Novi srpski policajci počeli sa radom na sjeveru Kosova: "Bio sam svjestan rizika..."
Na sjeveru Kosova su četiri opštine sa srpskom većinom – Sjeverna Mitrovica, Leposavić, Zvečan i Zubin Potok – gdje su od kraja maja povećane tenzije nakon što su albanski gradonačelnici došli na vlast
N.N. (identitet poznat redakciji Radija Slobodna Evropa - RSE) je jedan od 46 pripadnika srpske zajednice koji se priključio Policiji Kosova, nakon konkursa za popunjavanje upražnjenih radnih mjesta u direkciji za region sjever.
Ukupno ih je 74 iz redova nevećinskih zajednica počelo sa radom ove nedjelje.
"Nakon završene obuke angažovani smo na sjever Kosova, gdje od ponedjeljka svakodnevno odlazim sa svojim kolegama", kaže on.
Dolazi iz jedne od šest opština sa srpskom većinom južno od Ibra a za RSE je pristao da govori uz uslov anonimnosti jer "nije svejedno raditi na sjeveru".
"Ali kada sam konkurisao za policiju bio sam svjestan koji rizik to nosi, pogotovo zato što je u pitanju sjever, svi znamo kakva je trenutno situacija tamo", navodi dalje.
Na sjeveru Kosova su četiri opštine sa srpskom većinom – Sjeverna Mitrovica, Leposavić, Zvečan i Zubin Potok – gdje su od kraja maja povećane tenzije nakon što su albanski gradonačelnici došli na vlast.
Ovoj, ali i prethodnim krizama na sjeveru, prethodilo je istupanje Srba iz kosovskih institucija novembra prošle godine, uključujući zaposlene u policiji. Razlog za tako nešto je bila odluka Vlade Kosova da ukine registarske oznake na vozilima, koje za gradove na Kosovu izdaju organi Srbije.
Tako su na sjeveru sve vrijeme bili prisutni uglavnom albanski policajci a u međuvremenu je dva puta raspisan konkurs za prijem novih policajaca iz redova nevećinskih zajednica na Kosovu.
Kosovski zvaničnici i strane diplomate su posebno "ohrabrivali" Srbe da se prijave na ove konkurse.
Do sada je policijsku stanicu za region sjever činilo četvorica Srba, koji nisu podnijeli ostavke, kaže za RSE zamjenik direktora policije Kosova za region sjever, Veton Eljšani.
"Sada imamo 78 policajaca, od kojih su 50 Srbi", navodi on.
"Mnogo mi znači posao u policiji"
Sagovornik RSE navodi da mu posao koji je dobio u policiji Kosova puno znači, posebno nakon višegodišnje potrage za "sigurnom platom", usljed nesrećnih okolnosti koje su se dešavale u krugu porodice.
"Ovo (posao) mi predstavlja neku vrstu sigurnosti, bar kada je ekonomska sigurnost u pitanju", kaže on.
Dodaje da je i ranije konkurisao za posao u policiji Kosova, ali i u drugim insitucijama. Međutim, do sada nije imao uspjeha.
"Gdje god da sam konkurisao nisam dobijao posao…ovaj posao mi je bio prijeko potreban", navodi.
Dodaje da se za sada nije suočio sa pritiscima ili prijetnjama.
Ponovno "targetiranje" Srba
U međuvremenu je 25. jula na Telegram kanalima počela da kruži objava sa fotografijom na kojoj su navodno Srbi koji su se zaposlili u policiju Kosova.
U opisu su objavljena i imena osoba navodno novih kosovskih policajaca iz redova srpske zajednice, koji se nazivaju "izrodima". Istovremeno se koristi govor mržnje prema Albancima.
Telegram kanali na srpskom jeziku redovno prate dešavanja na sjeveru Kosova od izbijanja krize i ovo nije prvi put da se neko "targetira", ili da se šire dezinformacije.
Potom je 26. jula premijer Kosova Aljbin Kurti rekao da je kampanja protiv srpskih policajaca na društvenim mrežama, koja za cilj ima da se zastraše, neprihvatljiva za Vladu Kosova.
"Oni su danas pripadnici Kosovske policije jer su hrabri profesionalci, jer su građani koji vole zemlju i izražavaju to doprinoseći joj. Oni koji se integrišu žive bolje, oni koji se ne integrišu, nažalost, ostaju taoci i podložni finansijskim pritiscima i političkim zloupotrebama zvaničnog Beograda", rekao je Kurti na konferenciji nakon sjednice Vlade.
Dodao je i da će bezbjednosne institucije pružiti podršku svim novim policajcima.
Oglasila se i predsjednica Kosova Vjosa Osmani uz poruku da je kosovska policija profesionalna i multietnička.
"Ova kampanja mora da se zaustavi, a počinioci moraju biti izvedeni pred lice pravde. Stojimo uz naše policajce dok oni hrabro služe za bezbjednije Kosovo", napisala je Osmani na Tviter nalogu.
Osude zastrašivanja i od međunarodne zajednice
Strane diplomate na Kosovu su takođe reagovale i osudile sve prijetnje novim kosovskim policajcima iz redova nevećinskih zajednica.
"Bilo kakva vrsta zastrašivanja je neprihvatljiva, i naglašavam važnost policije Kosova u predstavljanju svih građana Kosova", napisao je Tviter nalogu šef misije EU za vladavinu prava – EULEX.
Ambasador Sjedinjenih Američkih Država na Kosovu, Džefri Hovenije, je poručio i kako policija Kosova postoji da služi svim zajednicama na Kosovu, te da ona treba da odražava različitost Kosova.
Ambasador Njemačke na Kosovu Jorn Rode je dodao da novi kosovski policajci iz redova nevećinskih zajednica treba da dobiju podršku svih, posebno opština i građana u kojima su raspoređeni.
Može li Kosovo da zaštiti nove policajce?
Zamjenik direktora policije Kosova za region sjever, Veton Eljšani, za RSE kaže da se za sada nijedan novi policajac nije sučio sa problemom ili provokacijom, te dodaje da su institucije spremne da reaguju ako se tako nešto desi.
"Suočićemo sa tim, ali neke stvari dolaze sa pozicijom. Kada si policajac neke stvari moraju da se predvide, mislim da oni to znaju", kaže Eljšani.
S druge strane, politikolog Ognjen Gogić smatra da Kosovo nove policajce na sjeveru može da zaštiti samo uz pomoć specijalne jedinice. To bi, prema njegovoj ocjeni, bila 'apsurdna situacija'.
"Da albanski specijalci štite srpske policjace od lokalnog srpskog stanovništva. Ako bi se to desilo, da oni (kosovske institucije) specijalnom jedinicom moraju da štite redovnu policiju, onda smo mi na pragu nove eskalacije", kaže on za RSE.
Gogić smatra da je pre raspoređivanja novih srpskih policajaca na sjever ipak trebao da bude postignut politički dogovor između Kosova i Srbije.
Zaključuje i da se dolaskom redovne policije na sjever stvara mogućnost za povlačenjem specijalne jedinice, te da tako nešto može da dovede i do "relaksacije situacije".
Povlačenje kosovskih specijalaca sa sjevera traži i lokalno srpsko stanovništvo, kao i najveća partija kosovskih Srba koja ima podršku Beograda, Srpska lista,
Policiju Kosova novembra prošle godine napustilo 550 srpskih policajaca
Policiju Kosova je novembra prošle godine napustilo oko 550 srpskih policajaca.
Oni su u policiju Kosova bili integrisani na osnovu sporazuma iz Brisela 2013. godine o normalizaciji odnosa.
Kada su napustili svoje pozicije, Vlada Srbija im je dala ugovore preko Kancelarije za Kosovo, na osnovu kojih dobijaju mjesečnu novčanu nadoknadu.
U tim ugovorima, pored ostalog, piše da "rade za srpsku zajednicu na Kosovu".
( Radio Slobodna Evropa )