Policajac osuđen za pomaganje u ubistvu Džordža Flojda

Džordž Flojd je ubijen u maju 2020. tokom policijske akcije hapšenja, a taj slučaj je izazvao talas protesta protiv rasizma

3988 pregleda0 komentar(a)
Tou Tao, Foto: Reuters

Bivši policajac iz Mineapolisa Tou Tao proglašen je krivim za pomaganje i podržavanje ubistva Afroamerikanca Džordža Flojda u maju 2020. godine, koji je preminuo nakon što mu je drugi policajac Derek Šovin, tokom hapšenja držao koljeno na vratu duže od devet minuta.

Tou Tao je odlučio da dozvoli okružnom sudiji okruga Henepin Piteru Kejhilu da odlučuje da li je kriv ili ne, odričući se svog prava da mu sudi porota.

Presuda će Taou biti izrečena 7. avgusta, prenosi Rojters.

Optužnica protiv njega, kao jednog od četvorice policajaca koji su učestvovali u hapšenju, posljednji je preostali sudski slučaj povezan sa Flojdovim ubistvom, koje je izazvalo talas protesta protiv rasizma širom SAD zbog, kako su demonstranti navodili, policijske brutalnosti u SAD i širom svijeta.

Džordž Flojd je ubijen 25. maja 2020. tokom policijske akcije hapšenja.

Tokom suđenja policajcu Šovinu za ubistvo Flojda prikazani su snimci sa kamera koje su policajci nosili na sebi za vrijeme hapšenja. Na njima se čuje kako Flojd moli policajce da ga puste.

Derek Šovin, bivši policajac koljenom pritiska Flojdov vrat dok on bespomoćno leži i uzvikuje: "Ne mogu da dišem".

Šovin je pomjerio svoje koljeno sa Flojdovog vrata tek kada su ga bolničari stavili na nosila u nesvjesnom stanju i bez pulsa.

Na snimku hapšenja vide se i policajci Tou Tao, Džej Aleksandar Kung i Tomas Lejn koji pomažu Šovinu da drži Flojda na zemlji.

U međuvremenu, Tao je sprečavao zabrinute prolaznike da priđu.

Šovin je bio policajac koji je obučavao Lejna i Kunga.

Kada su ga upitali zašto nije rekao Šovinu da skloni nogu sa Flojdovog vrata, Tao je rekao: "Mislio sam da mogu da vjerujem kolegi sa iskustvom od 19 godina".

Šovin, bivši policajac koji je snimljen kako kleči na Flojdovom vratu duže od devet minuta, trenutno je u zatvoru u kome služi kaznu od 22 godine.

Flojdovo ubistvo pokrenulo je talas demonstracija protiv institucionalizovanog rasizma i policijske brutalnosti, posebno u SAD.