Anketa: Polovina naučnica u svijetu žrtve seksualnog uznemiravanja
Prema ispitivanju oko 5.000 naučnika i naučnica u 117 zemalja, 49 odsto naučnica je reklo da su se "lično suočile sa najmanje jednom situacijom seksualnog uznemiravanja tokom karijere". Gotovo polovina tih uznemiravanja su bila posle pojave pokreta "I ja" (MeToo) 2017. godine
Svaka druga naučnica u svijetu bila je žrtva seksualnog uznemiravanja na radnom mjestu tokom svoje karijere, rezultati su međunarodnog istraživanja Ipsosa za Fondaciju L'Oreal.
Prema ispitivanju oko 5.000 naučnika i naučnica u 117 zemalja, 49 odsto naučnica je reklo da su se "lično suočile sa najmanje jednom situacijom seksualnog uznemiravanja tokom karijere". Gotovo polovina tih uznemiravanja su bila posle pojave pokreta "I ja" (MeToo) 2017. godine.
Za 65 odsto tih žena, takve situacije su imale negativan uticaj na karijeru.
Međutim, samo je svaka peta žrtva to prijavila poslodavcu, navodi su anketi tokom koje su ispitane žene u oblasti nauke, tehnologije i inženjerstva, u okviru 50 javnih i privatnih institucija.
Opisano je nekoliko situacija. U 25 odsto slučajeva muškarci su im se obraćali "neprimjereno i više puta" sa nadimcima - lutka, beba, maca, djevojčica, ili uvredama. U 24 odsto slučajeva bila su nametljiva i ponovljena pitanja o privatnom i seksualnom životu.
Većina zlostavljanja su bila na početku karijere, a posljedica je negativan uticaj na njihove naučne karijere.
Oko 52 odsto žrtava reklo je da "izbjegava određene članove osoblja", a 25 odsto je navelo da se osjeća "u opasnosti na svom radnom mjestu".
Oko 64 odsto ispitanih naučnika (žena i muškaraca) žalilo se zbog nedostatka aktivnosti u borbi protiv seksualnog uznemiravanja na poslu.
Fondacije L'Oreal je pozvala institucije da "preuzmu odgovornost i promjene ponašanje". Ona se zalaže za "politiku nulte tolerancije" i finansijske mjere.
Studiju je sproveo institut Ipsos metodom ankete od 26. jula do 16. septembra 2022. godine.
( BETA )