Arheolozi našli 3.000 godina staro nalazište na Kipru, dokaz da je grad bio važan trgovački centar

Neki smatraju da je Kipar čak i dobio ime po bakru zbog njegove trgovine tim metalom

10714 pregleda0 komentar(a)
Kipar (Ilustracija), Foto: Shutterstock

Arheolozi su saopštili danas da nova otkrića, uključujući zlatne ukrase i finu keramiku u drevnom lučkom gradu na Kipru, koji datira prije više od 3.000 godina, ukazuju na to da je naselje, koje je sada poznato kao Hala Sultan Teke, bilo jedno od najvažnijih trgovačkih centara u Sredozemlju u kasnom bronzanom dobu.

Profesor sa Univerziteta u Geteborgu Peter Fišer rekao je da je grad bio u svom zenitu oko 1.630 - 1.150 godine prije nove ere prvenstveno zbog svoje trgovine bakrom kopanim iz planinskog vijenca Trodos koji je bio "najtraženiji proizvod u to vrijeme". Neki smatraju da je Kipar čak i dobio ime po bakru zbog njegove trgovine tim metalom.

Fišer je za Asošiejted pres rekao da je pored mikenske grnčarije, kiparska vrsta bila "najpopularnija na međunarodnom tržištu" tog vremena, dosežući čak i do današnje Španije, Iraka, Turske i Sudana.

Njegov tim, koji je ove godine vršio iskopavanja na lokalitetu, rekao je da dokazi ukazuju na to da je drevni grad imao "veliki značaj", koji se može staviti u ravan sa veličanstvenošću Enkomija, koji se smatra najvažnijim gradom na Kipru iz bronzanog doba.

On je sugerisao da bi se na lokaciji Hala Sultan Teke mogla naći još fascinantnija otkrića jer je "možda samo 10 odsto" otkriveno, a nedavna georadarska i magnetometarska istraživanja pokazuju velike građevinske komplekse na jedan do dva metra ispod površine zemlje.

"Brojni nalazi zlata, najverovatnije uvezenog iz Egipta, koji uglavnom imaju na sebi minojske motive, pokazuju da su Egipćani dobijali bakar u zamjenu za drugu robu i da je kontakt sa minojsko-mikenskim kulturama bio intenzivan", rekao je Fišer.

Profesorka arheologije na Univerzitetu Kipra Marija Jakovu, koja nije bila uključena u istraživanje, rekla je da nova iskopavanja potkrepljuju Fišerovu procjenu značaja lokaliteta Hala Sultan Teke.

"Mogu da potvrdim da su tumačenja koje je Fišer pružio na osnovu bogatstva materijalnih podataka sa iskopavanja na lokalitetu Hala Sultan Teke validna i dobro poznata svima nama koji smo upoznati sa periodom kasnog bronzanog doba Kipra i Mediterana", rekla je Jakovu za Asošijeted pres.

Odjeljenje za antikvitete Kipra saopštilo je da se među ostalim otkrivenim predmetima nalaze sofisticirani nakit, bodeži, noževi, vrhovi kopalja i ogledalo od bronze. Navodi se da je najverovatnije nekoliko predmeta od slonovače i kalajisane grnčarije uvezeno iz Egipta tokom 18. dinastije, u vrijeme faraona Tutmosa III i Ehnatona i njegove žene Nefertiti.

Još jedan zanimljiv nalaz je grnčarija sa Sardinije koja pokazuje da je tada postojala trgovina sa Kipranima za bakar.

Otkrivene su i porodične grobnice sa svakodnevnim predmetima koje su pokojniku mogle da koriste u zagrobnom životu, kao i predmeti od luksuza sa ciljem da pokažu svoje bogatstvo.

Druga otkrića uključuju poludrago kamenje kao što je ćilibar sa Baltika i lapis lazuli iz Mesopotamije i sjevernog Levanta, kaže Fišer.

Nejasno je zašto je grad napušten oko 1.150. godine prije nove ere, ali Fišer je rekao da je uspon nomadskih morskih naroda pljačkaša možda doprinio propasti grada, u kombinaciji sa pogoršanom klimom i raznim epidemijama.

Obližnji lučki grad Kition, osnovan oko 1.300 godina prije nove ere, preuzeo je značaj i uticaj Hala Sultan Teke.