Nastavljen spor po tužbi Elektroprivrede: Pred vještakom dva računa za struju KAP-a
Elektroprivreda je tužila firmu Uniprom po osnovu duga za struju od 4,68 miliona eura koji je Kombinat aluminijuma (KAP), kao dio Uniproma napravio u novembru i decembru 2021. godine
Na ročištu pred Privrednim sudom povodom tužbe koju je Elektroprivreda Crne Gore (EPCG) pokrenula protiv kompanije Uniprom, danas je usvojen predlog tužioca da se izvrši finansijsko vještačenje čime bi se obračunao tačan iznos potraživanja državne energetske kompanije, dok će se spor nastaviti u oktobru.
Elektroprivreda je tužila firmu Uniprom, koja je dio poslovne grupe biznismena Veselina Pejovića, po osnovu duga za struju od 4,68 miliona eura koji je Kombinat aluminijuma (KAP), kao dio Uniproma, napravio u novembru i decembru 2021. godine.
Advokatica EPCG Tatjana Bokan je na ročištu ostala pri svom ranijem predlogu da finansijsko vještačenje izvrši vještak te struke, Stevo Kostić.
Sutkinja Dijana Raičković je predlog usvojila i odredila vještačenje finansijske struke koje će vršiti Kostić, čiji je zadatak da obračuna visinu potraživanja EPCG po predmetnim računima za novembar i decembar 2021. godine, kao i zatezne kamate od dana početka spora.
Nastavak spora zakazan je za 2. oktobar dok će sud o ostalim predlozima odlučiti nakon vještačenja.
Bivša uprava EPCG je sa Unipromom sklopila ugovor o kupovini emisionih kredita za emitovanje štetnih gasova za 17 miliona eura, koje je prethodno kompanija dobila besplatno od države. Uniprom je za taj iznos dobijao besplatnu struju. Ta kompanija smatra da je i ovaj dio duga poravnanje za taj iznos.
Tužilaštvo je u aprilu uhapsilo tadašnjeg direktora Fonda za zaštitu životne sredine Jovana Martinovića zbog sumnji da je spornom emisijom ovih akcija oštetio državu a Unipromu pribavio korist.
Krajem 2021. godine, KAP je počeo da gasi proizvodne ćelije i otpušta stotine radnika, nakon što je propao dogovor sa EPCG o snabdijevanju struje. Uniprom je od EPCG tražio da se ugovor o snabdijevanju po cijenama od 45 eura za megavat-čas nastavi i u 2022. godini, što je EPCG odbila, nudeći, imajući u vidu energetsku krizu, najnižu cijenu od 120 eura. To Unipromu nije odgovaralo a propali su i pregovori o pomoći Vlade. Dogovoreno je samo da KAP smanji proizvodnju na minimum, kako bi ušao u kategoriju ostalih kupaca i tako dobio ugovor o snabdijevanju po staroj cijeni, dok bi EPCG razliku od skoro 500 gigavat-sati mogla izvoziti po većim cijenama.
Zbog toga što mu nije produžen ugovor za 2022. godinu po kojem je od EPCG i dalje htio da kupuje struju po cijeni od 45 eura i navodnog kršenje ugovorne obaveze, u još jednom postupku koji je krajem marta započet u Privrednom sudu, Uniprom od energetske kompanije potražuje 17,4 miliona eura.
Osnov za isplatu obeštećenja vide u klauzuli ugovora kojeg su 15. januara 2021. godine potpisali sa bivšom upravom EPCG, u kojoj je navedeno da se ugovor automatski produžava do 31. decembra 2022. godine i da se nova cijena može pregovorima utvrditi do 31. 12. 2021. godine, s tim da "ne može biti veća od maksimalno utvrđene cijene za tu kategoriju potrošnje".
Iz EPCG je naglašeno da je odredbom ugovora predviđeno da se on automatski produžava, ali isključivo uz uslov da je Uniprom prethodno izmirio sve dospjele obaveze po osnovu isporučene električne energije, što kako tvrde nije uradio.
( Mirko Kotlaš )