Dodijeljene nagrade Međunarodnog sajma knjiga i obrazovanja

Završeno 17. izdanje sajma, na ceremoniji zatvaranja dodijeljeno 19 priznanja u 14 kategorija

7651 pregleda1 komentar(a)
Sa dodjele nagrada, Foto: Međunarodni sajam knjiga

Nakon sedam dana praznovanja knjige i umjetničkog stvaralaštva, uz više od 100.000 naslova, mnoštvo radoznalih čitalaca, veliki broj izdavača i autora - učesnika književno-umjetničkog programa, danas je završen 17. Međunarodni podgorički sajam knjiga i obrazovanja.

Osnivač Sajma i direktor Izdavačke kuće “Nova knjiga” Predrag Uljarević je na ceremoniji zatvaranja podsjetio da je ove godine održan okrugli sto, na kojem su učestvovali direktori izdavačkih kuća: Međunarodni centar za mir - Bosna i Hercegovina, Nova knjiga i Zavod za udžbenike i nastava sredstva (ZUNS) - Crna Gora, Kašmir promet - Hrvatska, Arhipelag i Clio - Srbija.

”Tom prilikom se razgovaralo o saradnji na polju zaštite autorskih prava i slobode izražavanja, značaju prevođenja i značaju saradnje među izdavačima, na koju su pozvali sve zainteresovane izdavače iz Evrope. Platformu za saradnju i poziv, učesnici ovog okruglog stola objaviće već naredne sedmice pod nazivom - Podgorička inicijativa”, izjavio je Uljarević.

Pored toga, na ceremoniji zatvaranja su dodijeljene i tradicionalne sajamske nagrade, i to 19 priznanja u 14 kategorija. Stručni žiri, u sastavu akademik Siniša Jelušić, prof dr. Slavica Perović i akademska slikarka Marina Vešović, odlučili su da priznanje za najboljeg izdavača, odnosno kompletnu izdavačku produkciju, ove godine zaslužuju ZUNS iz Podgorice i Izdavačka kuća Prometej iz Novog Sada.

”Treba samo pogledati dva kataloga za 2023. godinu koje je izdao ZUNS, pa shvatiti koje se izuzetno vrijedno izdavačko pregnuće i savršeno utemeljena ideja o modernom školstvu i đaku novoga doba krije iza njih”, obrazložio je žiri, a zatim su se osvrnuli i na rad izdavačke kuće iz Novog Sada:

”Oni kažu: ‘Želimo da unesemo neugasiv plamen saznanja u vaše domove, probudimo čitalačku radoznalost, postavimo neka od najvažnijih pitanja sa kojima počinje sazrijevanje’. Nagrada Međunarodnog podgoričkog sajma knjiga za 2023. u kategoriji Najbolji izdavač za kompletnu izdavačku produkciju, zasniva se na činjenici da se radi o izdavaču koji objavljuje knjige u domenu nacionalne i kulturne istorije, antrpologije, psihologije, etnologije, lingvistike sa oko 100 naslova godišnje, što predstavlja izuzetne izdavačke napore, zato što se često radi o kapitalnim djelima koja, zbog svog značaja i uticaja na kulturu i nauku, doživljavaju reizdanja”, ističe se u obrazloženju stručnog žirija.

Sa dodjele nagradafoto: Međunarodni sajam knjiga

Za doprinos unapređenju izdavaštva i kulturne razmjene u regionu, priznanje je dobio počasni izdavač ovogodišnjeg sajma, Izdavačka kuća “Clio” iz Beograda, čiji je direktor i osnivač Zoran Hamović prisustvovao programima i predstavio neka od izdanja te poznate kuće.

Tokom jednog od programa Sajma knjiga Hamović je podsjetio da “Clio” ove godine proslavlja 30 godina od objavljivanja prve knjige. Njihov izdavački koncept odlikuje se profilisanim edicijama, od svjetske proze, istorije, antropologije, psihologije, studija komunikacija i medija, menadžmenta i marketinga, ekologije, esejistike, preko teorije, istorije i kritike umjetničke prakse, do bibliotekarstva, muzeologije i obrazovne politike.

Sa dodjele nagradafoto: Međunarodni sajam knjiga

Za najbolju ediciju nagrađen je “Arhipelag” iz Beograda, za “Zlatno runo”.

”’Zlatno runo’ je osnovna edicija ‘Arhipelaga’, pokrenuta istog trenutka kada je pokrenuta i izdavačka kuća. To je edicija u kojoj objavljujemo knjige savremenih srpskih i svjetskih pisaca i u kojoj tragamo za novim, dobrim, zanimljivim pričama, koje prevazilaze granice i koje jesu svjedočanstvo našeg, ali mogu da budu u svjedočanstvo za svako drugo vrijeme. Književnost je jedan od posljednjih prostora u kome mogu da govore svi glasovi, u kome mogu da postoje razlike, bez potrebe da jedna drugu poništavaju”, kazao je glavni urednik i direktor te IK, Gojko Božović.

3 posebna priznanja dodijelio je žiri, i to: priznanje za očuvanje filmske baštine i razvoj filmske kulture u Crnoj Gori Crnogorskoj kinoteci, priznanje za doprinos istraživanjima kulture Pive i Durmitora Udruženju Pivljana i priznanje za doprinos objavljivanju višejezičkih izdanja Međunarodnom centru za mir iz Sarajeva

Za najbolje opremljenu knjigu na ovogodišnjem sajmu proglašena je “Istorija umjetnosti Crne Gore”, u izdanju Crnogorske akademije nauka i umjetnosti, dok je priznanje za doprinos unapređenju dječjeg izdavaštva dodijeljeno Izdavačkoj kući “Kašmir promet” iz Zagreba.

Nagrada za izdavački poduhvat uručena je JU Narodna bliblioteka Budve, za Sabrana djela Stefana Mitrova Ljubiše, kao i Ambasadi Palestine u Crnoj Gori koja je predstavila dvije glavne knjige “Moj put u Palestinu” bosanskohercegovačkog novinara Adisa Deljkovića i “Palestinska nakba” profesora Hajrudina Somuna. Narodna biblioteka Budve je nagrađena i za najbolje opremljen štand.

Sa dodjele nagradafoto: Međunarodni sajam knjiga

Nagradu za unapređenje elektronskog stvaralaštva dobili su Ministarstvo prosvjete Crne Gore i Unicef. Za stvaranje novih čitalaca nagrađeni su vrtići “Đina Vrbica” i “Ljubica Popović”, a Univerziteti Donja Gorica, Mediteran i Univerzitet Crne Gore za unapređenje obrazovnog procesa.

Za najbolje opremljenu knjigu na ovogodišnjem sajmu proglašena je “Istorija umjetnosti Crne Gore”, u izdanju CANU-a

Dodijeljena su i posebna priznanja, i to: za očuvanje filmske baštine i razvoj filmske kulture u Crnoj Gori Crnogorskoj kinoteci, za doprinos istraživanjima kulture Pive i Durmitora Udruženju Pivljana i priznanje za doprinos objavljivanju višejezičkih izdanja Međunarodnom centru za mir iz Sarajeva.

Priznanje je dodijeljeno i Sarajevskom sajmu, za organizovanu izložbu nagrađenih radova sa Sarajevskog sajma knjiga 2023. godine.

Međunarodni podgorički sajam knjiga i obrazovanja održan je od osmog do 14. maja u garaži tržnog cetnra “Big fashion”, pod sloganom “100.000 razloga da dođeš”. Organizatori su na kraju uputili čestitke svim nagrađenima, uz zahvalnost svim učesnicima, posjetiocima i pokroviteljima.