Akva park u Budvi gomila dugove, Opština ih blokirala
Kompanija “Aquaterra solution” koja gazduje Vodenim gradom na Toplišu duguje zakupninu za prethodne četiri godine, ukupna dugovanja premašila dva miliona eura
Kompanija “Aquaterra solution” koja gazduje velikim akva parkom na Toplišu prošlo ljeto završila je u minusu od 272 hiljade eura.
To piše u bilansu uspjeha ove firme koji je dostavljen u finansijskom iskazu Upravi prihoda i carina, a u koji su “Vijesti” imale uvid.
Opština Budva koja je vlasnik zemlje na kojoj je izgrađen Vodeni grad potražuje zakupnine za prethodne četiri godine, a nakon sudske presude, zbog duga od 215 hiljada eura za dio zakupnine za 2019. blokirala je račun te firme. Ukupan dug firme je sada premašio dva miliona eura, a vrijednost imovine kompanije je 15,7 miliona eura.
Sekretarijat za zaštitu imovine Opštine Budva tužio je krajem prošle godine Privrednom sudu kompaniju “Aquaterra solutions”, zahtijevajući da se na ime zakupnine za 2020, 2021. i 2022. opštinske zemlje na brdu Topliš, gdje se nalazi veliki Akva-park, isplati ukupno 720 hiljada eura.
Prethodno je Apelacioni sud potvrdio presudu podgoričkog Privrednog suda kojom je usvojen tužbeni zahtjev Opštine, odnosno Sekretarijata za zaštitu imovine, a kojom je kompaniji “Aquaterra solution” naloženo da isplati 215.000 eura na ime duga iz 2019. za zakupninu opštinske zemlje na kojoj se nalazi Akva-park.
Kako se u tužbi navodi, Opština i “Aquaterra solutions” zaključili su dana 24. decembra 2014. ugovor o davanju u dugoročni zakup 41.889 kvadrata radi izgradnje akva-parka.
“Ugovorne strane su saglasno konstatovale da zakupnina za predmetnu nepokretnost iznosi 240.000 eura, a “Aquaterra solutions se obavezao da zakupninu plaća godišnje, najkasnije do kraja prvog kvartala tekuće godine, na glavni račun trezora Opština Budva. Shodno naprijed citiranim odredbama ugovora Opština Budva je dana 19. jula ove godine pozvala tužioca na zaključenje aneksa ugovora o zakupu zemljišta na brdu Spas, a radi preciziranja iznosa zakupnine. Međutim, umjesto da shodno pozivu i pristupi zaključenju aneksa ugovora o zakupu, “Aquaterra solutions” je na zvaničan mejl Sekretarijata za zaštitu imovine Opštine Budva uputio dopis sa nacrtom aneksa IV i V ugovora o zakupu zemljišta za 2020. i 2021. godinu, kojim u članu 1 predlaže da se oslobode od odgovornosti za neispunjenje ugovorne obaveze plaćanja zakupnine za 2020. i 2021”, piše između ostalog u tužbi, te se od Privrednog suda traži da “Aquaterra solutions” obaveže da izvrši svoje ugovorene obaveze, odnosno isplati iznos predviđen ugovorom.
Prethodna tri ljeta Akva-park je bio u funkciji. Opština Budva još nije zaključila aneks ugovora za ovu godinu.
Projekat izgradnje akva-parka promovisan je 2006. kada je tadašnji ministar Predrag Nenezić položio kamen-temeljac. Projekat je pao u vodu jer kiparska kompanija “Numerico trade limited” nije uspjela da realizuje ideju, ostavljajući milionske dugove Opštini.
Cijeli slučaj u januaru 2011. preuzima tužilaštvo, kada u Opštinu ulaze inspektori i plijene kompletnu dokumentaciju, ali i odnose i kompjutere. Iako je tada bilo govora o jednoj od najvećih korupcionaških afera, jer su dugovi kiparske kompanije pali na leđa poreskih obveznika metropole turizma, nikada nije podignuta optužnica.
Opština, dok njome upravljaju kadrovi DPS-a, uspijeva da krajem 2014. animira “Aquaterra solution”, koja dostavlja na tenderu najpovoljniju ponudu. Firma iza koje je stajao ruski kapital dobija na trodecenijski zakup 41.889 kvadrata opštinske zemlje na Toplišu i pristaje da za dva miliona eura otkupi i opremu španskog proizvođača “Action waterscapes S.L.”, koju je ranije nabavila kiparska kompanija, a koja je godinama bila lagerovana u barskoj luci.
“Aquaterra solution” uspijeva da ispoštuje sve ugovorene obaveze i za dvije godine izgradi veliki vodeni grad, čije je svečano otvaranje bilo u junu 2016. Na više od četiri hektara izgrađene su 53 vodene atrakcije, i najveći je na našem primorju.
Prema Centralnom registru privrednih subjekata, polovinu osnivačkog kapitala ima firma “Advent east estates S.R.O.”, dok “N4 foundation” i “Trakom foundation” padaju na po četvrtinu udjela.
( Vuk Lajović )