Svijet pijanizma omeđen fantazijama
KotorArt Don Brankovi dani muzike resital Oleksija Molčanova
Solistički resital na KotorArt Don Brankovim danima muzike održao je pijanista Oleksij Molčanov koji, pored redovnih godišnjih turneja po Ukrajini, nastupa na koncertima u Libanu, Srbiji, Crnoj Gori, Rusiji, Njemačkoj i Švajcarskoj.
Godinama prisutan kao korepetitor svirajući sa učenicima ŠOSMO Vida Matjan iz Kotora i studentima Muzičke akademije na Cetinju, Molčanov se prvi put predstavio publici KotorArta cjelovečernjim solističkim koncertom. Izvođenjem djela Volfganga Amadeusa Mocarta i Frederika Šopena privukao je pažnju publike koja ga je u Crkvi Sv. Duha, u petak 21. jula, pozdravila toplim aplauzom.
Oleksij Molčanov, redovni profesor i mentor na master studijama na Muzičkoj akademiji na Cetinju, magistarske studije klavira završio je na Državnom konzervatorijumu u Kijevu. U Crnu Goru se preselio 1999. godine, uspješno nastavjajući svoj profesionalni i umjetnički angažman. Oslanjajući se na svoj bogati repertoar, pijanista se na KotorArtu usmjerio na dvojicu kompozitora – Mocarta u prvom dijelu i Šopena u drugom dijelu resitala. Već potvrđene uticaje Mocartovog stvaralaštva na Šopenov stvaralački svijet, Molčanov nije istakao samo postavljanjem njihove muzike u sinhroni poredak koji olakšava komparaciju. On je programski luk izgradio kroz dvije fantazije – Mocartove, na početku koncerta, i Šopenove, na kraju koncerta. Na taj način je akcentovao različite pristupe slobodnoj formi, improvizatorsku praksu, te oslikao jednu od stilskih putanja kroz vrijeme – iz klasicizma u romantizam.
Oba dijela resitala Molčanov je svirao kao zasebne cjeline, bez pauze između kompozicija i bez aplauza publike. Time je usmjerio pažnju na međusobnu povezanost kompozicija, odnosno njihovu tonalnu, tematsku i interpretativnu srodnost. Kao jedno od mogućih čitanja muzičkih djela, a samim tim i intepretacije, Molčanov je ponudio izvođenje Mocartovog opusa 11, onako kako je štampan 1785. godine. U njemu se, naime, nalazi Fantazija u c-molu, br. 4, K. 475 komponovana iste godine, i Sonata u c-molu, br. 14, K. 457, nastala godinu ranije. Molčanov je, u stvari, u kontekstu pijanizma, predstavio ideju Ignaca fon Serfrida koji je ove dvije kompozicije svojevremeno „pretvorio“ u četvrostavačni aranžman za orkestar pod nazivom Velika fantzatija u c-molu.
Naslanjajući se na suptilnu intepretaciju Mocartovog opusa sa podrctavanjem oktavnih motiva u basu, kao svojevrsnog lajtmotiva obije kompozicije iz opusa, Molčanov je publiku uveo u svijet Šopenove poetike, ali zadržavajući je u „boji“ c-mola. Od emocionalno izraženog Noktura u c-molu, prvog iz op. 48, preko ekspresivnog Nokturna u f-molu, prvog iz opusa 55, pa sve do Fantazije u f-molu, op. 49, Moočanov je delikatno, bez prenaglašenosti i veoma muzikalno istakao svijet patnje, tipičan kako za samog Šopena tako i za estetiku romantizma u cjelini.
( Boris Marković )