Odloženo suđenje za "državni udar": Jovanović tražio izuzeće dvoje tužilaca

Advokat Miroje Jovanović je danas na sudu rekao da ima podatke koje ne može javno da saopšti, čak ni ukoliko bi se javnost isključila sa suđenja

67527 pregleda39 komentar(a)
Foto: Luka Zeković
10.04.2023. 14:46h

Ponovljeno suđenje u slučaju poznatom kao "državni udar" počelo je jutros.

Advokat Miroje Jovanović zatražio je izuzeće specijalnih tužitelaca Jelene Protić i Zorana Vučinića.

Prethodno je sud donio rješenje kojim je odbio predlog odbrane da se razdvoji postupak u odnosu na tri, kako tvrdi Jovanović, nevino optužena - Andriju Mandića, Milana Kneževića i Mihaila Čađenovića.

Advokat Jovanović je rekao da je tužiteljka pročitala optužnicu u kojoj se kaže da se svjedok saradnik zove Aleksandar Sinđelić, dok u spisima piše da je on Saša, jer se tako legitimisao na suđenju 22. novembra 2017. u Višem sudu u Podgorici, kada je pokazao ličnu kartu.

Predsjednik specijalnog vijeća, sudija Zoran Radović je kazao da će spise predmeta dostaviti Specijalnom tužilaštvu da se izjasni.

Suđenje je odloženo za 13. jun.

Jovanović je danas na sudu rekao da ima podatke koje ne može javno da saopšti, čak ni ukoliko bi se javnost isključila sa suđenja.

Dodao je da mora da čuva tajnu i da nipošto ne može da saopšti na ovom suđenju koja su to saznanja i činjenice do kojih je došao.

Advokat Jovanović je rekao da se to ne odnosi na ostale optužene.

FOTO: Luka Zeković
FOTO: Luka Zeković
FOTO: Luka Zeković
FOTO: Luka Zeković
FOTO: Luka Zeković
FOTO: Luka Zeković
FOTO: Luka Zeković
FOTO: Luka Zeković
FOTO: Luka Zeković
FOTO: Luka Zeković

Državna tužiteljka Jelena Protić se protivila predlogu odbrane da se razvoji postupak, navodeći da bi to otežalo sudski proces koji je veoma kompleksan i složen.

Ukinuta presuda

Prihvatajući žalbe advokata odbrane, Apelacioni sud Crne Gore ranije je ukinuo prvostepenu presudu u ovom predmetu.

“Vijeće je ukinulo prvostepenu presudu jer su u postupku njenog donošenja i u samoj presudi počinjene bitne povrede odredaba krivičnog postupka, a zbog kojih se nijesu mogli prihvatiti ni činjenični ni pravni zaključci u prvostepenoj presudi, kako u odnosu na postojanje krivičnih djela za koje su optuženi oglašeni krivim, tako i u odnosu na postojanje njihove krivice za ta djela”, navedeno je u saopštenju Apelacionog suda.

Oni su tada pojasnili da su, odlučujući u drugostepenom postupku o izjavljenim žalbama protiv presude specijalnog odjeljenja Višeg suda u Podgorici, uvažili žalbe branilaca optuženih i žalbu optuženog Bratislava Dikića, u dijelu kojom su optuženi oglašeni krivim da su počinili krivična djela stvaranje kriminalne organizacije i terorizam u pokušaju...

Ukinutom presudom lideri Demokratskog fronta (DF) Andrija Mandić i Milan Knežević osuđeni su na po pet godina zatvora, zbog, kako piše u optužnici, članstva u kriminalnoj organizaciji od februara 2016. godine.

Organizatori te grupe - Rusi Eduard Šišmakov i Vladimir Popov, osuđeni su ukupno na 27 godina zatvora.

Bivši komandant srpske Žandarmerije Bratislav Dikić osuđen je na jedinstvenu kaznu od osam, a Predrag Bogićević i Nemanja Ristić na sedam godina zatvora.

Istom odlukom, Srboljub Đorđević i Milan Dušić osuđeni su na po godinu i po zatvora, Branka Milić na tri godine zatvora, Dragan Maksić na godinu i devet mjeseci zatvora, dok je Kristina Hristić osuđena uslovno.

Vozač DF-a Mihailo Čađenović osuđen je na godinu i šest mjeseci zatvora.

U optužnici piše da su dvojica Rusa organizovali kriminalnu grupu i vrbovali ostale članove radi sticanja nezakonite dobiti i moći, nasilnog rušenja vlasti i proglašenja izborne pobjede DF i sprečavanja Crne Gore da pristupi NATO alijansi.

Kriminalna organizacija, navodi se, planirala je da se na dan parlamentarnih izbora 16. oktobra 2016. godine, pomoću Demokratskog fronta, sukobi sa crnogorskom policijom i nasilno zauzme Skupštinu Crne Gore, kao i da otmu i ubiju tadašnjeg premijera, aktuelnog predsjednika Crne Gore Mila Đukanovića.