SAD: Korupcija prepreka za investicije u Crnoj Gori, posebno vidljiva u sektoru javnih nabavki
"Kupovina i prodaja državne imovine odvija se u netransparentnom okruženju, sa čestim optužbama za podmićivanje i kronizam", navodi se u izvještaju Stejt departmenta
Nekoliko američkih firmi posebno je istaklo korupciju kao prepreku direktnim investicijama u Crnoj Gori, a korupcija se smatra jednom od tipičnih prepreka koje treba prevazići kada se posluje u zemlji, navodi se u izvještaju o Investicinoj klimi koji je objavio Stejt department.
Po tom dokumentu. Crna Gora je preduzela korake da poboljša neefikasnost sudskog sistema, jer sudski postupci često rezultiraju dugim i dugotrajnim suđenjima.
"Proceduralni zakoni su izmijenjeni u poslednjih nekoliko godina kako bi se poboljšala efikasnost postupka u skladu sa standardima Evropske konvencije o ljudskim pravima. Treba napomenuti da se većina žalbi koje se Evropskom sudu za ljudska prava upućuju protiv Crne Gore tiču člana šest Konvencije - prava na pravično suđenje u razumnom roku", navodi se u izvještaju Stejt departmenta, uz napomenu da su ipak preduzeti određeni koraci da se stanje na tom planu unaprijedi.
Ističe se, prenosi portal RTCG-a, da su korupcija i percepcija korupcije značajni problemi u javnom i privatnom sektoru Crne Gore.
"Korupcija rutinski zauzima visoko mjesto na listi zabrinutosti građana u istraživanjima javnog mnjenja, pored rizika koje navode strani investitori. Tokom protekle godine, Vlada je postigla određeni napredak u borbi protiv korupcije. Specijalno tužilaštvo je pokrenulo nekoliko istraga o korupciji na visokom nivou koje su rezultirale hapšenjem bivše predsjednice Vrhovnog suda i bivšeg predsjednika Privrednog suda. Dalja hapšenja u protekloj godini uključuju bivše članove uprave državne kompanije Plantaže, kao i istaknutog tužioca iz kancelarije specijalnog tužioca", naglašava se.
Vlada, dodaju, podstiče državne institucije i privatni sektor da uspostave interne kodekse ponašanja.
"Oni se ohrabruju da imaju etičke kodekse, kao i obavezu da imaju preventivne planove integriteta. Crna Gora je potpisnica Konvencije UN protiv korupcije", piše u izvještaju.
Iz Stejt departmenta, između ostalog, ističu da je nekoliko američkih firmi posebno istaklo korupciju kao prepreku direktnim investicijama u Crnoj Gori, a da se korupcija smatra jednom od tipičnih prepreka koje treba prevazići kada se posluje u zemlji.
"Korupcija je u Crnoj Gori najraširenija u sektoru javnih nabavki. Kupovina i prodaja državne imovine odvija se u netransparentnom okruženju, sa čestim optužbama za podmićivanje i kronizam", navodi se u izvještaju Stejt departmenta.
Proces privatizacije u Crnoj Gori je trenutno u završnoj fazi, piše u dokumentu.
"Većina preduzeća koja još nijesu privatizovana su od strateškog značaja za crnogorsku ekonomiju i posluju u oblastima energetike, saobraćaja i turizma", navedeno je u izvještaju.
( B.H. )