Francuskoj policiji se dozvoljava prisluškivanje uređaja bez znanja ili saglasnosti vlasnika
Ova mjera je ograničena na osumnjičene za terorizam, organizovani kriminal i druge nezakonite radnje za koje je zaprijećena kazna od pet ili više godina zatvora
Francuski poslanici su u utorak izglasali zakon o "modernizaciji" krivičnog procesa koji sadrži odredbu kojom se službama za sprovođenje zakona dopušta da "bez znanja ili saglasnosti vlasnika" nadziru i prisluškuju kamere, mikrofone, telefone i druge uređaje povezane na internet.
Ova mjera je ograničena na osumnjičene za terorizam, organizovani kriminal i druge nezakonite radnje za koje je zaprijećena kazna od pet ili više godina zatvora.
Po zakonu policijski nadzor osumnjičenog preko telefona i drugih uređaja mogao bi da traje i do šest mjeseci.
Određene profesije, kao što su novinari, advokati i poslanici, bili bi izuzeti.
Ministar pravosuđa Erik Dipon-Moreti je predložio lov na osumnjičene uz pomoć visoke tehnologije, umjesto uobičajenog policijskog nadzora, "ozvučavanja" vozila i kuće osumnjičenog, za koje smatra da više nisu održivi metodi, sve opasniji za istražitelje.
Pored ograničenja špijuniranja na osumnjičene za krivična djela kažnjiva s bar pet godina zatvora, zakon sadrži i druga ograničenja.
Cilj prisluškivanja uređaja mora biti lociranje nekoga samo u realnom vremenu, a istražni sudija u predmetu mora dati dozvolu za to.
Uz to ne samo da će se špijuniranjem uređaja pratiti gdje je osumnjičeni, već će istražitelji moći da daljinski aktiviraju kameru i mikrofon njegovog mobilnog telefona i drugog uređaja.
Kritičari tvrde da ta praksa neizbježno vodi do zloupotrebe ovlašćenja francuske policije koja je i ranije optuživana za zloupotrebu ovlašćenja, brutalnost i rasizam.
Predstavnica Amnesti Internešnl Katia Ru rekla je za AP da "upotreba tehnologije za nadzor ne može biti sistemski odgovor na bezbjednosna pitanja" i da se ne smiju kršiti ljudska prava, makar se radilo o onima koji su samo osumnjičeni za određena krivična djela.
( Beta )