dokumentaciju predao DIK-u, potpuno autentičan i prikupljen na zakonit način na osnovu neposredne komunikacije sa građanima na terenu,” piše u odgovoru.

”Vijesti” su razgovarale neformalno sa aktivistima više stranaka koji navode da se “snalaze”. Neki kandidati su podatke povlačili iz starih stranačkih baza, neki iz Centralnog biračkog spiska, a ima i onih koji su koristili pristup pojedinim državnim evidencijama. Tako sačinjene spiskove potpisuju uglavnom aktivisti, falsifikujući potpise građana.

SDT radi na slučaju brisanja podataka, na koje se žalio UCG

Državni tužilac i portparol Specijalnog državnog tužilaštva (SDT) Vukas Radonjić kazao je “Vijestima” da je specijalna tužiteljka kojoj je dodijeljen u rad predmet koji se odnosi na prijavu koju je podnijela Ujedinjena Crna Gora, zahtijevala od Specijalnog policijskog odjeljenja da prikupi obavještenja potrebna za donošenje dalje odluke.

Radonjićfoto: Boris Pejović

”Politička partija Ujedinjena Crna Gora je, 3. marta ove godine, Specijalnom državnom tužilaštvu podnijela krivičnu prijavu protiv nepoznatih učinilaca krivičnih djela stvaranje kriminalne organizacije i zloupotreba službenog položaja”, naveo je Radonjić.

UCG je podnijela prijavu SDT-u vezano za navodno brisanje podataka, tvrdeći da je od potpisa podrške Daniloviću koje su dostavili DIK-u, brisano više od 316 listova, odnosno preko 2.000 glasova. Zato su naknadno morali da dostave 2.269 nedostajućih potpisa, kako bi Danilovićeva kandidatura bila potvrđena.

Danilović je kazao da su u DIK konstatovali da je “neka mašina ili čovjek hemijskim sastavom ili naređenjem brisao podatke čineći 316 kartica na kojima su potpisi nevalidnim”.