Odvojite 15 minuta za samopregled dojki
Najbolje vrijeme za samopregled je između petog i desetog dana menstrualnog ciklusa odnosno oko nedjelju dana poslije završetka menstrualnog krvarenja, jer tada grudi imaju najmanji broj grudvica
Zašto je važan samopregled dojki?
- Zato što na taj žena može opipati strukturu mliječne žlijezde i prepoznati eventualne promjene u njoj.
- Svaka nepravilnost budi sumnju, pa se žene ranije javljaju ljekaru radi utvrđivanja tačne dijagnoze.
- Redovna briga i kontrola podižu svijest o samoj bolesti i doprinose ranom otkrivanju karcinoma dojke, dok je izlječiv u potpunosti.
Kada je najbolje obaviti samopregled?
- Dojke mijenjaju svoju strukturu tokom menstrualnog ciklusa, pa zato treba da se pregledaju približno istog dana ciklusa. Najbolje vrijeme za samopregled je između 5. i 10. dana menstrualnog ciklusa tj. oko nedjelju dana poslije završetka menstrualnog krvarenja, jer tada grudi imaju najmanji broj grudvica.
- U menopauzi žena sama treba da odredi dan u mjesecu za pregled svojih dojki i da ga redovno sprovodi.
Kako izgleda samopregled dojki?
Samopregled obuhvata posmatranje izgleda dojki u ogledalu i opipavanje strukture mliječne žlijezde, kao i okolnih limfnih žlijezda.
Pregled treba započeti posmatranjem dojki (inspekcija)
- Stanite ispred ogledala, ruke slobodno spustite pored tijela i posmatrajte svoje grudi. Obratite pažnju na simetriju i veličinu. Potražite promjene na koži (crvenilo, otok, perutanje…). Zatim posmatrajte bradavice (veličinu, izgled, boju, promjene na njima, posebno da li su uvučene).
- Podignite ruke iznad glave i ponovo pažljivo posmatrajte, tražeći nepravilnosti u izgledu dojki.
- Zatim stavite ruke na kukove i ponovite isto, kao sa spuštenim odnosno podignutim rukama.
- Na kraju se okrenite bočno i pogledajte iz profila. Palpacija dojki (opipavanje) podrazumijeva pregled dojke uz pomoć sopstvenih prstiju.
- Podignite ruku iznad glave, dok drugom rukom vršite pregled.
- Isto ponovite sa drugom dojkom.
- Spustite ruku pored tijela, a drugom rukom obavite samopregled. Zatim isto ponoviti sa druge strane.
- Lezite i stavite jastuk ispod lijevog ramena, a lijevu ruku zabacite iza glave. Ispruženim prstima desne ruke opipavajte lijevu dojku na isti način kao u stojećem položaju. Ponovite sa desnom dojkom.
- Na kraju treba nježno pritisnuti bradavice između palca i kažiprsta. Tako ćete provjeriti da li postoji neki iscjedak iz bradavice.
Pregled može da se vrši u stojećem stavu, sa spuštenim i podignutim rukama ili ležeći. Zapravo, treba pregledati tkivo u sva tri položaja. Može se obaviti i pod tušem, sa nasapunjanom kožom, jer će tako lakše prsti kliziti.
Palpiranje dojki se vrši vrhovima ispruženih prstiju. Jagodica prsta je vrlo osjetljiva, pa će otkriti i manje opipljive promjene.
Treba pritisnuti dosta jako, da bi se osjetile strukture ispod kože. Pazite da ne napravite modrice.
Tehnika pregleda
- Prstima se palpira cijela dojka na jedan od 3 načina - duž vertikalne osovine, od spolja ka bradavici ili kružnim pokretima, u smjeru kazaljke na satu. Poželjno je koristiti istu tehniku pri svakom narednom pregledu.
- Vertikalni pregled: početi pregled pomjerajući prste od gore prema dolje, počev od pazuha, pa do spoja sa drugom dojkom.
- Krenuti od spoljašnje ivice prema bradavici, a onda lagano pomjerajući udesno ili ulijevo ponoviti isto. Zamisliti sat sa 12 podeoka i krenuti pregled od svakog broja prema centru tj. bradavici. Paziti da se ne propusti ni jedan djelić tkiva pri pregledu.
- Ako se odlučite za kružne pokrete, koji su i najjednostavniji, treba krenuti po najvećem obimu (po ivicama dojke) u istom smjeru dok ne napravite pun krug. Tada se smanji obim kruga po kome treba palpirati i tako sve dok se ne dodje do bradavice. Važno je napomenuti da se palpiranje vrši bez podizanja prsta sa kože.
- Zapamtite kakav je osjećaj pri palpaciji, da biste mogli uporediti sa narednim pregledima. Vrlo je važno da žena nauči da prepozna uobičajene strukture dojke.
- Posebno pažljivo pregledati gornje - spoljašnji dio obje dojke, pošto je to najaktivniji dio mliječne žlijezde i samim tim najčešće mjesto i benignih i malignih tvorevina.
Pregled pazuha i okoline
Pazušne jame su obavezno uključene u pregled, jer se u njima nalaze limfni čvorovi, koji su prvi zahvaćeni kod raka dojke. Maligne ćelije iz dojke nošene limfom dospijevaju prvo u pazušne limfne žlijezde. Znak su bezbolno uvećani limfni čvorovi.
- Podići ruku iznad glave.
- Drugom rukom se pregleda vrh pazušne jame. Prsti su sastavljeni i ispruženi.
- Krenuti od dolje prema gore, zatim od spolja prema unutra, ne propuštajući ni jedan dio. Blagim pritiskom prstiju traže se eventualne promjene (čvorići) u pazuhu.
- Na isti način pregledati drugu pazušnu jamu.
- Prstima pregledati jamu iznad ključne kosti.
- Pregled proširiti na vrat - palpirati duž linije koja ide bočno od grkljana, sa obje strane. I to prstima lijeve ruke desno od grkljana, a prstima desne lijevu stranu.
- Tražiti eventualno prisutne čvoriće. Obratiti pažnju da li su, ukoliko su uvećani, limfni čvorovi bolni ili ne na dodir.
( Vijesti online )