Njemačka dobila saveznu povjerenicu za zaštitu životinja

Njemačka po prvi put ima povjerenicu za zaštitu životinja na saveznom nivou koja će biti angažovana u okviru Ministarstva hrane i poljoprivrede. Šta će biti njen zadatak?

4940 pregleda0 komentar(a)
Ilustracija, Foto: Shutterstock

Ima nade za piliće koji hramlju zato što se prebrzo i pretjerano tove. Ima i za krave čije su vimena podignuta toliko da njihov skelet to ne može da izdrži. A ima nade i da će doći kraj agoniji krokodila, zmija i gmizavaca koji u Njemačkoj još uvijek mogu da se drže po kućama. Veterinarka Arijane Kari trebalo bi da popuni dosadašnje praznine kada je riječ o onome što je Njemačka sebi postavila kao "državni cilj" – da se pruži zaštita životinjama.

"U svom radu kao povjerenica savezne vlade za zaštitu životinja vidim sjajnu priliku za unapređenje dobrobiti životinja. Koristiću se svojim znanjem veterine, ali i iskustvom u radu u odnosima s javnošću kako bih prenijela više znanja o potrebama životinja. Jer, znanje štiti životinje", rekla je Kari.

Njemački kućni ljubimci, ali prije svega stoka – odnosno jedanaest miliona goveda, 26 miliona svinja i 173 miliona komada živine – sada po prvi put imaju svoju "zastupnicu" na saveznom nivou. Do sada je devet njemačkih pokrajina imalo povjerenike za zaštitu životinja, a i sama Kari je od 2017. bila zamjenica takvog povjerenika u pokrajini Baden-Virtembergu.

Kari će biti angažovana u okviru Saveznog ministarstva hrane i poljoprivrede, a ministar Džem Ozdemir hvali je kao "dokazanu ekspertkinju": „Formiranjem kancelarije na saveznom nivou dodatno ćemo ojačati zaštitu životinja u Njemačkoj, strukturno i institucionalno. To pokazuje koliko je za saveznu vladu važno pitanje zaštite životinja“, kaže ministar iz redova Zelenih.

Pred Kari je "mamutski zadatak"

Arijane Kari poznata je po tome što se 2018. u Baden-Virtembergu izjasnila protiv sastavljanja spiska pasa za borbe i umjesto toga se zalagala za uvođenje opšte licence za držanje pasa. I ne hvali je samo njen budući šef, ministar Ozdemir, već i predsjednik Njemačkog društva za zaštitu životinja Tomas Šreder. On kaže da je Kari dobar izbor, ali i dodaje da se ona suočava s "mamutskim zadatkom".

"U načelu, uvođenje funkcije saveznog povjerenika za zaštitu životinja jeste pravi korak, ali mene brinu njene nadležnosti. Ona može samo da savjetuje ministra Ozdemira, ali ne može direktno da pristupi drugim ministrima."

Šreder navodi dva primjera koji pokazuju zašto je to važno. Ako se životinje transportuju u kamionskim prikolicama zbijene na dva sprata, pa leđima stalno udaraju u plafon, onda se to tiče Ministarstva saobraćaja. A ako se postavi pitanje koji su eksperimenti na životinjama prihvatljivi, a koji nisu, onda se odgovor traži u Ministarstvu nauke, kaže predsjednik Njemačkog društva za zaštitu životinja.

Zaštita životinja je pitanje za sva ministarstva

Da li će ministar saobraćaja Folker Vising ili ministarka nauke Betina Štark-Vacinger, a oboje su iz redova Liberala (FDP), dozvoliti saveznoj povjerenici iz Ministarstva poljoprivrede (na čijem je čelu ministar iz redova Zelenih) da utiče na njih? Šreder u to sumnja: "Ostala ministarstva nemaju nikakvu ulogu u tom zadatku i mislim da je to greška. S obzirom na to da je zaštita životinja promovisana u "državni cilj", to znači da sva ministarstva moraju da razmatraju to pitanje, a ne samo Ministarstvo poljoprivrede."

Njemačka je naime 1. avgusta 2022. postala prva zemlja u Evropskoj uniji koja je zaštitu životinja postavila za "državni cilj" – i to se navodi u članu 20a Osnovnog zakona (ustav Njemačke, prim. red), gdje se naglašava: "Od sada će država štititi prirodne osnove života i životinje".

Da se zaštita životinja u Njemačkoj shvata ozbiljno potvrđuje, između ostalog, i odluka Saveznog upravnog suda u Lajpcigu iz 2019. Tada je naime presuđeno da ekonomski interes velikih farmi nije dovoljan razlog za masovno ubijanje muških pilića – nakon čega je uslijedila i zabrana.

Njemačka više nije evropski prvak u zaštiti životinja

Međutim, mnoga udruženja za zaštitu životinja ukazuju da se i dvije decenije od izmjena zakona i dalje više govori o koristi od životinja, a premalo o njihovoj zaštiti. Odnosno, kako ukazuju, zaštita životinja i dalje se u velikoj mjeri zanemaruje. Tomas Šreder zato smatra da Njemačku više nije zemlja koja prednjači kada je reč o zaštiti životinja.

"Pali smo na listi zemalja po pitanju zaštiti životinja, jer svjesno i decenijama imamo rupe u odgovarajućem zakonu, a da pritom niko ništa ne preduzima. Mislim da se više ne može reći da smo najbolji u Evropi." Predsjednik Njemačkog društva za zaštitu životinja zato se zalaže za prehrambenu politiku kojoj nije cilj da postavlja izvozne rekorde: "Filozofija više ne smije da bude da svijet treba da se hrani proizvodima iz Njemačke, odnosno iz Evrope", kaže Šreder.

Kari nema mnogo vremena

Pred Arijanom Kari je dakle mnogo posla, a vremena je malo. Njen mandat se okončava sa mandatom ove vlade. Neka nova vlada bi eventualno krajem 2025. mogla i da ukine tu funkciju. Zato bi, smatra Tomas Šreder, za te dvije i po godine povjerenica trebalo da postigne barem sledeće:

"Moja najveća želja bi bila da svaki ministar mora svoju odluku da obrazloži u smislu zaštite životinja – bilo da se radi o transportu, istraživanju ili pravosuđu. U ovom trenutku u svakom nacrtu zakona mora se voditi računa o pitanjima rodne ravnopravnosti, odnosno o pitanjima održivosti. U budućnosti bi tako trebalo da bude i kada je riječ o zaštiti životinja. I da na na kraju svakog zakona piše: U skladu je sa državnim ciljem zaštite životinja."