Crna Gora se pridružila Evropskoj agenciji za bezbjednost hrane u borbi protiv afričke kuge svinja
"Farmeri, lovci i veterinari imaju posebno važnu ulogu u prijavljivanju sumnjivih slučajeva", rekao je Url
Napori koji se ulažu u cilju zaustavljanja i širenje afričke kuge svinja mogu imati efekta, mada generalno stanje širom Evrope nije pozitivno i moramo biti na oprezu, kazao je izvršni direktor Evropske agencije za bezbjednost hrane (EFSA) Bernhard Url.
Kako je saopšteno iz Uprave za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove (Uprava), EFSA će zajedno sa Ministarstvom poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede i ove godine pružiti podršku u borbi protiv afričke kuge svinja (AKS).
Pomoć će, kako kažu, biti pružena, u okviru kampanje koja se realizuje širom Evrope.
"Četvrtu godinu zaredom, kampanja "Stop afričkoj kugi svinja" u 18 evropskih zemalja, uključujući i Crnu Goru, podiže svijest o ovoj veoma zaraznoj bolesti među farmerima, lovcima i veterinarima, i podstiče ih da preduzmu mjere kako bi zaustavili njeno širenje", piše u saopštenju.
Url je istakao da je tokom posljednje decenije, AKS imala "dramatičan" uticaj na sektor proizvodnje svinja u Evropi, te dodao da virus nastavlja da ugrožava lokalnu i regionalnu ekonomiju.
"Farmeri, lovci i veterinari imaju posebno važnu ulogu u prijavljivanju sumnjivih slučajeva", rekao je Url.
Kampanja, "Stop afričkoj kugi svinja" (#StopASF), kako se navodi, podstiče komercijalne i manje farmere, veterinare i lovce da "otkrivaju, spriječe i prijavljuju" slučajeve virusa kod domaćih i divljih svinja.
Iz Uprave objašnjavaju da se kampanja realizuje u partnerstvu sa lokalnim vlastima u 18 zemalja, dok u Crnoj Gori, kako kažu, tu ulogu ima Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Crne Gore zajedno sa Upravom.
"U Crnoj Gori bolest afričke kuge svinje nikada do sada nije detektovana, ali Crna Gora ostaje zemlja visokog rizika, naročito imajuću u vidu pojavu bolesti u Srbiji i Sjevernoj Makedoniji prethodnih godina, te njeno dugogodišnje prisustvo u Mađarskoj, Bugarskoj, Rumuniji, Grčkoj i drugim zemljama Evrope kojima se nezaustavljivo širi", saopštila je Mirjana Lekić iz EFSA Focal Point u Crnoj Gori.
Afrička kuga svinja je, objašnjavaju, kontagiozna, virusna bolest domaćih i divljih svinja koja se odlikuje hemoragičnom septikemijom i visokim procentom letaliteta kada se prvi put prezentuje na određenoj teritoriji.
"Riječ je o virusu koji je veoma otporan i dugo ostaje infektivan u spoljašnjoj sredini, a inficira isključivo domaće i divlje svinje. Čovjek ne može oboljeti, ali s obzirom na dugotrajnu i visoku otpornost virusa u spoljašnjoj sredini i proizvodima od svinja, treba uvijek imati na umu da čovjek može biti značajan faktor u prenosu infekta i bolesti, što rezultira velikim ekonomskim gubicima u svinjarstvu i poljoprivredi jedne zemlje. Do sada nije napravljena efikasna vakcina, a terapija ne postoji, tako da je jedini vid borbe sa ovom bolešću održavanje zadovoljavajuće biosigurnosti, nabavljanje životinja iz odobrenih objekata i bezbjednog porijekla, a kada se bolest prezentuje kontroliše se ubijanjem i neškodljivim uklanjanjem svih svinja na zaraženim farmama i gazdinstvima", navodi se u saopštenju Uprave.
Prema njihovim riječima, zokom 2022. godine je, u nekim zemljama poput Rumunije, Poljske i Bugarske došlo do smanjenja prijave slučajeva bolesti kod domaćih i divljih svinja.
"Međutim, AKS je detektovana u Italiji, Grčkoj i Češkoj, a nastavlja da se širi u Srbiji, dok je pojava bolesti, po prvi put, registrovana i u Sjevernoj Makedoniji", dodali su.
Pozvali su da se posjeti sajt EFSA kampanje gdje se, kako kažu, može naći više informacija, dokumenata, infografike, postova na društvenim mrežama koji se mogu koristiti.
"Kao agencija Evropske unije, EFSA podliježe Uredbi (EU) 2018/1725, koja ima jednaku pravnu vrijednost kao Opšta uredba o zaštiti podataka (EU) 2016/679 (GDPR) koja se primjenjuje u državama članicama EU i koja je usklađena sa GDPR pravilima i principima o zaštiti ličnih podataka", stoji u saopštenju Uprave.
( Mi.Ra. )