BiH: Evropska komisija nagovijestila raspoređivanje dodatnih trupa EUFOR-a u Brčkom

"Pozivamo na sveobuhvatnu procjenu bezbjednosne situacije i sposobnosti na terenu, kao i na razmatranje raspoređivanja dodatnih kapaciteta EUFOR-a u Distriktu Brčko", prenijelo je danas sarajevsko "Oslobođenje" iz izvještaja usvojenog u srijedu

5259 pregleda1 komentar(a)
Ilustracija, Foto: REUTERS

Poziv za razmatranje mogućnosti raspoređivanja dodatnih trupa EUFOR-a u Distriktu Brčko i za sveobuhvatnu procjenu bezbjednosne situacije u BIH Evropska komisija je uputila u izvještaju o stanju u Bosni i Hercegovini za 2022. godinu, koji je usvojen u Evropskom parlamentu.

"Pozdravljamo produžetak mandata misije EUFOR Althea do novembra 2023. godine. Pozivamo na sveobuhvatnu procjenu bezbjednosne situacije i sposobnosti na terenu, kao i na razmatranje raspoređivanja dodatnih kapaciteta EUFOR-a u Distriktu Brčko", prenijelo je danas sarajevsko "Oslobođenje" iz izvještaja usvojenog u srijedu.

"Evropski parlament je, između ostalog, pozdravio dodjeljivanje kandidatskog statusa BiH jer "prepoznaje važnost Zapadnog Balkana u proširenju Evropske unije i poziva EU da ubrza proces pristupanja Bosne i Hercegovine", stoji u izvještaju.

Evropski parlament je kritikovao predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika i predsjednika Narodne skupštine RS Nenada Stevandića zbog posjete Moskvi i uručivanja ordena RS ruskom predsjedniku Vladimiru Putinu.

"Pozdravlja se glasanje BiH u Generalnoj skupštini UN u vezi sa suspenzijom Rusije iz Odbora za ljudska prava i istovremeno osuđuje dodjeljivanje priznanja (Putinu) i posjeta Milorada Dodika i Nenada Stevandića Moskvi", piše o tome u izvještaju.

Krtikovani su i prijem visokih zvaničnika Irana u Sarajevu, kao i uzdržanost BiH prilikom glasanja o rezoluciji u vezi sa ljudskim pravima u Iranu.

U izvještaju je "primljena k znanju" odluka visokog predstavnika Kristijana Šmita donijeta u vezi sa izmjenama Izbornog zakona BiH i Ustava Federacije BiH pred prošlogodišnje opšte izbore, ali je izražena zabrinutost zbog "vremena kada je ta odluka donijeta, uz nedostatak transparentnosti i potrebnih konsultacija".

"Zbog toga se OHR poziva da radi isključivo u okviru svoga mandata, te da svojim djelovanjem ne doprinosi jačanju političkih i etničkih podjela i tenzija, a da se 'bonska ovlašćenja' koriste isključivo kao posljednje sredstvo", ukazuje se u izvještaju, prenijelo je "Oslobođenje".