Dijabetes - kako ga prepoznati i liječiti
Uz promjene životnih navika, promjene u ishrani, povećanjem fizičke aktivnosti i na kraju pravilne upotrebe ljekova može se produžiti životni vijek i sam kvalitet života pacijenata
Šećerna bolest ili dijabetes (lat: diabetes melitus) je sistemski poremećaj metabolizma koji se karakteriše hiperglikemijom, odnosno povišenim nivoom glukoze u krvi. Nastaje zbog smanjene sekrecije insulina (hormon pankreasa) ili poremećaja u njegovom dejstvu.
Vrste dijabetesa:
- Dijabetes tip 1 (ranije poznat kao insulin - zavisni)
- Dijabetes tip 2 (ranije poznat kao insulin - nezavisni, iako vremenom zahtijeva upotrebu insulina)
- Gestacijski dijabetes (dijabetes nastao u trudnoći)
Liječenje podrazumijeva farmakološku terapiju uz fizičku aktivnost i dijetu.
1. Insulinska terapija (dijabetes tip 1) primjenjuje se parenteralno, obično subkutano-pod kožu. Zavisno od dejstva insulini se dijele na:
- insulini brzog dejstva
- srednjedjelujući insulini
- dugodjelujući insulini
2. Oralni antidijabetici koji se najčešće uzimaju uz obrok ili poslije obroka. Oni se zavisno od stanja pacijenta koriste kao monoterapija ili u kombinaciji.
Osoba može imati dijabetes godinama prije pojave simptoma, zato je ključna primarna prevencija i samokontrola koja podrazumijeva:
- mjerenje glukoze u krvi
- mjerenje glukoze u urinu
- mjerenje ketona u urinu
Karateristični simptomi dijabetesa su: izražena žeđ, učestalo mokrenje, mučnina, osjećaj umora...
Prevenciju i vid nefarmakološkog liječenja podrazumijevaju fizička aktivnost i dijeta, odnosno zdrava ishrana.
Namirnice koje imaju antihiperglikemijski efekat su karfiol, spanać, krastavac, crni i bijeli luk...
Suplementi koji se preporucuju kod dijabetesa su: hrom, cink, kompleks B vitamina, astanksantin, vitamin D3, alfa lipoinska kiselina.
Oni učestvuju u procesima koji dovode do smanjenja glikemije i smanjuju rizik nastanka komplikacija šećerne bolesti kao što su najčešće, neuropatije.
Preporuka su i čajevi koji sadrže odredjene biljke ili njihove mješavine - herba borovnice, pasuljevina, list breze, list koprive, herba pelena.
Zaključak:
Uz promjene životnih navika, promjene u ishrani, povećanjem fizičke aktivnosti i na kraju pravilne upotrebe ljekova može se produžiti životni vijek i sam kvalitet života pacijenata.
Autor je doktor farmacije
Apoteka "Golubovci" - Zeta - Montefarm
Više o temama važnim za zdravlje cijele porodice čitajte u novom broju dodatka Zdravlje koji vam besplatno poklanjamo u četvrtak 13. aprila, uz novinu Vijesti.
( Marija Brajović )