Bajden: Mir i ekonomske prilike idu zajedno
Predsjednik SAD prilikom posjete Sjevernoj Irskoj pozvao na ponovno uspostavljanje sistema podjele vlasti obećavajući američke investicije
Predsjednik Sjedinjenih Država Džo Bajden ponudio je "šargerepu" vrijednu šest milijardi dolara liderima Sjeverne Irske ukoliko bude ponovo uspostavljen sistem podjele vlasti.
U poruci koja je očigledno bila upućena Demokratskoj unionističkoj partiji, koja više od godinu dana bojkotuje učešće u vladi, predsjednik SAD je pred publikom u Belfastu kazao da su američki investitori spremni da "utrostruče" dvije milijarde dolara koje su već investirane. "Jednostavna istina je da mir i ekonomske prilike idu zajedno", kazao je Bajden.
On je podsjetio predstavnike pet najvećih partija regiona, koji su sjedili u prvom redu, na to kolike promjene je donio Sporazum na Veliki Petak postignut prije 25 godina i pozvao ih da ostave prošlost iza sebe i okrenu se prosperitetu koji može doći u narednih četvrt vijeka.
U proteklih 25 godina, bruto domaći proizvod u Sjevernoj Irskoj se udvostručio, dok je "samo u prošloj decenije" skoro dvije milijarde američkih investicija ušlo u ekonomiju, kazao je on.
"Predviđam da će se to, ukoliko se stvari budu odvijale u dobrom pravcu, više nego utrostručiti", kazao je on. "Desetine velikih američkih korporacija žele da dođu ovdje i investiraju". "Bile su potrebne godine napornog rada da bismo stigli ovdje gdje se nalazimo danas", kazao je Bajden u Belfastu, ističući koliko se grad promijenio otkad ga je prvi put posjetio kao mladi senator.
"Današnji Belfast je scre Sjeverne Irske i treba da bude pokretač ekonomskih prilika bez presedana", kazao je Bajden i dodao da je podjela vlasti i dalje ključna za budućnost Sjeverne Irske. "Tako da se nadam da će skupština i izvršna vlast uskoro biti obnovljeni. To je odluka koju treba da donesete vi, a ne ja, ali nadam se da će se to dogoditi," rekao je on.
Bajden koji je ponosan na svoje irsko porijeklo, proveo je malo više od pola dana u regionu Ujedinjenog Kraljevstva - gdje se sastao sa britanskim premijerom Rišijem Sunakom - prije nego što je otišao u Republiku Irsku gdje će boraviti dva i po dana i sastati se sa zvaničnicima i daljim rođacima.
Kratko zaustavljanje u Belfastu događa se u atmosferi najnovijeg političkog zastoja u kojem se decentralizovana vlada, koja je ključni dio mirovnog sporazuma iz 1998. godine, nije sastala više od godinu dana zbog svađe oko trgovinskih aranžmana poslije bregzita.
( N.B. )