"Ćelava pjevačica" premijerno izvedena na Ljetnjoj pozornici u Tivtu
Kataklizmično nevrijeme prekjuče nije spriječilo premijeru nove pozorišne produkcije Centra za kulturu Tvat
Prva samostalna pozorišna produkcija Centra za kulturu (CZK) Tivat nakon pauze od šest godina, komad "Ćelava pjevačica" po tekstu Ežena Joneska i u režiji Jagoša Markovića, premijerno je izvedena u subotu veče na Ljetnjoj pozornici u Tivtu, u sklopu 18. Međunarodnog festivala mediteranskog teatra Purgatorije.
Premijeru predstave koja je svojevrsna bokeška verzija čuvenog komada francusko-rumunskog autora, nije spriječilo ni katakizmično nevrijeme koje je u subotu zahvatilo Boku i Tivat, iako su ogromna količina kiše i povremeni jak južni vjetar nanijeli štetu i samoj sceni na kojoj se odvijala radnja ovog komada.
Ipak, upornost radnika CZK Tivat i napori pripadnika interventnih i komunalnih službi koji su sanirali posljedice oluje na ljetnjoj pozornici, učinili su da ni lembuli kako u Boki nazivaju ovakva intenzivna nevremena, ne osujete premijeru predstave koja se u glavama njenih kreatora "kuvala" skoro pet godina...
Publici koja je imala hrabrosti da nakon cjelodnevnih udara gromova i pljuskova preksinoć dođe na ljetnju pozornicu, autorski tim predstave priredio je skoro dvočasovno uživanje, prvenstveno u glučamčkim bravurama ansambla "Ćelave pjevačice" jer radnje (barem smislene) u predstavi nema. Što naravno, uopšte ne čudi kada je u pitanju Joneskov komad koji je oličenje za antidramu i teatar apsurda, te koji je od nasumičnog blebetanja junaka ovog komada, u proteklih sedamdesetak godina od njegove prve izvedbe, napravio svojevrsnu kulturološku ikonu.
Reditelj ove verzije "Ćelave pjevačice" Jagoš Marković odlučio je da njenu radnju iz Londona, preseli u Boku Kotorsku u stan jedne gospodske kotorske familije, te da britansku uštogljenost originalnih aktera ove drame pretvori u mediteransku lepršavost ali i fjaku tako karakterističnu za žitelje zaliva. Ključnu ulogu u tome uradio je prevod Joneskove drame na bokeški dijalekt i njeno prilagođavanje lokalnim prilikama, a koje je maestralno odradio profesor Neven Staničić.
Ipak, Staničić (čini se namjerno i smišljeno da bi ipak što šira publika mogla da razumije dijalog između junaka predstave) nije u tome "išao do kraja", pa nije u potpunosti ispoštovao dijalekt kojim govore pravi, antički Bokelji. Što samo po sebi, nije nužno mana ove predstave kojoj i pored toga, ne manjka lokalnog šarma, odnosno šuga i šesta Boke i Mediterana...
Reditelj Jagoš Marković ostao je dosljedan sebi pa je i u "Ćelavoj pjevačici" primijenio svoj osobeni pristup i neuobičajena, ali višeznačna rješenja koja publiku impresioniraju, ali i tjeraju na razmišljanje. Umjesto pijeska koji je pokrivao veći dio scene i konstantno curio sa kule u pozadini na aktere njegove "Hasanaginice" takođe u produkciji CZK Tiva, Marković je ovog puta cijelu predstavu stavio u mali, plitki bazen i vodu kojom gacaju svi akteri "Ćelave pjevačice" u stanu familije Borio.
Ovo dodatno pojačava utisak mora apsurda u kojem se guše akteri i "radnja" predstave, ali i sa druge strane, šalje višeznačnu poruku o polaganom, ali sigurnom nestajanju, potonuću nekadašnje autentične, gospodske Boke nad kojoj se lagano sklapaju valovi istorijskih dešavanja koji su u zaliv doveli neko sasim drugo stanovništvo, kojem treba prevoditi bokeški jezik i tumačiti mu ovdašnje regule. Utisak nostalgije i nepovrata dodatno pojačava upečatljivi zvučni efekat otkucavanja gradskog sata, i odličan izbor muzike koji je napravio reditelj Marković - od legendarne "Bokeške noći" Tivćanke Maje Perfiljeve u izvođenju Vice Vukova, preko "Jubav si moja zauvik" Meri Cetinić, do već pomalo zaboravljene "Barbare" Zvonka Špišića.
Upečatljive kostime za predstavu uradila je Marija Marković-Milojević, efektnu scenografiju potpisuje Tara Lazarević-Kisić a dizajn svjetla Radomir Stamenković.
U antidrami koja radnje nema poput "Ćelave pjevačice", zadatak glumaca je bio još i teži, a beogradskom dijelu ekipe koji je sve to morao da odigra i na za njih stranom bokeškom dijalektu, izazov je bio još komplikovaniji. Stoga je sjajna uloga koju je u ovoj verziji "Ćelave pjevačice" ostvarila poznata sprska glumica starije generacije Olga Odanović još i impresivnija jer Odanović svojom energijom bukvalno gospodari većim dijelom scene.
Branko Vidaković kao truntavi i fjakavi gospodin Borio nije otišao mnogo dalje od onoga u čemu ga šira javnost posljednjih godina pamti kroz neke komercijalne TV nastupe, dok je vrlo korektan posao u svojoj relativno maloj roli služavke Meri odradila Sandra Bugarski.
Crnogorski dio ekipe istovremeno briljira: prevashodno sjajni Momičo Otašević kao gospodin Lazari, Dubravka Drakić kao njegova koketna supruga i standardno dobri Branimir Popović kao u prostoru, vremenu i emocijama poluizgubljeni Kapo pompijeri.
Nakon premijere u subotu, predstava "Ćelava pjevačica" u Tivtu je na programu festivala "Purgatorije" i naredna dva dana - u nedjelju 2.jula i ponedjeljak 3.jula, na Ljetnoj pozornici sa početkom u 21.30 sati.
( Siniša Luković )