U Bijelom Polju ugrađeni prvi filteri za prečišćivanje vazduha
Prvi prečišćivač ovih dana ugrađen je na zgradi Centra za kulturu, koji je jedan od najvećih zagađivača u centru grada
Bjelopoljska Opština preko nadležnog Sekretarijata za ruralni i održivi razvoj obezbijedila je sredstva za nabavku filtera i prečišćivača vazduha, za potrebe javnih ustanova i institucija koje su prepoznate kao veliki zagađivači vazduha.
Bijelo Polje je često najzagađeniji grad u Crnoj Gori, a u decembru i početkom januara skoro 15 dana bio je jedan od najzagađenijih gradova u Evropi i svijetu.
U toj sjevernoj opštini registrovano je 13.086 individualnih zagađivača vazduha i 63 kolektivna.
Prvi prečišćivač ovih dana ugrađen je na zgradi Centra za kulturu, koji je jedan od najvećih zagađivača u centru grada.
"Sigurni smo da ćemo na taj način doprinijeti smanjenju zagađenja vazduha u zimskom periodu kada zbog brojnih faktora imamo povećan stepen zagađenja vazduha PM 10 i PM 2,5 česticama. Sekretarijat za ruralni i održivi razvoj zadužen je za realizaciju ovih sredstva u skladu sa namjenom za koju su predviđena, za šta je Opština izdvojila je 60.000 eura", kazao je sekretar Jasmin Ćorović, ističući da će filteri biti postavljeni na sistemima za grijanje zgrade Višeg suda i Osnovne škole Risto Ratković.
Cilj je, objasnio je on, da prečišćavanje vazduha od najvećih izvora polutanata svedemo u za to prihvatljive ekološke evropske i međunarodne standarde.
"Ciklon (prečišćivač vazduha) sa pratećom opremom namijenjen je filtriranju krutih čestica iz dimnih gasova, koji sadrži potpuno autonoman automatski sistem kontrole, posudu za pražnjenje i sl. i ovom instalacijom ćemo osigurati smanjenje emisije PM 2.5 i PM 10 čestica u vazduh za prihvatljiv nivo po preporuci SZE”, kazao je on.
Ćorović je napomenuo da da pored aktivnosti koje sprovodi Sekretarijat za ruralni i održivi razvoj očekuje aktivniji pristup i državnih institucija kako bi obezbijedili ekološki prihvatljive instalacije za grijanje u javnim ustanovama i dala podršku kolektivnim i individualnim potrošačima na prelazak sa čvrstog na ekološkog prihvatljiv energent.
( Jadranka Ćetković )