Ko je Valerij Zalužnji, čovjek iza dugoočekivane ukrajinske kontraofanzive

Iako prethodno nije bio poznat, Zalužnji je sada popularan poput predsjednika Zelenskog

7860 pregleda10 komentar(a)
Foto: Ukraine Army

Dugoočekivani pokušaj Ukrajine da povrati teritorije na istoku i jugu zemlje, koje je Rusija okupirala u poslednjih 18 meseci, trenutno je u punom zamahu.

Ključna ličnost za planiranje i izvršenje ove operacije jeste general Valerij Zalužnji, četrdesetdevetogodišnji vrhovni komandant ukrajinske vojske.

Iako prethodno nije bio poznat, sada je popularan poput Vladimira Zelenskog, predsednika Ukrajine.

General Zalužnji, odnosno „naš Valera" kako ga zovu prijatelji i stari školski drugovi, postavljen je za glavnokomandujućeg ukrajinskih oružanih snaga u julu 2021. godine.

Oni koji ga dobro poznaju kažu da je imenovanje na tu funkciju, a na kom je lično insistirao predsednik Zelenski, iznenadilo i generala i mnoge oko njega.

Razlog tome je što je njegovo unapređenje podrazumevalo skok od nekoliko lestvica u karijeri.

Zalužnji je već bio poznat kao ambiciozan i savremen komandant, ali i skroman čovek koji voli da se šali sa podređenima i nije nadmen.

U roku od sedam meseci, predvodio je ukrajinsku odbranu protiv invazije u punom jeku.

Do 26. februara 2022, već je postalo očigledno da ruske trupe ne uspevaju da „zauzmu Kijev za tri dana", što je isprva delovalo da će biti verovatan ishod.

Ali stvarnost je ostala sumorna i ukrajinske vlasti su pozivale javnost da ne paniči.

Ruske trupe su napredovale na severu, istoku i jugu Ukrajine i predstavljale značajnu pretnju po glavni grad.

Getty Images

Ideja da se sruše mostovi oko Kijeva, preko dugačke reke Dnjepar, kružila je ukrajinskim vojnim vrhom.

Na taj način bi se sprečilo da Rusi pređu sa istočne leve obale, gde je, osim drugih strateških objekata, i sedište Vlade Ukrajine.

Pozvali su generala Zalužnjog kako bi čuli njegovo mišljenje.

„Ne smemo to da uradimo ni po koju cenu.

„Time bismo izdali i civile i vojnike koji bi ostali na istočnoj obali", tvrdi se da je on odgovorio, u to vreme sedeći u bunkeru obavijenim dimom sa drugim visokim oficirima.

BBC je čuo ista svedočanstva iz još dva izvora koja su prisustvovala ovom događaju.

Usledile su mnoge važne odluke i, početkom aprila 2022, ukrajinske trupe su potisnule rusku vojsku severno i istočno od Kijeva.

Rođen je u porodici sovjetskih vojnika.

Valerij Zalužnji je jednom rekao da je posvećen udaljavanju od prekomerne hijerarhijske strukture sovjetske vojske.

U vreme kad je počeo da pohađa vojnu školu sredinom devedesetih godina prošlog veka, Ukrajina je već bila nezavisna država.

I dok su njegovi udžbenici u vojnoj školi možda poticali iz sovjetske ere, učio je o realnost rata iz prve ruke.

Postavljen je za zamenika komandira u delu istočne Ukrajine u kom je u toku bio sukob sa separatistima, koje je podržavala ruska vojska, 2014. godine.

Njegove kolege sa kojima smo razgovarali kažu da je od početka karijere bio željan da izgradi atmosferu poverenja sa podređenima i mogućnost da delegira komande.

Ljudmila Dolhonovska, savetnica Zalužnjog koja je bila uz njega u prvim danima ruske invazije, rekla je za BBC da je on jedva spavao i da je bio u stalnom kontaktu sa vojskom na prvoj liniji fronta.

„Često je razgovarao telefonom sa njegovim generalima, ali ti razgovori su uvek bili usredsređeni i smireni", kaže ona.

Analitičari kažu da je fleksibilnost koju su iskazale ukrajinske jedinice, gde su mlađi oficiri mogli sami da donose odluke na bojištu, donela značajnu prednost u odnosu na robusne strukture ruske vojske osmišljene za donošenje odluka.

Neki izvori u ukrajinskoj vojsci čak idu toliko daleko da tvrde da su odlučni komandanti na terenu bili zajednički zaslužni za uspehe, dok general Zalužnji može da se pohvali samo time da im je dao odrešene ruke.

Kako se rat nastavljao, predsednik Zelenski je igrao ključnu ulogu u održavanju morala Ukrajinaca putem njegovih redovnih večernjih obraćanja javnosti.

Gradio je imidž čvrste vladavine, dok je istovremeno vršio pritisak na strane partnere radi dobijanja finansijske i vojne pomoći..

General Zalužnji je bio usredsređen na to da se vojna strategija sprovodi kako treba.

Posle uspešnih vojnih prodora krajem leta i početkom jeseni, ukrajinske trupe su oslobodile velike delove teritorije na istoku i jugu Ukrajine.

Glavnokomandujući ukrajinskih oružanih snaga postao je nacionalni heroj, uprkos tome što se retko pojavljuje u javnosti i što još ređe pristaje da daje intervjue.

Njegovo ime postalo je sinonim za hrabrost i odlučnost, a njegova reputacija je iznedrila brojne anegdote i krilatice.

„Kad Zalužnji uđe u neosvetljenu prostoriju, on ne pali svetlo, on ugasi tamu", glasi jedna od njih.

Postao je omiljen među ljudima poput predsednika Zelenskog, a teoretičari zavere su odmah počeli da spekulišu o mogućem raskolu između njih dvojice.

Bilo je reči o tome da će Zelenski zameniti Zalužnjog na mestu glavnokomandujućeg ili čak da je Zalužnji postao ozbiljna pretnja po predsednikovo političko vođstvo.

Ništa od toga se, za sada, nije desilo.

Izvor iz kabineta predsednika kaže za BBC da „Zelenski naprosto nema vremena za takve izlive ljubomore jer je 102 odsto posvećen zadobijanju vojne podrške od partnera".

Oni deluju sasvim zadovoljno što puštaju jedan drugog da rade njihove poslove.

General Zalužnji je u junu prošle godine rekao za časopis Tajm da se ne trudi da objašnjava Zelenskom svaki sitni detalj vojne strategije.

„On ne mora da razume vojne poslove ništa više nego što mora da zna o medicini ili gradnji mostova", naveo je.

Politički analitičari i sociolozi su rekli za BBC da je popularnost Zalužnjog prirodna u trenutnoj situaciji, u kojoj su Ukrajincima potrebni svi mogući načini za dizanje morala.

Oni ističu i to što pokazuje privatnu, ljudsku stranu.

Jednom prilikom se pojavio na venčanju vojnika, koji je bio prisiljen da odloži ceremoniju, jer je bio poslat na front u Bahmutu.

Na kraju je vojnik dobio dopuštenje da ode nakratko, da bi mogao da se oženi.

Kako se priča o predstojećoj ukrajinskoj ofanzivi zahuktavala, ruski vojni blogeri su sredinom maja počeli da objavljuju glasine da je general Zalužnji teško ranjen ili da je čak poginuo.

Na to se nadovezao Sergej Nariškin, šef ruske strane obaveštajne službe.

„Mi, naravno, imamo sve informacije o zdravlju glavnokomandujućeg ukrajinske vojske, ali ih nećemo objavljivati", naveo je.

Pukovnik Anatolij Štefan, koji je blizak sa generalom Zalužnjim, rekao je da iako se ukrajinski vrh podsmevao tim glasinama - koje su opisali kao „vrhunac ludila ruske propagande" - postalo je očigledno da su i Ukrajinci počeli da se brinu.

Početkom juna, ukrajinsko ministarstvo odbrane objavilo je nekoliko fotografija generala Zalužnjog na vojnoj ceremoniji u Kijevu.

Col Anatoly Shtefan

Za sada je status heroja Valerija Zalužnjeg među Ukrajincima osiguran.

Ali s obzirom na to da toliko ljudi polaže nade u generala, budućnost će sigurno biti složena.

Čak i ako Ukrajina na kraju uspe da se odbrani, moraće da se suoči sa surovom stvarnošću, upozorava sociolog Aleksij Antipovič.

Dodaje da bi Zalužnji mogao da se odluči da se kloni politike.

„Vrlo je verovatno da će posle rata Ukrajina morati da se suoči sa teškom ekonomskom krizom, ako ne i sa potpunim kolapsom.

„Biće to sasvim druga vrsta problema", navodi sociolog.

Mikola Davjdiuk, politički analitičar, smatra da bi Zalužnji mogao da uspe u politici ukoliko bi odlučio da se bavi time.

„Iako je Zelenski vođa koji nije napustio Ukrajince, Zalužnji je taj koji ih je odbranio.

„To je narativ o njemu koji je potekao iz naroda, a postoji potražnja za tako nečim u društvu", kaže politički analitičar.

BBC je zamolio generala za intervju, ali je on odbio naš zahtev.


Kako bi ukrajinska kontraofanziva mogla da promeni tok rata:


Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk