Vrhovni sud SAD: Žrtve napada Islamske države ne mogu za to da gone velike tehnološke firme
"Činjenica da loši akteri profitiraju od ovih platformi nije dovoljna da bi se uvjerili da su optuženi svjesno pružili znatnu pomoć i prema tome pomogli tim grupama", napisao je sudija Klarens Tomas u odluci suda donijetoj jednoglasno
Vrhovni sud SAD odlučio je danas da velike tehnološke firme kao što su Gugl, Fejsbuk i Tviter ne mogu biti sudski gonjene od strane žrtava napada koje ih optužuju da su pomogle grupi Islamska država prenoseći njenu propagandu.
Sud je presudio u korist tehnoloških giganata ne ulazeći u širu raspravu o zakonu koji ih štiti već četvrt vijeka od sudskog gonjenja zbog sadržaja koji se preko njih objavljuje onlajn.
Vrhovni sud se izjašnjavao o dva različita slučaja.
U prvom slučau roditelji mlade Amerikanke ubijene u napadima iz novembra 2015. godine u Parizu uložili su tužbu protiv Gugla, matične kuće Jutjuba, koju optužuju da je podržala rast Islamske države omogućujući njene video snimke nekim korisnicima.
U drugom slučaju rođaci žrtve napada na diskoteku u Istanbulu 1. januara 2017. godine smatraju da se Fejsbuk, Tviter i Gugl mogu smatrati saučesnicima u napadu zato što njihovi napori da povuku sadržaj grupe Islamska država nisu bili dovoljno "snažni".
"Činjenica da loši akteri profitiraju od ovih platformi nije dovoljna da bi se uvjerili da su optuženi svjesno pružili znatnu pomoć i prema tome pomogli tim grupama", napisao je sudija Klarens Tomas u odluci suda donijetoj jednoglasno.
"Zaključujemo da navodi tužitelja nisu dovoljni da se ustanovi da su optuženi pomogli Islamskoj državi da sprovede napad", dodao je sudija.
On je ocijenio da ima dovoljno argumenata bez ulaženja u raspravu o zakonu iz 1966. koji se odnosi na internet. U tom tekstu se kaže da tehnološke firme ne mogu da se smatraju "urednicima" i da imaju sudski imunitet za sadržaje objavljene preko svojih platformi.
( BETA )