ZZZCG: Inicirani inspekcijski nadzori kad god su prepoznate potencijalne zloupotrebe, to će se i ubuduće činiti

Iz ZZZCG su kazali da se prema Zakonu o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju lica sa invaliditetom iz Fonda za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje lica sa invaliditetom se poslodavcima koji zaposle osobe sa invaliditetom isplaćuje subvencija zarade do 75 odsto na isplaćeni iznos bruto zarada

2612 pregleda4 komentar(a)
ZZZCG, Foto: Luka Zeković

Zavod za zapošljavanje Crne Gore (ZZZCG) saopštio je danas da je inicirao inspekcijske nadzore kad god je prepoznao potencijalne zloupotrebe u sprovođenju Zakona, što će kako su dodali i ubuduće činiti.

Oni su se oglasili povodom teksta "Milionske prevare preko osoba sa invaliditetom" objavljenog danas na Portalu Vijesti i u Nezavisnom dnevniku Vijesti.

Povezani članci

04. April 2023.

Milionske prevare preko osoba sa invaliditetom

Iz ZZZCG su kazali da se prema Zakonu o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju lica sa invaliditetom iz Fonda za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje lica sa invaliditetom se poslodavcima koji zaposle osobe sa invaliditetom isplaćuje subvencija zarade do 75 odsto na isplaćeni iznos bruto zarade.

"Zakon nema normu koja ograničava dužinu trajanja niti nominalni iznos zarade koja se može subvencionisati, kao ni limitirani iznos same subvencije, već samo procentualni udio subvencije u zavisnosti od procenta invaliditeta zaposlenog lica. Tačan je podatak da određeni broj poslodavaca koriste postojeću zakonsku odredbu Zakona o profesinalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju lica sa invaliditetom i isplaćuju zarade koje su iznad prosječnih zarada u Crnoj Gori, a samim tim i ostvaruju pravo na subvenciosanje zarade koje je predvidio pomenuti Zakon. Najveći iznos zarade na koji se ostvaruje pravo na subvenciju iznosi 8.000 eura", ističe se u saopštenju.

Iz ZZZCG su dodali da se Fond za profesionalnu rehabilitaciju finansira između ostalog i od posebnog doprinosa kojeg po osnovu Zakona uplaćuju poslodavci koji ne zapošljavaju osobe sa invaliditetom, a eventualno nedostajuća sredstva se nadomještaju iz budžeta Crne Gore.

"Fond za profesionalnu rehabilitaciju prošle godine je prihodovao 9,8 miliona eura po osnovu posebnog doprinosa, dok su rashodi za subvencije poslodavcima koji su zaposlili osobu sa invaliditetom 14,5 miliona eura. Razlika između prihoda i rashoda Fonda je nastala zbog sve većih iznosa zarada pa samim tim i subvencija, kao i povećanje broja poslodavaca koja se prijavljuju za ove subvencije", piše u saopštenju ZZZCG.

Naveli su da je u 2022. godini broj osoba za koje su poslodavci podnosili zahtjev za subvenciju zarade povećan za 500, a samo za tri mjeseca 2023. godine pristiglo je 249 novih zahtjeva.

"Broj poslodavaca korisnika prava na subvenciju zarade se u periodu 2017 – 2022. godina u prosjeku godišnje nominalno povećao za više od 300, dok se broj zaposlenih lica sa invaliditetom u prosjeku povećao za više od 500 korisnika na godišnjem nivou. Zaključuje se da se i broj poslodavaca i broj zaposlenih osoba sa invaliditetom korisnika prava na subvenciju zarade iz godine u godinu uvećava i da takav trend treba očekivati i u narednom periodu. Svi navedeni podaci su podstakli Zavod za zapošljavanje da zbog dugoročne održivosti Fonda za profesionalnu rehabilitaciju i pravednije i sveobuhvatnije raspodjele sredstava iz Fonda, kao i usaglašavanja sa uporednim rješenjima iz zemalja evropske unije pokrene inicijativu prema Ministarstvu rada i socijalnog staranja da se intenziviraju aktivnosti na promjenom Zakona o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju lica sa invaliditetom koji će dodatno precizirati i urediti ovu oblast", zaključuje se u saopštenju ZZZCG.