Tramp negirao da je pokušao da poništi izbore u SAD 2020.
Naredno ročište zakazano za 28. avgust
Bivši predsjednik SAD Donald Tramp izjasnio se na saveznom sudu da nije kriv po četiri krivične tačke koje ga terete za zavjeru da poništi poraz na predsjedničkim izborima 2020. godine.
Optužnica protiv Trampa od 45 stranica sastoji se od četiri tačke - zavera kako bi se obmanule Sjedinjene Države; zavjera čija je svrha ometanje službenog postupka; ometanje i pokušaj ometanja službenog postupka i zavjera protiv prava. Posljednja tačka odnosi se na nastojanje da se građani liše ustavnih ili federalnih prava da njihovi glasovi budu pošteno prebrojani.
BBC prenosi da tužioci ne traže da Tramp bude zadržan u pritvoru prije suđenja. Bivšem predsjedniku SAD je rečeno da ne smije da komunicira o činjenicama. Sudija je upozorio Trampa i na "posljedice" zbog kršenja pretpretresnih uslova. Nepoštovanje može rezultirati nalogom za hapšenje, poništenim uslovima puštanja, pritvorom i optužbama za nepoštovanje suda.
Naredno ročište, prenosi agencija Rojters, zakazano je za 28. avgust.
Tramp je ranije danas stigao u federalni sud u Vašingtonu gdje se očekuje da će se izjasniti o optužnici koja ga tereti za pokušaje poništavanja rezultata predsjedničkih izbora održanih 2020. godine.
Nakon što je napustio svoj klub u Bedminsteru u Njudžersiju, Tramp se privatnim avionom uputio u Vašington, gdje je sletio na aerodrom Ronald Regan. Potom se ulicama Vašingtona u koloni uputio do sudnice, uz veliku medijsku pažnju.
On je do sada negirao sve optužbe, a prije polaska na sud je na svojoj društvenoj mreži "Truth" ponovo napisao da je slučaj politički motivisan i iznio neosnovane tvrdnje da su izbori 2020. bili nepošteni.
Pred sudom su u posljednja dva dana pojačane mjere obezbjeđenja, a ona je udaljena manje od 1,5 kilometara od Kapitola, gdje su Trampovi simpatizeri 6. januara 2021. godine pokušali spriječiti ovjeru pobjede Džoa Bajdena na predsjedničkim izborima.
Kako je ranio javio reporter Glasa Amerike sa terena, policija je od građana i medijskih ekipa tražila da ne prilaze zgradi suda, niti da se kreću stranom centralnom gradskog bulevara na kojoj se nalazi. Ovih dana su se na tom mjestu sporadično okupljale protivnici i pristalice bivšeg američkog predsjednika.
Ročište na kome se bivši predsjednik izjasnio o optužnici - američki Sekretarijat za pravosuđe označava i kao pretres tokom koga će optuženi saznati detalje o pravima i optužbama kojima se tereti.
Stav o optužnici izreći će pred sutkinjom Moksilom Jupadžahom.
Međutim, u kasnijoj fazi, proces će voditi sutkinja Tanja Čatkan koja je do sada izricala neke od najoštrijih kazni učesnicima nemira na Kapitolu, koji se dovode u vezu sa neutemeljenim tvrdnjama bivšeg predsjednika o izbornim neregularnostima 2020. Takođe, u odvojenom slučaju, povezanom sa upadom u kompleks američkog Kongresa, donijela je presudu protiv Trampa.
U novembru 2021. godine odbila je njegov zahtjev da se blokira prosleđivanje dokumenta odboru Predstavničkog doma koji je istraživao napad na Kongres.
Radi se o bivšoj pomoćnici javnog pravobranioca, koju je na položaj sudije, imenovao bivši predsjednik Barak Obama.
Sve Trampove optužnice
Optužnica, koju je podnio specijalni tužilac Džek Smit, tereti Trampa i šest neimenovanih osoba za zavjeru čija je svrha bila poništavanje izbornih rezultata – uprkos porazu od demokratskog kandidata i aktuelnog predsjednika Džoa Bajdena.
Prema navodima optužnice, to je učinjeno iako nije bilo vjerodostojnih dokaza o izbornim neregularnostima. Takođe, Tramp je optužen da je nastojao da iskoristi nerede 6. januara 2021. kako bi onemogućio potvrdu Bajdenove pobjede u Kongresu.
Inače se u 2023. već dva puta izjašnjavao povodom krivičnih optužbi.
Bilo je to u aprilu i junu – kada je odbacio optužbe za falsifikovanje podataka o poslovanju u slučaju tajnih novčanih isplata bivšoj pornografskoj glumci Stormi Danijels i neovlašćeno zadržavanje povjerljivih dokumenata nakon okončanja predsjedničkog mandata.
U aprilu je postao prvi bivši američki predsjednik optužen za krivično djelo.
"Optužnica kao politički progon"
U prvoj reakciji po saznanju o podnošenju posljednje optužnice u nizu – kampanja bivšeg predsjednika saopštila je da je uvijek poštovao zakon i okarakterisalo je kao vid političkog progona, po uzoru, kako je navedeno, na period nacističke Njemačke.
Zvaničnici tokom istrage su, međutim, svjedočili da je Tramp vršio pritisak na njih na osnovu lažnih tvrdnji o široko rasprostranjenoj prevari tokom glasanja. Dio njegovih pristalica je, prihvatajaći nekritički te tvrdnje, napao sjedište američkog Kongresa 6. januara 2021. u nastojanju da spriječi izbornu potvrdu aktuelnog predsjednika Bajdena.
Istraga specijalnog tužioca Džeka Smita bavila se periodom tokom dva mjeseca poslije novembarskih izbora 2020, kada je Tramp odbijao da prizna poraz od demokrate Džoa Bajdena i širio neutemeljene tvrdnje da mu je pobjeda ukradena.
Konfuzija je dovela do nereda 6. januara 2021. godine na američkom Kapitolu, kada su Trampove pristalice nasilno upale u zgradu, napale policiju i ometale brojanje glasova u Kongresu.
Optužnice i rejting
Djeluje da, za sada, podnijete optužnice protiv bivšeg američkog predsjednika nisu ugrozile njegov rejting u trci za republikansku nominaciju i mogućnost da bude kandidat za predsjednika na izborima novembra 2024.
Inače, bivšeg predsjednika odredbe američkog Ustava ne sprečavaju da se kandiduje za funkciju šefa države čak i ako bude osuđen za krivično djelo.
Naime, prema najvišem pravnom aktu, kriterijume za obavljanje te prestižne funkcije ispunjava osoba koja je američki državljanin, stara najmanje 35 godina, koja je u Sjedinjenim Državama živjela najmanje 14 godina.
Ustav ne pominje policijski dosije, pa osobi optuženoj ili osuđenoj za krivično djelo ne bi bilo zabranjeno da obavlja predsjednički fuunkciju sve dok ispunjava druge uslove.
Inače, prema 14. amandmanu na američki Ustav - osobama za koje se utvrdi da su učesvovale u pobuni protiv Sjedinjenih Država zabranjuje se obavljanje javne funkcije.
Klauzula je napisana nakon Građanskog rata u Sjedinjenim Državama i ne pominje druga krivična djela.
( D.C., Glas Amerike )