Milatović: Prekinuti praksu Đukanovića koja je na ivici zloupotreba sistema
"Nakon 21. maja kao predsjednik ću se ponašati u skladu sa Ustavom i zakonom", rekao je Milatović
Novoizabrani predsjednik Crne Gore i zamjenik predsjednika Pokreta Evropa sad (PES) Jakov Milatović rekao je da treba prekinuti praksu odlazećeg predsjednika Crne Gore Mila Đukanovića, koja je, prema njegovim riječima, često bila na ivici zlupotrebe institucija sistema i određenih prava.
On je to rekao novinarima nakon konferencije u Podgorici "Crna Gora poslije predsjedničkih izbora", koju su organizovali Beogradski centar za bezbjednosnu politiku i Institut alternativa (IA), komentarišući poziv za poništavanje ukaza Đukanovića i raspuštanju Skupštine.
"Nakon 21. maja kao predsjednik ću se ponašati u skladu sa Ustavom i zakonom", rekao je Milatović, odgovarajući na pitanje da li će poništiti ukaz o raspuštanju parlamenta koji je donio odlazeći predsjednik Milo Đukanović.
Dodao je da ukaz ima pravnu snagu jer Ustavni sud nije donio bilo kakav zaključak.
Rekao je da Crna Gora što prije treba da ima parlamentarne izbore što prije i da to treba da bude saglasnost svih političkih partija.
Kazao je da je u predsjedničku trku ušao kao kandidat PES i da je vrlo važno da se predsjednik u narednom periodu ponaša u skladu sa ustavnim načelima.
"Nijesam ušao u predsjedničku trku da bi Đukanović i dalje bio predsjednik", rekao je Milatović.
"Vijesti" su juče objavile da od petka 7. aprila počinje rok za predaju izbornih lista, koji traje do 16. maja. Do tada su veoma male šanse da će se Ustavni sud izjasniti o ustavnosti ukaza odlazećeg predsjednika Mila Đukanovića o raspuštanju parlamenta - na osnovu koga su raspisani vanredni parlamentarni izbori za 11. jun.
Takođe, nema ni vremena da eventualno Milatović poništi ukaz koji je donio Đukanović jer je smjena na mjestu šefa države 20. maja, do kada stranke već moraju da predaju izborne liste.
Održavanje izbora 11. juna je relativizirao premijer i lider GP URA Dritan Abazović, koji je izrazio očekivanje da će Milatović poništiti odluku o njihovom održavanju i okupiti sve političke aktere da zajedno odrede novi datum izbora.
Abazović je objasnio da nije protiv da se glasa 11. juna, ali da mu je pravno sporna odluka Đukanovića.
"Nema konflikta sa Spajićem"
Milatović je rekao i da nijesu tačne spekulacije o konfliktu između njega i predsjednika PES-a Milojka Spajića.
Tvrdi da su u normalnim odnosima, kao i prije izbora.
"U normalnim smo odnosima kao što smo bili prije. Mi smo dva lidera pokreta koji trenutno ima veliku političku snagu, koja je bila etablirana na izborima u Podgorici, koja je dodatno sada učvršćena rezultatom na predsjedničkim izborima. Mislim da je na PES-u, ali i svim ostalim političkim akterima, odgovornost u narednom periodu dodatno veća, jer smo izašli iz ere g. Đukanovića i građani očekuju dodatno institucionalno snaženje i unapređenje vladavine prava i ekonomski oporovak. To sve treba da bude zaokruženo u tome da Crna Gora treba da postane zemlja članica EU u narednom petogodišnjem periodu".
Upitan da prokomentariše izjavu Spajića, da bi da je na mjestu Milatovića razmislio o zamrzavanju partijske funkcije nakon pobjede na izborima, kazao je da mu se čini da je izjava izvučena iz konteksta.
"U predsjedničku trku sam ušao kao kandidat PES-a, to je javnost znala, bio sam transparentan. U drugom krugu sam bio i kandidat PES-a, ali i zajednički kandidat onih koji su stali uz mene. Mislim da je vrlo važno da se predsjednik Crne Gore u narednom periodu ponaša u skladu sa moralnim načelima, Ustavom i zakonima i to je ono što građani očekuju".
Što se tiče parlamentarnih izbora, Milatović je novinarima rekao da PES još nije zauzeo stav o tome ko će biti nosilac liste.
"Moj stav je tu jasan. Mislim da je jedno veliko zajedništvo i energija bazirana na jednom sistemu vrijednosti nove, ljepše i ravnopravnije Crne Gore postignuta na izborima 2. aprila. Mislim da bi kroz zajednički nastup i PES trebalo da ide na naredne izbore da bi se smanjio manevarski prostor za neke male partijske rasprave, a kako bi se suština i fokus stavili na velike društvene izazove sa kojima se Crna Gora suočava, a koje ne može nijedna partija ponaosob sama da riješi. Te izazove mora da rješava zajedništvo, stabilna vlada koja ima snažnu podršku u parlamentu. Nadam se da će to biti dvotrećinska podrška u parlamentu i ja ću sa pozicije predsjednika apsolutno u narednom periodu reagovati kao kohezivni faktor, ali i kao korektivni faktor", poručio je Milatović.
Na pitanje koga vide kao koalicione partnere, odgovorio je da treba razmisliti i da koalicije treba praviti sa onima koji su programski najsličniji.
"Svi znate koje su to političke opcije. Suština svega je da Crna Gora mora da postane društvo sa snažnim institucijama, u kojem je vladavina prava u punom smislu te riječi, prisutna. To ne možemo da uradimo sa malim partijskim trzavicama, to moramo da uradimo uz jednu veću viziju Crne Gore kao što je bilo na predsjedničkim izborima", rekao je Milatović.
Na pitanje kako DF može biti partner PES-u koji se odredio i prema ratu u Ukrajini i genocidu u Srebrenici, odgovorio je da od magistrala nikad ne treba odustati, a siguran je da će "određene stvari doći prirodno".
"Određene poruke koje je i g. (Andrija) Mandić u prethodnom periodu slao u pomiriteljskom tonu, vjerovatno će biti na sceni i u narednom periodu. Ja ovdje ne govorim o koaliciji sa DF-om u predizbornom ciklusu, ali ako građani Crne Gore budu dali bilo kojoj partiji povjerenje, ono što je realnost u Skupštini Crne Gore, treba da bude pretočeno i u realnost u Vladi Crne Gore".
( Biljana Matijašević )