SAD potvrdile da je Kina imala špijunsku bazu na Kubi najmanje od 2019.
Odnosi Kine i SAD su dodatno zaoštreni u februaru kada su SAD srušile kineski balon koji je nadlijetao njihovo tle, navodeći da je špijunski. Kina je demantovala to i navela da se radi o meteorološkom balonu koji je zalutao
Kina je djelovala iz špijunske baze na Kubi najmanje još od 2019. godine u globalnom naporu Pekinga da podigne svoje kapacitete prikupljanja obavještajnih podataka, rekao je jedan zvaničnik američke administracije.
Zvaničnik koji nije želio da mu se navede ime rekao je da je američka obavještajna zajednica već neko vrijeme svjesna da Kina špijunira sa Kube u širem naporu postavljanja operacija za prikupljanje obavještajnih podataka širom svijeta.
Administracija predsjednika Džozefa Bajdena pojačala je napore da osujeti kinesko nastojanje da proširi svoje špijunske operacije i vjeruje da je ostvaren određen napredak diplomatijom i drugim nenavedenim djelovanjem, rekao je taj zvaničnik koji je upoznat sa tim slučajem.
Postojanje kineske špijunske baze potvrđeno je pošto je Vol strit Džornal u četvrtak javio da su Kina i Kuba postigli načelni dogovor da izgrade elektronsku prisluškivačku stanicu na ostrvu.
List je javio da je Kina planirala da plati više miliona dolara Kubi, kojoj nedostaje novac.
Bijela kuća je navela da je izvještaj netačan.
Portparol Savjeta za nacionalnu bezbjednost Bijele kuće Džon Kirbi rekao je da je video izvještaj novina i da je netačan.
"Ono što mogu da vam kažem je da smo bili zabrinuti od prvog dana ove administracije oko kineskih aktivnosti širenja uticaja širom svijeta, svakako u ovoj hemisferi i u ovoj obasti mi to pratimo jako, jako pažljivo", rekao je Kirbi.
Američka obavještajna zajednica ustanovila je da je kinesko špijuniranje sa Kube nešto što je "u toku" i nije neki "novi razvoj događaja", rekao je neimenovani zvaničnik.
Kubanski ministar spoljnih poslova Karlos Fernandes de Kosio takođe je odbacio izvještaj u tviter poruci objavljenoj juče kao "lažne i neosnovane" navode.
"Klevetničke spekulacije se nastavljaju", rekao je on i dodao da nisu dati nikakvi podaci ili dokazi da podupru te tvrdnje.
Slučaj je osjetljiv na diplomatskom planu u trenutku kada američki predsjednik govori da bi želio "odmrzavanje" napetih veza sa Pekingom i najavljuje budući više ili manje skori susret sa kineskim kolegom Sijem Đinpingom.
Takođe je nezgodan za Bajdena koji je u kampanji za reizbor 2024. godine. Opozicija mu redovno zamjera nedostatak čvrstine prema Kini, kao i prema komunističkom režimu na Kubi.
Odnosi Kine i SAD su dodatno zaoštreni u februaru kada su SAD srušile kineski balon koji je nadlijetao njihovo tle, navodeći da je špijunski. Kina je demantovala to i navela da se radi o meteorološkom balonu koji je zalutao.
Ipak Bijela kuća želi da nastavi komunikacije na visokom nivou između dvije strane.
Državni sekretar SAD Entoni Blinken planira da putuje u Kinu iduće nedjelje a taj put je bio otkazan u vrijeme obaranja kineskog balona.
Blinken planira da ide u Peking 18. juna, prema neimenovanim američkim zvaničnicima, mada to zvanično još nisu potvrdili ni Stejt department ni kinesko ministarstvo spoljnih poslova.
( Beta )