Srbija: Prikupljeno blizu 105.000 potpisa za zaustavljanje urušavanja obrazovnog sistema

U okviru predviđenih mjera predlaže se: zabrana rijalitija i svih drugih programa u medijima koji propagiraju nasilje i nemoral...

12908 pregleda4 komentar(a)
Ilustracija, Foto: Shutterstock

Inicijativa za zaustavljanje urušavanja obrazovnog sistema koju je pokrenulo Društvo za srpski jezik i književnost Srbije, prikupila je 104.944 potpisa, a sadrži sedam konkretnih predloga za reformu školstva i sankcionisanje negativnih društvenih pojava i promovisanja istih u medijima", saopšteno je, prenosi N1.

U okviru predviđenih mjera predlaže se: zabrana rijalitija i svih drugih programa u medijima koji propagiraju nasilje i nemoral, zabrana koja se odnosi na sredstva javnog informisanja da u bilo kojoj formi prenose eksplicitne predstave nasilja i uvredljive sadržaje, sankcionisanje svih koji na društvenim mrežama i u drugim medijima koriste govor mržnje, podstiču i odobravaju nasilje u školama.

Predlaže se i jačanje psihološko-pedagoške podrške učenicima.

Pored toga, smatraju da je potrebno smanjiti opterećenje nastavnika administrativnim procedurama, preispitati sve zakonske akte koji otežavaju pravovremeno i funkcionalno izricanje vaspitno-disciplinskih mera učenicima, kao i podići status i ugled prosvjetnog radnika kao temelja prosvećenog i demokratskog društva.

Kako navode iz te Inicijative, potpise će predati u ponedjeljak, 15. maja u 12 časova u pisarnici Narodne skupštine Srbije, odnosno u 12.30 časova u pisarnici Ministarstva prosvjete Srbije.

Potpisi će, dodaju, biti podnijeti i u ime stručnih udruženja: Saveza učitelja Srbije, Slavističkog društva Srbije, Srpskog geografskog društva, Srpskog saveza profesora fizičkog vaspitanja i sporta, Društva istoričara Raškog okruga, Aktiva pedagoških savjetnika Srbije, Udruženja nastavnika muzičke kulture, Društva školskih bibliotekara, Nacionalne asocijacije roditelja i nastavnika Srbije, Momo – interdisciplinarnog centra, Fondacije "Obrazovanje za Srbiju”, Fondacije "Euro za znanje”, Kreativnog mentorstva, Beogradske otvorene škole i Nove iskre.