CBCG: Dogovorena saradnja u cilju razvoja strategije za pilot projekat digitalne valute
Guverner Centralne banke Crne Gore Radoje Žugić kazao je da "Centralna banka Crne Gore, kao centralna banka posvećena praćenju savremenih trendova centralnog bankarstva, posvećeno vodi računa o stabilnosti finansijskog sistema"
Centralna banka Crne Gore (CBCG) dogovorila je saradnju sa provajderom kripto i blokčejn rješenja, kompanijom "Ripple", u cilju razvoja strategije i realizacije pilot programa za pokretanje prve digitalne valute u zemlji - digitalne valute centralne banke (CBDC) ili nacionalnog stabilcoina, odnosno stabilne valute, saopšteno je danas iz CBCG.
"Uvođenje digitalne valute je, u skladu sa osnovnim ciljevima Centralne banke Crne Gore, još jedan korak naprijed ka digitalizaciji finansijskih usluga i širenju prostora za dostupnost finansijskih usluga građanima Crne Gore. CBDC je digitalizovana verzija valute koju izdaju centralne banke. Danas, preko stotinu zemalja širom svijeta testira i razvija digitalnu valutu centralne banke za širok spektar potreba, uključujući jačanje finansijske inkluzije, modernizaciju monetarne politike, poboljšanje bezbjednosti plaćanja i povećanje efikasnosti prekograničnih plaćanja", ističe se u saopštenju CBCG.
Oni su dodali da istovremeno, Evropska centralna banka radi na razvoju koncepta digitalnog eura kao budućeg sredstva sigurnog, bezbjednog i praktičnog elektronskog plaćanja u eurozoni.
Guverner Centralne banke Crne Gore Radoje Žugić kazao je da "Centralna banka Crne Gore, kao centralna banka posvećena praćenju savremenih trendova centralnog bankarstva, posvećeno vodi računa o stabilnosti finansijskog sistema."
"Sa zadovoljstvom počinjemo saradnju sa Rippleom na pilot projektu za izradu digitalne valute ili stabilecoina. Kroz projekat, Centralna banka Crne Gore će sa Vladom Crne Gore i crnogorskom akademskom zajednicom raditi na kreiranju praktične digitalne valute ili bezbjednog valutnog rješenja kako bi testirala glavne funkcionalnosti i potencijale blokčejn tehnologije, kao i na analizi prednosti i rizika koje bi CBDC ili nacionalni stabilecoin mogli predstavljati u pogledu dostupnosti elektronskih sredstava plaćanja, sigurnosti, efikasnosti, usklađenosti sa propisima i što je najvažnije zaštite prava i privatnosti krajnjih korisnika", rekao je Žugić.
Iz CBCG su rekli da će projekat cproći kroz nekoliko faza, uključujući identifikaciju praktične primjene digitalne valute ili nacionalnog stabilcoina, i dizajn za simulaciju njenog stavljanja u promet i upotrebe pod kontrolisanim uslovima.
"Centralna banka Crne Gore donosi viši nivo digitalne transformacije u svoju finansijsku infrastrukturu i suočavajući se sa jednim od najvećih izazova u svijetu finansija, uključujući finansijsku inkluziju", rekao je Džejms Valis, potpredsjednik Rippla za odnose sa centralnim bankama.
On je rekao da Ripple ima iskustva u uspješnom povezivanju različitih sistema plaćanja i zagovaranja korisnosti blokčejna za izdavanje digitalnih valuta centralne banke i rješavanje globalnih plaćanja za stotine finansijskih institucija širom svijeta.
"Zadovoljstvo nam je što nas je Centralna banka Crne Gore odabrala da pomognemo u pokretanju njene prve digitalne valute i daljem ispunjavanju osnovnih finansijskih ciljeva zemlje", kazao je Valis.
Iz CBCG su naveli da je Ripple kompanija za kripto rješenja koja transformiše način na koji se svijet mijenja, i kako upravlja i tokenizuje vrijednost.
"Ripple-ova poslovna rješenja su brža, transparentnija i finansijski isplativija – rješavaju neefikasnosti koje su dugo definisale status quo. Zajedno sa partnerima i širom zajednicom programera, Ripple identifikuje slučajeve u kojima će kripto tehnologija inspirisati nove poslovne modele i stvoriti prilike za veći broj ljudi. Svakim svojim rješenjem, Ripple doprinosi održivijoj globalnoj ekonomiji i planeti – povećavajući pristup inkluzivnim i skalabilnim finansijskim sistemima, uz isticanje neutralnosti ugljenika u blokčejn tehnologiji i zelene digitalne imovine, XRP. Na taj način ispunjava se misija izgradnje kripto rješenja za svijet bez ekonomskih granica", zaključuje se u saopštnje CBCG.
( Ne.V. )