CGO: Koga SDT štiti već osam mjeseci u slučaju krivične prijave protiv Bratić i nadležnih u MPKNS?

Iz CGO su rekli da je SDT direktno upoznat sa izvještajem DRI i kroz krivičnu prijavu CGO u septembru 2022.

11676 pregleda6 komentar(a)
Vesna Bratić, nekadašnja ministarka prosvjete, nauke, kulture i sporta, Foto: Savo Prelević

Centar za građansko obrazovanje (CGO) saopštio je danas da kopija prepiske koju je dobio od Državne revizorske institucije (DRI), shodno Zakonu o slobodnom pristupu informacijama, ukazuje da Specijalno državno tužilaštvo (SDT), nakon osam mjeseci od upućene krivične prijave protiv nekadašnje ministarke prosvjete, nauke, kulture i sporta Vesne Bratić i odgovornih lica u tom nekadašnjem ministarstvu, ne zna ni šta od dokumentacije posjeduje, a šta treba da prikuplja, saopšteno je danas iz CGO.

"Naime, DRI u septembru 2022. godine dopisom navodi da upućuje Vrhovnom državnom tužilaštvu (VDT) konačan izvještaj o sprovedenoj reviziji u Ministarstvu prosvjete, nauke, kulture i sporta, uz mišljenje i preporuke. Ubrzo stiže i odgovor iz VDT da je taj materijal proslijeđen SDT na dalju ocjenu", ističe se u saopštenju CGO.

Iz te nevladine organizacije (NVO) su dodali da je SDT direktno upoznat sa izvještajem DRI i kroz krivičnu prijavu CGO u septembru 2022.

"No, u aprilu 2023, specijalna tužiteljka Zorica Milanović iz SDT se obraća DRI sa upitom da li je vršena revizija u Ministarstvu prosvjete, nauke, kulture i sporta (MPNKS) i Upravi za sport i mlade, uz zahtjev za izvještaje ako postoje. Osim što je SDT o ovome prethodno formalno obaviješten iz makar dva izvora (VDT i CGO), ti podaci su javno dostupni i na sajtu DRI. CGO je, u međuvremenu, slao i više urgencija. Zašto SDT osam mjeseci ignoriše osnovne dokaze o nezakonitostima u MPNKS? Koga štiti SDT u ovom slučaju?", piše u saopštenju CGO

Oni navode da su 2022. uputili dvije krivične prijave protiv odgovornih lica u MPNKS, od kojih se jedna odnosila na nezakonitosti konstatovane u izvještaju DRI, koja je dala duplo negativno mišljenje na budžet od blizu 220 miliona eura.

"Međutim, ni nakon osam mjeseci i niza urgencija - epiloga nema", zaključuje se u saopštenju CGO.