Šehović: Logično da Spajić bude mandatar, ako želi proevropsku vladu, u SD-u može imati sagovornika

"Vrijednosna većina koja bi tvorila parlamentarnu većinu morala bi da bude većina koja nijednog trenutka ne bi imala dilemu da li se aktivnosti Rusije u Ukrajini mogle okarakterisati agresijom ili oslobođenjem, da li je na pravoj strani istorije Ljubo Čupić ili njegovi dželati, te da li su haški osuđenici ratni zločinci ili heroji", rekao je lider SD-a

49325 pregleda105 komentar(a)
Foto: Nikola Dragaš
02.08.2023. 13:57h

Lider Socijaldemokrata (SD) Damir Šehović, kazao je danas da je logično da mandatar za sastav nove vlade bude predsjednik Pokreta Evropa sad (PES) Milojko Spajić, jer je lista PES-a osvojila najviše glasova na izborima.

Šehović je, nakon konsultacija o mandataru sa šefom države Jakovom Milatovićem, rekao da Spajić u SD-u može imati "kvalitetnog sagovornika" ako odluči da napravi proevropsku i pro-NATO vladu.

"Nama je logično da mandatar bude g. Spajić. Ali to nipošto ne znači da će on ili bilo ko drugi ko dobije mandat, od SD-a imati blanko podršku. Ukoliko g. Spajić bude istinski na stanovištu da nam je potrebna suštinska, proevropska i pro-NATO vlada, da nam je potrebna vlada koja bi imala karakter prijatelja međunarodnoj zajednici, koja bi bila sastavljena na fonu onoga o čemu posljednjih dana govore naši zapadnoevropski, ali i partneri iz SAD-a, onda u tom slučaju g. Spajić u SD-u može imati kvalitetnog sagovornika. Ako to ne želi, ako želi da pošto-poto dobijemo antievropsku vladu, vladu koja bi bila posvađana s EU, onda je to put u nestabilnost i mi ne vidimo nikakav razlog ni za razgovorima o tome. Pružamo ruku za proevropsku i pro-NATO vladu. Ko želi da ide u tom pravcu i ko vidi Crnu Goru na tom putu, može biti naš kvalitetan sagovornik", rekao je Šehović novinarima u Rezidenciji predsjednika na Cetinju, dodajući da, na bazi utiska iz razgovora s Milatovićem, može da kaže da do sada niko nije obezbijedio podršku da bi bio mandatar.

foto: Nikola Dragaš

Na pitanje je li bilo neformalnih kontakata između Spajića i SD-a, Šehović je odgovorio potvrdno.

"Malo smo političko tržište, isprepletano ljudskim i političkim relacijama, tako da je svako ko bi odgovorio na to pitanje na način da nema neformalnih kontakta s bilo kojim drugim subjektima, bio politički neiskren. Ali, vlada je suviše ozbiljna stvar da bismo na tu temu neformalno razgovarali", izjavio je.

Šehović je istakao da je Crnoj Gori potrebna stabilna vlada i da je od brojeva važniji konsenzus oko evropskih i pro-NATO vrijednosti.

"SD smatra da je pod hitno potrebna vlada, pošto u prethodnom periodu nismo imali vladu s punim kapacitetom. Nije nam potrebna bilo kakva vlada, već stabilna politička vlada. Preduslov za tu vrstu političke stabilnosti nije u brojevima, već u vrijednosnom konsenzusu koji bi nužno bilo postići u parlamentu. Zagovaramo parlamentarnu većinu koja bila iskreno okupljena oko proevropski i pro-NATO vrijednosti, vrijednosti građanskog, sekularnog i antifašističkog društva. Vrijednosna većina koja bi tvorila parlamentarnu većinu morala bi da bude većina koja nijednog trenutka ne bi imala dilemu da li se aktivnosti Rusije u Ukrajini mogle okarakterisati agresijom ili oslobođenjem, da li je na pravoj strani istorije Ljubo Čupić ili njegovi dželati, te da li su haški osuđenici ratni zločinci ili heroji", podvukao je Šehović.

FOTO: Služba za informisanje Predsjednika Crne Gore
FOTO: Služba za informisanje Predsjednika Crne Gore
FOTO: Služba za informisanje Predsjednika Crne Gore
FOTO: Služba za informisanje Predsjednika Crne Gore

To bi, prema njegovim riječima, bili uslovi potrebni za formiranje stabilne političke vlade.

"Sve suprotno od toga predstavljalo bi avanturizam. Dakle, od brojeva je važniji konsenzus. Nismo zagovornici pravljenja većine pošto-poto", zaključio je lider SD-a.

Šef države danas je razgovarao sa predstavnicima Građanskog pokreta URA, a sastaće se i s predstavnicima Socijalističke narodne partije (SNP) i Hrvatske građanske inicijative (HGI).

Milatović se juče sastao s funkcionerima Demokrata, Bošnjačke stranke (BS) i Demokratske narodne partije (DNP), a prekjuče s predstavnicima Pokreta Evropa sad (PES), Demokratske partije socijalista (DPS) i Nove srpske demokratije (NSD).