Evropa usvojila okvirni sporazum EU-SAD o zaštiti privatnosti podataka

Vašington i Brisel potrudili su se da riješe višegodišnje nesuglasice oko bezbjednosti podataka građana EU koje tehnološke kompanije pohranjuju u SAD, s obzirom da su ta pravila u Evropi stroža od onih koja su na snazi preko Atlantika, gdje ne postoji savezni zakon o zaštiti privatnosti podataka

8626 pregleda2 komentar(a)
Ilustracija, Foto: Shutterstock

Evropska unija usvojila je danas novi sporazum o zaštiti ličnih podataka koji se šalju preko Atlantika, a cilj je da se ublaži zabrinutost Evrope zbog mogućnosti da američke obavještajne agencije sprovode elektronsku špijunažu.

Kako je saopštila Evropska komisija, okvirni sporazum EU-SAD o zaštiti ličnih podataka garantuje odgovarajući nivo zaštite.

To znači da je taj nivo uporediv sa strogim standardima zaštite podataka 27 članica EU, što znači da kompanije mogu premještati podatke iz Evrope u SAD bez dodatnih mjera bezbjednosti.

Američki predsjednik Džozef Bajden potpisao je u oktobru prošle godine izvršnu naredbu o sprovođenju sporazuma pošto je postigao preliminarni dogovor s predsjednicom Evropske komisije Ursulom fon der Lajen.

Vašington i Brisel potrudili su se da riješe višegodišnje nesuglasice oko bezbjednosti podataka građana EU koje tehnološke kompanije pohranjuju u SAD, s obzirom da su ta pravila u Evropi stroža od onih koja su na snazi preko Atlantika, gdje ne postoji savezni zakon o zaštiti privatnosti podataka.

Prethodno su odbačena dva sporazuma o prenosu tih podataka.

Situacija kakva je postojala stvarala je neizvjesnost za tehnološke divove, uključujući Gugl i Metu.

Evropski borac za privatnost Maks Šrems koji je pokrenuo pravne sporove zbog praksi kakve su postojale, odbacio je najnoviji sporazum koji po njegovoj ocjeni nije uspio da riješi temeljna pitanja, i obećao je da će ga osporiti pred najvišim sudom EU.

Šrems je započeo pravnu sagu sa ličnim podacima time što je podnio tužbe zbog postupanja s njegovim podacima na Fejsbuku, a to je učinio pošto je uzbunjivač Edvard Snouden prije deset godina otkrio da američka vlada špijunira onlajn podatke i komunikacije običnih ljudi.

Okvirni sporazum, koji stupa na snagu sjutra, obećava pojačane zaštitne mjere protiv zloupotreba prikupljanja podataka i pruža više načina za pravnu zaštitu.

Prema sporazumu, pristup američkih obavještajnih agencija ličnim podacima ograničen je na ono što je "nužno i srazmerno" za zaštitu nacionalne bezbjednosti.

Evropljani koji posumnjaju da su američke vlasti pristupile njihovim podacima moći će da se žale novom sudu za reviziju zaštite podataka, sastavljenom od sudija koje nije imenovala vlada SAD.