U Srbiji nastavljeno suđenje bivšem ukrajinskom obavještajcu - svjedočili članovi njegove porodice
U automobilu kojim je putovao pronađen je neprijavljen novac: više od 600.000 eura, oko 125.000 dolara, kao i dva smaragda, saopšteno je tada iz tamošnje policije
Članovi porodice Andrija Naumova, bivšeg generala i visokog funkcionera Službe bezbednosti Ukrajine (SBU), svedočili su danas u Višem sudu u Nišu u postupku za krivično delo pranje novca koje je protiv njega vodi tamošnje Više javno tužilaštvo.
Za krivično delo pranja novca za koje je počelo suđenje pred Višim sudom, Naumovu preti zatvorska kazna od najviše deset godina.
Naumov se na prethodnom ročištu izjasnio da nije kriv i naglasio da se radi o porodičnom novcu.
Bivši ukrajinski obaveštajac uhapšen je 7. juna 2022. godine na graničnom prelazu Preševo, između Srbije i Severne Makedonije.
U automobilu kojim je putovao pronađen je neprijavljen novac: više od 600.000 evra, oko 125.000 dolara, kao i dva smaragda, saopšteno je tada iz policije.
U oktobru je za BBC potvrđeno da je Ukrajina tražila izručenje Naumova od Srbije, zbog čega se protiv njega vodi i odvojeni postupak za ekstradiciju.
Naumov je napustio Ukrajinu 23. februara 2022. godine, nekoliko sati pre početka ruske invazije.
Kada je skoro četiri meseca kasnije uhapšen u Srbiji, ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski proglasio ga je za izdajnika i oduzeo mu čin.
- Ukrajina od Srbije traži izručenje kontroverznog bivšeg obaveštajca
- Gde se prepliću Kosovo, Srbija, Rusija i Ukrajina
- Kakve ekonomske posledice čekaju Srbiju ako uvede sankcije Rusiji
Ubrzo je ukrajinski Državni istražni biro saopštio da je Naumov počinio delo veleizdaje, a iz obaveštajne službe je rečeno da je Naumov mogao Rusima da šalje podatke o bezbednosnim sistemima u zoni isključenja u nuklearnoj elektrani Černobilj, kojom je jedno vreme upravljao.
U zamolnici za izručenje koju su uputile vlasti Ukrajine kao osnov nije navedena izdaja, već sedam različitih krivičnih dela, uglavnom privrednih.
O izručenju Naumova odlučuje Ministarstvo pravde Srbije, a ukoliko do njega dođe ono će se realizovati po Zakonu o međunarodnoj pravnoj pomoći u krivičnim stvarima, kao i sporazumu o međunarodnoj saradnji u krivičnim stvarima između Ukrajine i Srbije.
Naumov je posredstvom advokata izjavio da bi izručenje Ukrajini za njega predstavljalo smrtnu kaznu.
U leto 2021, on je otpušten iz SBU.
Prethodno su mediji u Ukrajini izveštavali o nekretninama koje je njegova porodica stekla tokom perioda njegovog uspona u službi, kao i o korupciji u SBU.
U postupku za pranje novca koje protiv njega vodi niško tužilaštvo na glavnom pretresu 6. aprila, svedočili su članovi porodice Naumova, govoreći o poreklu novca koji je imao kod sebe.
Šta je rečeno na suđenju?
Otac Andrija Naumova, Oleg Naumov izjavio je pred sudom da njemu pripada 530.000 evra pronađenih u automobilu kojim je njegov sin 7. juna prošle godine pokušao da iz Srbije pređe u Severnu Makedoniju.
Novac je, kako je rekao, pozajmio od poslovnog partnera 16. februara prošle godine, kako bi otvorio još jedan televizijski kanal.
On je rekao da se duže od trideset godina bavi privatnim biznisom u medijima - pokretanjem novih televizijskih kanala i programa.
Istakao je da ima osam privatnih firmi - sedam registrovanih u Ukrajini, a jednu u inostranstvu.
„Želeo sam da otvorim novi kanal i prodam ga kablovskim operaterima širom Ukrajine, zato mi je novac bio potreban.
„Pozajmio sam ga od poslovnog partnera, uz obavezu da ga vratim do 2023. godine", rekao je.
U to vreme, dodao je, „rat se osećao u vazduhu".
„Ali sam verovao kao i ostali ljudi u Ukrajini da se neće dogoditi i da se radi samo o propagandi, jer je i ranije ruska vojska dolazila do granica naše zemlje", izjavio je Oleg Naumov.
On je objasnio da novac nije pozajmio od neke od banaka jer su se tokom januara i februara dogodila dva „napada iz inostranstva na ukrajinski bankarski sistem".
Država je 24. februara ograničila sume koje mogu da se podignu u bankama, rekao je.
„Posle izbijanja rata u Ukrajini nisam mogao da radim na otvaranju novog televizijskog kanala i taj novac sam preneo u Evropu.
„Nisam mogao preko računa da ga prebacim jer su transakcije bile obustavljene.
Novac koji je pozajmio od poslovnog prijatelja predao je krajem marta u Nemačkoj njegovoj snaji Ani Revenko, kako bi kupila kuću u Turskoj gde bi se preselila cela porodica, izjavio je Naumov.
„Potpisali smo ugovor o pozajmici da bi Ana mogla u Turskoj da pokaže poreklo novca. Nisam nameravao da tražim taj novac natrag od nje, jer smi mi porodica.
Pozajmljeni novac namerava da vrati u ratama do kraja godine, dodao je, bez obzira što nije pokrenuo televizijski kanal kako je nameravao.
„Moje firme i dalje rade i zarađuju tako da mogu da vratim pozajmljeni novac", rekao je Oleg Naumov.
Ko je Andrij Naumov?
Galina Korba, BBC ukrajinski servis
Ima 41 godinu i veliko iskustvo u ukrajinskim bezbednosnim službama.
Radio je 12 godina u kancelariji ukrajinskog Generalnog tužilaštva.
Posle toga je kratko vreme proveo na rukovodećoj poziciji Državne agencije za Černobiljsku zonu isključenja - organu koji obezbeđuje rad u zoni nuklearne elektrane uspostavljene posle nesreće 1986.
Naumov je odatle prešao u Službu bezbednosti Ukrajine (SBU), pošto je Ivan Bakanov, nekada bliski saradnik i prijatelj predsednika Zelenskog, postavljen za šefa SBU 2019.
Istraživački novinari opisivali su Naumova kao „prijatelja i desnu ruku" Bakanova, iako njih dvojica nikada nisu komentarisali ove navode.
Naumov je postavljen za načelnika Glavnog direktorata za unutrašnju bezbednost SBU, a godinu dana kasnije 2020, predsednik Zelenski mu je dodelio čin brigadnog generala, prvi put u istoriji ove službe.
Naumov je uvek bio daleko od očiju javnosti, malo je njegovih fotografija dostupno, izbegavao je komunikaciju sa novinarima, a aktivnosti odeljenja koje je vodio proglašene su tajnom.
I pored toga, njegovo ime povezivalo se sa nekoliko velikih skandala.
Istraživanje RSE i ukrajinskog javnog servisa u okviru projekta Šema,otkrilo je da su članovi porodice Naumova u proteklih nekoliko godina stekli vrednu imovinu koja se ne može objasniti njihovim prihodima - apartman u zgradi u centru Kijeva i imanje nedaleko od glavnog grada.
Novinari su saznali i da Naumov lično koristi ovu imovinu.
Otkrili su i da je stan njegove majke kupljen po ceni tri put nižoj od tržišne vrednosti.
To je otvorilo pitanja o izbegavanju poreza, u najmanju ruku, ili o korupciji, u krajnjem slučaju.
Nekoliko meseci kasnije, u januaru 2021, iz SBU je neočekivano saopšteno da je rešen jedan veliki slučaj.
Drugi visokopozicionirani zvaničnik službe, bivši načelnik Dimitro Njeskaromnij, pripremao je atentat na Naumova.
Prema istrazi, Naumov je sprečavao Njeskaromnija da se vrati na visoku poziciju u SBU.
Njeskaromnij se od tada skrivao od istrage, ali je rekao da su optužbe protiv njega bez osnova.
U julu 2021, Jurij Rasuk, službenik SBU, priznao je krivicu o učestvovanju u pripremi atentata i sklopio dogovor sa nadležnim organima.
Istog leta, Naumov je iznenadno otpušten iz SBU.
Iz kancelarije predsednika Ukrajine tada je zvanično saopšteno da je u pitanju potreba za „sistematskom transformacijom", a nezvanično, mediji su izveštavali o tome da se SBU sve češće povezuje sa krijumčarenjem.
Novinar blizak opoziciji Jurij Butusov pisao je da je Naumov „rukovodio krijumčarenjem, pokretao i zatvarao fabrikovane krivične postupke i oduzimao biznise."
Takođe mu se pripisuje saradnja u krijumčarenju sa Aleksandrom Akstom - nemačkim državljaninom sa kojim je uhapšen u Srbiji.
Ni Naumov ni SBU nisu komentarisali ove navode.
Ime Andreja Naumova ponovo je dospelo u centar pažnje ukrajinske javnosti posle početka ruske invazije 24. februara 2022.
Šema je objavila da je Naumov napustio Ukrajinu nekoliko sati pre invazije, a da je u martu pretraženo nekoliko njegovih stanova.
Kasnije su iz Državnog istražnog biroa saopštili da je Naumov počinio delo veleizdaje.
IZ SBU su potom pojasnili da je Naumov bio u mogućnosti da prikuplja i šalje podatke ruskim specijalnim službama o bezbednosnim sistemima u zoni isključenja u Černobilju.
Ove podatke je mogao da prikupi i kao neko ko je nekada rukovodio ovom zonom i kao zvaničnik SBU.
Posle početka invazije, ukrajinski zvaničnici su priznali da je za njih bilo veliko iznenađenje što su Rusi napad na Kijev izveli sa strane elektrane u Černobilju, kao i da je sama elektrana okupirana posle nekoliko nedelja, sve dok ruske snage nisu počele povlačenje iz regiona Kijeva pred naletom ukrajinskih trupa.
U martu, Zelenski je oduzeo Naumovu čin generala, nazivajući ga „izdajnikom".
U prvih nekoliko meseci posle ruske invazije, nekoliko visokih zvaničnika SBU optuženo je za izdaju.
Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
( BBC Serbian Naslovna strana )