„Kuća maslina“ predata na upravljanje Opštini Bar, stvoreni uslovi da se objekat stavi u funkciju
"Stvoreni su preduslovi da se ovaj savremeni, višenamjenski objekat stavi u punu funkciju i da se valorizuju njegovi proizvodni, edukativni, adminitrativni, promotivni i prodajno – izložbeni kapaciteti, te da kao takav bude centar crnogorskog maslinarstva i dom za sve crnogorske maslinare i njihova udruženja"
Potpisivanjem ugovora o davanju na ustupanje i korišćenje objekta „Kuća masline“ Opštini Bar na period od pet godina, uz mogućnost produženja, stvoreni su uslovi da se ovaj savremeni, višenamjenski objekat stavi u punu funkciju i da se valorizuju njegovi proizvodni, edukativni, adminitrativni, promotivni i prodajno – izložbeni kapaciteti, te da kao takav bude centar crnogorskog maslinarstva i dom za sve crnogorske maslinare i njihova udruženja, saopšteno je iz Opštine Bar.
Ugovor o davanju na ustupanje potpisali su danas predsjednik Opštine Bar Dušan Raičević i ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Vladimir Joković.
Predstavljen je i idejni projekat uređenja enterijera prodajnog prostora Kuće maslina koji je, za potrebe Opštine Bar, izradio projektantski tim biroa „ARHING inžinjenirng“, a koji je ujedno bio zadužen i za izradu glavnog projekta izgradnje objekta.
Raičević je iskazao zahvalnost ministru Jokoviću i resornom ministarstvu na realizovanim aktivnostima koje su omogućile da se, nakon dvije godine čekanja, u kratkom vremenskom periodu definiše način upravljanja Kućom maslina, kao posebno vrijednim resursom za Bar i Crnu Goru.
„Nacionalna Kuća maslina, u čiju izgradnju su i Opština i država uložile značajna sredstva, konačno će biti iskorišćena na pravi način za potrebe maslinarstva, maslinarske kulture i svih maslinara, kako sa područja našeg grada, tako i cijelog crnogorskog primorja. Već u narednim mjesecima ćemo, kroz niz aktivnosti koje nas očekuju, staviti u funkciju sve segmente objekta. Posebno raduje iskazana spremnost ministarstva da i u narednoj fazi, koja podrazumijeva nabavku linije za preradu i proizvodnju, djelujemo zajednički, te da efikasno i što skorije obezbijedimo neophodnu opremu“, rekao je Raičević.
Joković je, uz uvjerenje da će Opština Bar, kao dobar domaćin, na pravi način valorizovati sve potencijale Kuće maslina, izrazio zadovoljstvo zbog pronalaska adekvatnog modela upravljanja i predaje ovog objekta na korišćenje lokalnoj upravi.
„Posebno sam srećan jer će objekat, koji već izvjesno vrijeme stoji neiskorišćen, biti stavljen u funkciju na dobrobit maslinara i grada Bara. Opština Bar preduzima neophodne korake kako bi što skorije otvorila vrata Kuće maslina i doprinijela unaprijeđenju maslinarstva i proizvodnji maslinovog ulja. Uvjeren sam da će se time dati i jedna nova turistička vrijednost gradu prepoznatom po Staroj maslini i dugoj maslinarskoj tradiciji“, istakao je Joković.
U saopštenju Opštine Bar se navodi da je Kuća maslina objekat u kojem će se vršiti prerada i proizvoditi ulje, pakovanje, etiketiranje, održavati radionice, seminari, obuke, ali koji će služiti i kao izložbeni i prodajni centar sa ciljem prenošenenja znanja i iskustva u proizvodnji maslinovog ulja, podizanja novih i održavanja postojećih zasada maslina, te promociji maslinarstva i drugih poljoprivrednih djelatnosti.
Sastanku je pored potpredsjednika Opštine Bar Tanje Spičanović i Damira Rašketića i predstavnika lokalne uprave, prisustvovao i Stevan Gajević, državni sekretar u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede.
( I.I. )