Borelj: Vrijeme je da se Srbija i Kosovo dogovore kako će sprovesti Sporazum

"Agresorski rat Rusije protiv Ukrajine je promijenio sliku. Dijalog se ne tiče samo Kosova i Srbije. Mora se posmatrati u aktuelnom širem geopolitičkom kontekstu, odlučujućem trenutku u evropskoj istoriji", kazao je Žozep Borelj

3169 pregleda5 komentar(a)
Borelj (Ilustracija), Foto: REUTERS

Visoki predstavnik EU za spoljnu politiku i bezbjednost Žozep Borelj izjavio je da je vrijeme da se Srbija i Kosovo dogovore o Implementacionom aneksu Sporazuma o putu ka normalizaciji odnosa i jasno kažu kako će ga sprovesti, a da lideri pokažu hrabrost i odgovornost.

Borelj je u blogu koji je danas objavljen na sajtu Evropske službe za spoljne poslove naveo da bez normalizacije odnosa Beograda i Prištine nema članstva u EU, kao i da dijalog treba posmatrati u širem geopolitičkom kontekstu.

"Agresorski rat Rusije protiv Ukrajine je promijenio sliku. Dijalog se ne tiče samo Kosova i Srbije. Mora se posmatrati u aktuelnom širem geopolitičkom kontekstu, odlučujućem trenutku u evropskoj istoriji", ocijenio je evropski zvaničnik.

"Zapadni Balkan je dio Evrope. I svakako nije čip koji će Putin koristiti u svojim imperijalističkim snovima", napisao je Borelj uoči sastanka sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem i premijerom Kosova Aljbinom Kurtijem u Ohridu u subotu, 18. marta.

Borelj je rekao da će glavna tema sastanka biti Implementacioni aneks Sporazuma, koji će rezultirati "normalizacijom odnosa" Beograda i Prištine i u suštini normalizacijom života ljudi u regionu i otvaranjem puta Srbije i Kosova ka članstvu u EU.

Borelj je istakao da Srbija i Kosovo treba da normalizuju odnose da bi se pridružili Uniji i da ne postoji zaobilazni put.

"EU radi svoj dio posla i dijalog Beograda i Prištine je centralni dio mog mandata", kazao je Borelj, dodajući da "niko nikad nije rekao da će tako monumentalan zadatak kao što je pomaganje sporazuma o normalizaciji biti lak".

"Bilo je uspona i padova i previše često su se pitanja smatrana malim i tehničkim pokazala veoma osetljivim i političkim, sa potencijalom da prerastu u nasilje", naveo je Borelj.

On je dodao da su se vrijeme i energija, umjesto na napredak u normalizaciji odnosa u cilju bezbjednije Evrope i bolje budućnosti za region, trošili na upravljanje krizama, barikade i pretnje nasiljem u drugoj polovini 2022.

"Nije bilo lako smiriti situaciju i izbeći potpuni sukob, ali smo uspeli", naveo je Borelj, dodajući da je taj "začarani krug kriza na ivici eskalacije ili čak nasilja" morao da bude prekinut.

Zato je, podsjetio je, u septembru prošle godine Vučiću i Kurtiju ponuđen "smeo prijedlog" koji će okončati upravljanje krizom i preusmjeriti pažnju na normalizaciju i pomirenje i koji će celom regionu pomoći da učini veliki korak ka Evropi.

Sporazum o putu ka normalizaciji odnosa, o kojem su se Vučić i Kurti saglasili na sastanku u Briselu 27. februara, predstavlja važan korak napred, ali "to još nije gotova stvar".

"Zato je sada vrijeme da se fokusiramo na širu sliku i da ne dozvolimo da se još jedan prozor mogućnosti zatvori pred očima naroda regiona, kao što se desilo nekoliko puta u skorijoj istoriji", napisao je šef evropske diplomatije.

Istakavši da je Zapadni Balkan postao jedan od njegovih prioriteta kada je imenovan za visokog predstavnika EU, Borelj je rekao da će nastaviti da radi na postizanju sveobuhvatnog sporazuma o normalizaciji odnosa koji je prihvatljiv članicama EU, koji je u skladu s međunarodnim pravom i evropskim zakonodavstvom i koji doprinosi regionalnoj stabilnosti, a da je sporazum koji je na stolu važan korak ka tom cilju.

"Sada je vrijeme da lideri Kosova, Srbije i celog Zapadnog Balkana pokažu hrabrost i zajedničku odgovornost za uspeh procesa pridruživanja regiona EU", rekao je Borelj, dodajući da je zadatak lidera da ljudima pruži kvalitet života koji žele i kvalitet života koji donosi članstvo u EU.