Mnogi ugostitelji u Budvi duguju zakupninu, terase veće od dozvoljenih
Sekretarijat za zaštitu imovine Opštine Budva zatražio od Komunalne policije i inspekcije hitnu reakciju kako bi se spriječio haos na javnim površinama tokom sezone koja se polako zahuktava
Na terenu vlada haos, pojedini zakupci ugostiteljskih terasa kako oko zidina Staroga grada, tako i na području Budve, nijesu zaključili anekse ugovora, a neki godinama nijesu platili naknadu, nekima su terase znatno veće od onih što im je dozvoljeno, pa je potrebno hitno uvesti red.
To piše u dopisu koji je Sekretarijat za zaštitu imovine Opštine Budva uputio na adresu Komunalne policije i inspekcije zatraživši hitnu reakciju.
U dopisu koji potpisuje sekretar Đorđe Zenović, a u koji su “Vijesti” imale uvid, Komunalnoj policiji i inspekciji dostavljen je i spisak dugovanja zakupaca javnih površina po osnovu Programa postavljanja privremenih objekata za teritoriju opštine Budva, kao i informacija o statusu zaključenih aneksa ugovora.
”Postoje brojne situacije u kojima Opština Budva nema zaključene anekse o zakupu, a situacija na terenu je takva da ih zakupci koriste i privređuju, kao i da postoje brojna dugovanja po osnovu naknade za korišćenje javnih površina”, upozorio je Zenović, koji je taksativno naveo ne samo ugostiteljske terase, nego i privremene objekte poput kioska, auto perionica… za koje nijesu zaključeni aneksi, ili postoje dugovanja.
Napomenuo je da se na brojnim javnim površinama nalaze sadržaji koji nijesu predviđeni urbanističko-tehničkim uslovima izdatim od Opštine.
”Posebno je takva situacija unutar i oko Staroga grada. Na terenu su evidentna i značajna odstupanja u površini zauzetosti javnih površina za potrebe ugostiteljskih terasa čime se ugrožava normalna pješačka komunikacija, ali i stvara nelojalna konkurencija savjesnim zakupcima i korisnicima javnih površina”, naglasio je Zenović u dopisu.
Čelni čovjek zadužen za zaštitu opštinske imovine zatražio je od Komunalne policije i inspekcije da u skladu sa svojim ovlašćenjima oslobodi od mobilijara ugostiteljskih lokala, kao i od određenih reklamnih mobilijara, glavne ulice u Starom gradu.
”U pitanju su ulice Petra I Petrovića i Njegoševa, jer je zbog bespravne zauzetosti javnih površina, odnosno trgova i ulica, otežano, a na pojedinim lokacijama i gotovo nemoguće kretanje prolaznika”, naglasio je Zenović.
On je tražio od opštinske službe da nakon izvršenih radnji, informiše Sekretarijat za zaštitu imovine o preduzetim mjerama.
”Da nam dostavite zapisnike sa lica mjesta ukoliko korisnici ne postupe po izrečenim mjerama, kako bismo pokrenuli procedure raskida ugovora, ali i kako bismo u skladu sa savjesnim ili nesavjesnim postupanjem korisnika pripremili informacije koje ćemo insistirati da se uzmu u razmatranje prilikom novog petogodišnjeg Programa postavljanja privremenih objekata”, naglasio je Zenović.
Slično pismo Zenović je i prošle godine uputio Komunalnoj policiji i inspekciji kada ih je upozorio da većina ugostitelja popularnih lokala unutar i van zidina budvanskog Starog grada, niti je sa lokalnom upravom zaključila anekse ugovora o zakupu opštinskog zemljišta za ugostiteljske terase, niti izmirila obaveze, od kojih treba da se u kasu Opštine Budva slije 300 hiljada eura.
Prije mjesec dana Komunalna pocija i inspekcija u saradnji sa Sekretarijatom za društvene djelatnosti pokrenula je veliku akciju u okviru koje je umnogome Stari grad očišćen od reklama, tendi, izloga i svega onoga što je neprimjereno ovom zaštićenom spomeniku kulture.
( Vuk Lajović )