Šef ChatGPT-a: Vještačka inteligencija ima potencijal da pronađe lijek za rak
"Radimo na izgradnji alata koji nam jednog dana mogu pomoći da napravimo nova otkrića i suočimo se sa nekim od najvećih svjetskih izazova kao što su klimatske promjene i liječenje bolesti raka", izjavio je Altman
Predsjednik kompanije koja je prozvela softver za vještačku inteligenciju (AI) ChatGPT Sem Altman izjavio je danas na saslušanju pred američkim Kongresom da je intervencija vlade ključna kako bi se ublažili rizici prozivodnje sve moćnijih AI sistema nove generacije.
"Kako ova tehnologija napreduje, shvatamo da su ljudi zabrinuti zbog načina na koji bi ona mogla da promijeni život. I mi smo zabrinuti", izjavio je Altman, prenio je Asošiejted pres.
On je tokom svog obraćanja pored potencijalnih pretnji izneo i da "vještačka inteligencija ima potencijal da pronađe lijek za rak", prenio je Bi-Bi-Si (BBC).
"Radimo na izgradnji alata koji nam jednog dana mogu pomoći da napravimo nova otkrića i suočimo se sa nekim od najvećih svjetskih izazova kao što su klimatske promjene i liječenje bolesti raka", izjavio je Altman.
ChatGPT je od pokretanja u novembru brzo postigao svjetski uspjeh, a rivalske kompanije, uključujući Gugl, utrkuju se da izdaju sopstvene verzije četbota s vještačkom inteligencijom.
Milioni korisnika koriste ovaj alat da za njih napiše ili iskomponuje pjesme, sastavi tekstove svih vrsta, od pisama, recepata do marketinških reklamnih strategija i školskih i studentskih zadataka i seminara.
ChatGPT ima pristup ogromnoj bazi onlajn tekstova, od uputstava za upotrebu do udžbenika i digitalizovanih knjiga.
Međutim, ovaj softver vještačke inteligencije omogućava varanje pri pisanju domaćih zadataka pa je njegova pojava izazvala zabrinutost u školskom sistemu koju sposobnost novijih generacija ovog alata za obmanu, širenje neistina i kršenje zaštite autorskih prava samo još više potpiruje.
Iako nema neposrednih znakova da će Kongres donijeti nova pravila o vještačkoj inteligenciji, kao što rade evropski zakonodavci, zabrinutost društva je dovela Altmana u Bijelu kuću.
Demokratski senator Ričard Blumental koji predsjedava potkomitetom Senatskog pravosudnog odbora za privatnost, tehnologiju i zakon, otvorio je saslušanje emitovanjem snimljenog govora koji je napravljen tako što je ChatGPT klonirao glas senatora.
"Šta da sam dao podršku tome da se Ukrajina preda ruskom predsjedniku Vladimiru Putinu", izjavio je Blumental objašnjavajući da bi tako mogao da bude iskorišćen kloniran glas nekog zvaničnika.
Glavna službenica za privatnost i povjerenje Kristina Montgomeri zatražila je od Kongresa da zauzme pristup "precizne regulacije" u svom obraćanju.
"To znači uspostavljanje pravila koja će regulisati primjenu vještačke inteligencije u određenim slučajevima upotrebe, a ne regulisanje same tehnologije", rekla je ona.
Profesor emeritus Geri Markus je prije početka ispitivanja napomenuo da je čovječanstvo napravilo mašine koje su kao "slonovi u porculanskoj radnji" i za koje niko ne može da garantuje da su bezbjedne, navodi BBC.
"Presporo smo reagovali kada su se pojavile društvene platforme, a izbori koje sada donosimo imaće trajne posljedice", rekao je on.
( BETA )