Prava Crna Gora: Milačić predao Predlog zakona o zabrani upotrebe telefona i uređaja u osnovnim i srednjim školama

"Kao mjere za nepoštovanje ovog zakona propisuju se privremeno oduzimanje mobilnog telefona ili drugog elektronskog uređaja od strane rukovodstva, nastavnog, obrazovnog ili nadzornog osoblja škole", navodi se u saopštenju

14164 pregleda40 komentar(a)
Prava Crna Gora: Milačić predao Predlog zakona o zabrani upotrebe telefona i uređaja u osnovnim i srednjim školama
MIlačić, Foto: Prava Crna Gora

Predsjednik Prave Crne Gore i poslanik u Skupštini Marko Milačić predao je u skupštinsku proceduru Predlog zakona o zabrani upotrebe mobilnih telefona i drugih elektronskih uređaja u osnovnim i srednjim školama.

To se navodi u saopštenju Prave Crne Gore, uz objašnjenje da se ovim predlogom zakona predviđa zabrana upotrebe mobilnih telefona i drugih elektronskih uređaja u učionicama i tokom aktivnosti u vezi sa nastavom u osnovnim i srednjim školama.

"Zakonom je predviđeno da se mobilni telefoni odlažu na za to predviđenim mjestima, koja se nalaze u okviru prostorija predviđenih za nastavu kao i da je uprava osnovne i srednje škole u obavezi da obezbijedi mjesta predviđena za privremeno odlaganje mobilnih telefona učenika tokom nastave", ističe se u saopštenju.

Ističe se da se primjena ovog zakona ne odnosi se na upotrebu mobilnih telefona i drugih uređaja kada se korste u svrhu izvođenja nastave, u situacijama hitnosti, o čemu roditelj obavještava upravu škole, te da se ne odnosi na osobe sa invaliditetom i na učenike kojima su telefon ili uređaji potrebni radi kontrole zdravstvenog stanja.

"Kao mjere za nepoštovanje ovog zakona propisuju se privremeno oduzimanje mobilnog telefona ili drugog elektronskog uređaja od strane rukovodstva, nastavnog, obrazovnog ili nadzornog osoblja škole", navodi se u saopštenju.

Iz Prave Crne Gore su naglasili i da osim privremenog oduzimanja mobilnog telefona, kao kazna predviđeno je izricanje vaspitne mjere opomene od strane razrednog starješine ili uprave škole, a u slučaju ponavljanja prekršaja izriče se ukor nastavničkog vijeća uz smanjenu ocjenu iz vladanja za učenike šestog, sedmog, osmog i devetog razreda osnovnih škola, kao i za učenike srednjih škola.

Kako kažu, "ovim zakonom se obavezuje razredni starješina ili, u slučaju njegove spriječenosti, uprava škole, da obavijeste roditelja ili zakonskog staratelja učenika o privremenom oduzimanju telefona ili drugog elektronskog uređaja".

"Zakonom je predviđeno da privremeno oduzeti telefon ili drugi elektronski uređaj preuzima roditelj ili zakonski staratelj učenika. Takođe, ovim predlogom zakona škola se obavezuje da pisanim putem obavijesti učenika i roditelja ili zakonskog staratelja učenika o izrečenim vaspitnim mjerama u roku od tri dana", kazali su iz Prave Crne Gore.

Tvrde da je ovaj zakon neophodno usvojiti zbog značaja neometanog odvijanja nastave u osnovnim i srednjim školama kao i prevencije u cilju suzbijanja digitalnog vršnjačkog nasilja, koje je u poslednjem periodu nažalost u porastu.

"Na primjer, učenici tokom nastave snimaju profesore i jedni druge, pa te snimke nerijetko zloupotrebljavaju. Na ovaj način se često sprovodi elektronsko nasilje, koje za posledicu ima omalovažavanje profesora i drugih učenika", istakli su iz Prave Crne Gore.

Naglašavaju da je sve veći broj država koje zato uvode zabranu korišćenja mobilnih telefona u osnovnim školama kao što su: Francuska, Italija, Australija i slično.

"Metodologijom istraživanja izvedene su naučne studije koje pokazuju da zabrana mobilnih telefona u školi ima pozitivan uticaj na učinak učenika. Osim učinka i akademskih rezultata, zabilježena je manja stopa maltretiranja i vršnjačkog nasilja", tvrde iz Prave Crne Gore.

Kako kažu, zavisnost djece od tehnologije je na sličnom nivou kao zavisnost odraslih koji se liječe od alkohola ili narkotika.

"Današnja djeca u prosjeku koriste digitalne uređaje od 6 - 8 sati u toku dana, zato ih bar u školi moramo sačuvati štetnih uticaja koje oni proizvode. Prekomjerna upotreba tehnologije može da izazove psihičke i fizičke probleme kod djece", dodaje se u saopštenju.

Navode da su primjeri uspješne zabrane korišćenja mobilnih telefona u toku nastave u Crnoj Gori, Gimnazija Slobodan Škerović, Osnovna škola "Radojica Perović" kao i Osnovna škola "Savo Pejanović" u Podgorici.

"Uprave ovih škola su zabranile učenicima da u učionicama koriste mobilne telefone i te zabrane su se pokazale korisnim i djelotvornim", kazali su iz Prave Crne Gore.

Dodaju da je neophodno podići nivo zaštite učenika i nastavnika od elektronskog i svakog drugog nasilja na nivo zakona, propisivanjem zabrane korišćenja mobilnih telefona, jer je praksa u školama pokazala da se interni akti koji zabranjuju upotrebu ovih uređaja često krše.

"Prava Crna Gora poziva sve poslanike da podrže ovaj predlog zakona zbog svega navedenog, ali i sve držvne institucije, nevladine organizacije i roditelje da snažno podrže implementaciju ovog zakona kako bi gradili društvo u kojem će se naša djeca obrazovati i sticati socijalne vještine, a ne robovati tehnologiji", zaključuje se u saopštenju.