Crveni meteoalarm - kako zaspati dok su napolju visoke temperature?
Jedanaest savjeta koji će vam pomoći da zaspite
Mnogi ne mogu mirno da provedu noć dok su napolju visoke temperature.
Ali rješenje postoji i sa vrućinama se može izaći na kraj. Evo nekih savjeta.
Tuširanje mlakom vodom
"Pred spavanje je dobro istuširati se mlakom vodom, ne hladnom, jer će se tako bolje regulisati tjelesna i spoljna temperatura. Pritom, tako će se skinuti onaj prvi sloj sa znojem, pa će koža lakše da diše. Nije loše tuširati se i običnim sapunom, prije nego gelovima jer oni obično imaju zaštitni film, a uz običan sapun će pore biti otvorenije“, priča doktor Ivan Đurić za portal nova.rs.
Doktor priča i šta je važno znati što se tiče pića.
"Nije dobro piti ledena pića jer se tako nećemo rashladiti. Naime, od hladne vode krvni sudovi se sužavaju, a tijelo se rashlađuje kad se krvni sudovi šire, pa je jasno da ledena voda ne pomaže. Takođe, posle 18 časova ne treba piti ni kafu jer je ona diuretik i uz nju ćemo izgubiti još više tečnosti. S druge strane, treba piti dosta vode, ali ne ledene, već rashlađene ili one sobne temperature i nju uvijek držite uz sebe, pored kreveta, jer može da se desi da noću dehidrirate od znojenja“, savjetuje doktor Đurić.
Takođe, da bi san bio bolji tokom ljetnjih vrućina, uveče ne treba piti ni alkohol jer nam od njega bude još toplije.
Što se tiče hrane, doktor ima koristan savjet.
„Lagana večera nekoliko sati prije spavanja je dobra ideja kako se tijelo uz jake obroke ne bi pregrjevalo.“
Osim toga, treba izbjegavati i začinjenu hranu, posebno ljutu, jer povećava tjelesnu temperaturu, a to nikako ne želimo.
Dobar savjet je i da ne vježbate pred spavanje nego, recimo, ujutru, prije nego što krenu vrućine. U suprotnom tijelo će se još više zagrijati.
Pazite s klimom
Život bez klima-uređaja po velikim vrućunama dijeluje nezamislivo. Ipak, jasno je i da sa tim ne treba pretjerivati. Naime, kad je razlika između sobne i spoljašne temperature velika, srce i krvni sudovi se tada više opterećuju, što može biti opasno i za zdrave, a kamoli za hronične kardiovaskularne bolesnike.
"Ako je napolju noću preko 20 stepeni, kao što je ovih dana, gledajte da klimu uključite na samo par stepeni manje od toga. Lijepo ćete se rashladiti, a nećete napraviti veliku temperaturnu razliku koja može da bude opasna. Takođe, gledajte da klima nikako ne duva direktno u vas i po mogućnosti da ne duva cijelu noć.“
I pošto se pokazalo da je idealna temperatura za spavanje 18 stepeni, biće dovoljno da noću klimu namjestite na tek nekoliko stepeni niže nego što je napolju i trebalo bi da spavate kao beba.
Ventilator – opasnost od alergija
Za one koji nemaju klimu u kući, rješenje često bude ventilator. Stručnjaci za spavanje kažu da to ima i svojih mana, ali i prednosti.
Naime, ventilator kontroliše temperaturu u sobi, obezbjeđuje cirkulaciju vazduha i proizvodi šumove, za koje se zna da umiruju, pa onda lakše utonemo u san.
Ipak, od ventilatora su moguće alergijske reakcije.
U vazduhu je dosta prašine i polena koji uz ventilator lakše ulazi u naše sinuse. Zato oni koji pate od alergija, astme i polenske groznice svakako mogu da imaju problem ako spavaju pored uključenog ventilatora.
Pritom, suv vazduh iz ventilatora može i da isuši kožu i grlo i izazove iritaciju očiju, posebno kod onih koji nose sočiva.
Pidžame i elektronika
Kad su velike vrućine, a i inače, za spavanje je dobro birati lagane spavaćice i pidžame od prirodnih materijala, poput pamuka. Koža će u njima disati i lako će upiti znoj (a i manje ćete se znojiti). Drugi dobar savjet za lakše spavanje ljeti je da u spavaćoj sobi par sati prije odlaska u krevet isključite iz zida sve električne uređaje koji vam ne trebaju, recimo, TV, kompjuter, ruter za internet, jer oni dižu temperaturu u sobi.
Nemojte da drijemate
Vrućina može da vas izmori više nego uobičajeno. To je zato što trošite dodatnu energiju kako biste regulisali temperaturu tijela.
Ukoliko ste loše spavali tokom noći, pokušajte da izbegnete drijemanje tokom dana.
Iskušenje da utonete u san može zaista da bude veliko, ali kada je vruće - spavanje je samo za noć.
Vrijeme za spavanje
Toplo vrijeme može da vas natjera da promijenite navike. Ipak, pokušajte da se držite rutine jer postoji mogućnost da vam promjena dnevnog ritma uništi san.
Idite na spavanje kao i do sada.
Držite se osnova
Pobrinite se da vam spavaća soba bude provjetrena i ohlađena koliko je to moguće.
Tokom dana, spustite roletne i zatvorite prozore na sunčanoj strani kako topao vazduh ne bi ulazio u kuću.
Otvorite sve prozore prije nego što odete na spavanje kako bi ušao hladan vazduh.
Posteljina
Oslobodite se nepotrebne posteljine, ali zadržite lagane pokrivače. Tanki pamučni prekrivači upijaju znoj.
Koliko god da je vruće u spavaćoj sobi, temperatura vašeg tijela će pasti tokom noći. Zato nam je ponekad u snu hladno i kada je temperatura vazduha preko 30.
Hidrirajte se
Pijte dovoljno vode tokom dana, ali izbjegavajte da se nalivate prije nego što odete na spavanje.
Žeđ vas vjerovatno neće probuditi - ali hoće potreba za odlaskom u toalet.
Pazite šta pijete
Vodite računa koje sokove pijete. Mnogi od njih sadrže dosta kofeina koji utiče na nervni sistem i održava nas budnim.
Vodite računa o djeci
Djeca imaju prilično čvrst san, ali mogu da budu osjetljiva na promjene raspoloženja i novu rutinu u kući. Pobrinite se da idu na kupanje i spavanje u uobičajeno vreme.
Kao dio rutine, portal britanskog Ministarstva zdravlja NHS preporučuje mlake kupke. Pobrinite se da voda nije previše hladna.
Beba ne može da vam kaže kada joj je previše toplo ili hladno, pa je zato bitno da joj češće mjerite temperaturu. Najbolje će spavati ako je spoljna temperatura između 16 i 20 stepeni Celzijusa.
Možete da postavite termometar u sobu u kojoj beba spava ili da pipnete bebino čelo, stomak ili leđa da provjerite da li im je toplo.
( B.R. )