Presuda opozicionaru "koga se Putin plaši"

Ako bude osuđen, najpoznatiji oponent ruskog predsjednika Vladimira Putina provešće u zatvoru ukupno 29 godina

12405 pregleda20 komentar(a)
Aleksej Navaljni, Foto: Reuters

Ruski sud će saopštiti u petak presudu protiv opozicionog političara Alekseja Navaljnog (47) po optužbi za ekstremizam.

Navaljni i njegovi saveznici odbacili su optužbe kao "apsurdne" i politički motivisane.

Ako bude osuđen, najpoznatiji oponent ruskog predsjednika Vladimira Putina provešće u zatvoru ukupno 29 godina.

Za šta je Navaljni sve optužen?

Tužilaštvo je zatražilo 20. jula kaznu zatvora od 20 godina po više tačaka optužnice:

  • stvaranje ekstremističke zajednice i organizacije koja podstiče na činjenje krivičnih djela i kršenje građanskih prava. Riječ je o Fondu za borbu protiv korupcije koji je, na zahtjev tužilaštva, 2021. proglašen ekstremističkom organizacijom i zabranjene su mu sve aktivnosti u Rusiji;
  • javno pozivanje na ekstremizam: na mitingu i onlajn;
  • prikupljanje sredstava za finansiranje ekstremizma;
  • uključivanje maloljetnika u činjenje nezakonitih i opasnih radnji. Ova optužba je podignuta zbog učešća lica mlađih od 18 godina na mitinzima koje je organizova Navaljni.
  • rehabilitacija nacizma.

Navaljni: Apsurdne optužbe

Navaljni je nazvao optužbe "apsurdnim" i politički motivisanim.

On je istakao da su i ove optužbe, kao i sve one prije njih, izmišljene kako bi ga vlast držala podalje od javnog života i politike.

U svojoj posljednjoj riječi u zatvorskom sudu prije izricanja presude, Navaljni je osudio invaziju na Ukrajinu i izrazio nadu u budućnost Rusije.

"Moja Rusija je napravila nekoliko velikih skokova, gurajući sve oko sebe, ali se onda okliznula i uz urlik, uništavajući sve oko sebe, srušila se", rekao je Navaljni, navodi se u saopštenju njegovog tima.

"A sada se leluja u lokvi blata ili krvi, sa polomljenim kostima, siromašnim i opljačkanim stanovništvom, dok je na desetine hiljada ljudi ubijeno u najglupljem i najbesmislenom ratu 21. vijeka," kazao je Navaljni tokom pretresa 20. jula.

Rusku državu i dalje naziva "obavještajnom službom bez savjesti", ali je svoju izjavu, koju je nazvao "Posljednja riječ Alekseja Navaljnog", završio optimistički.

"Ali prije ili kasnije, naravno, ponovo će se podići. I od nas zavisi na šta će se oslanjati (pamet ili savjest) u budućnosti."

Koliko će Navaljni ostati u zatvoru?

Navaljni je na društvenim mrežama rekao da očekuje kaznu od 15 do 20 godina, uprkos onome što tvrdi da su "besmisleni" dokazi predstavljeni tokom njegovog suđenja iza zatvorenih vrata, uključujući stihove repera Morgenšterna i kripto platu kojom se pokušava povezati s američkim milijarderom Vorenom Bafetom.

Navaljni, 47-godišnji advokat, sarkastično se osvrnuo na "nevjerovatno suđenje" i rekao da su rep stihovi "prilično jak dokaz da sam, kako kaže tužilaštvo, planirao silom svrgavanje Vladimira Putina".

Takođe, iako su tužioci tražili 20 godina zatvora po optužbi za ekstremizam, Navaljni u aprilu rekao da su istražitelji pokrenuli, kako je rekao, "apsurdni" slučaj terorizma protiv njega za šta bi mogao da bude osuđen na dodatnih 30 godina zatvora.

Nije bilo jasno na šta bi se mogao odnositi slučaj terorizma, ali ruska Federalna služba bezbjednosti je saopštila da Ukrajina i ruski opozicionari iz fonda koji je osnovao Navaljni stoje iza ubistva istaknutog ruskog ratnog blogera.

Za terorizam je u Rusiji zaprijećena kazna do 35 godina zatvora. Pošto Navaljni trenutno služi zatvorsku kaznu od 11 godina i šest mjeseci po prethodnim optužbama, neizvjesno je kada će izaći na slobodu, prenosi Rojters.

"Naravno da smo spremni za ovo - koje druge opcije postoje?" kazala je u julu portparolka Navaljnog Kira Jarmiš.

"Aleksej nije u zatvoru zbog odluke suda, već po nalogu Putina. Očigledno i njegova kazna zavisi od toga koliko dugo će Putin biti na vlasti", istakla je Jarmiš.

Neuobičajeno suđenje u zatvoru

Suđenje je počelo 6. juna nakon što su pravni tim Navaljnog i saoptuženog Danijela Holodnog, tehničkog direktora YouTube kanala Navaljni LIVE, zatražili izuzeće sudije Andreja Suvorova, rekavši da bi suđenje trebalo da se održi u Moskvi jer su obojica tamo zvanično registrovani, a i optužbe su vezane za Moskvu.

Suvorov je odbio zahtjev i 19. juna odlučio da se suđenje održi iza zatvorenih vrata u improvizovanoj sudnici u kaznenoj koloniji u kojoj se nalazi Navaljni 260 kilometara istočno od Moskve.

Ovo izmještanje suda je rijetka procedura, obično ograničena na teško bolesne zatvorenike. Maloj grupi novinara onemogućeno je da prate proces. Navaljni je imao samo deset dana da pročita 196 tomova dosijea u vezi ovog slučaja.

Evropska unija je dodala šefa ruskog zatvora koji drži Navaljnog na listu sankcija.

"Intelekt bez savjesti u srži ruske države"

Govoreći na kraju zatvorenog suđenja pred 18 sudskih zvaničnika — od kojih je, kako prenosi "Vošington post" sedam nosilo crne maske da sakriju svoj identitet — Navaljni je istakao da je "pitanje kako dijelovati centralno pitanje čovječanstva."

On se prisjetio učenja profesora Jurija Lotmana (istoričar ruske kulture koji je predavao u Estoniji), koji je jednom rekao studentima: "Čovjek se uvijek nađe u nepredvidivoj situaciji. A onda ima dvije noge na kojima se može osloniti: savjest i intelekt."

"Oslanjati se samo na svoju savjest je intuitivno ispravno", dodao je Navaljni. "Ali, apstraktni moral koji ne uzima u obzir ljudsku prirodu i stvarni svijet degenerisaće se ili u glupost ili u zvjerstvo, kao što se to dešavalo više puta ranije," naveo je zatvoreni ruski opozicionar.

"No, oslanjanje na intelekt bez savjesti je upravo ono što sada leži u srži ruske države," smatra Navaljni.

Tajm: Čovjek koga se Putin plaši

Kremlj poriče da progoni svog najžešćeg kritičara prikazujući ga kao izazivača političkih potresa uz podršku Zapada. Ruske vlasti tvrde da je slučaj Navaljnog isključivo pravno pitanje za sudove.

"Ne pratimo ovo suđenje", rekao je u junu novinarima Putinov portparol Dmitrij Peskov.

Američki magazin "Tajm" nazvao je Navaljnog "čovjekom koga se Putin plaši".

"Putin se zaista plaši onoga što Navaljnijev pokret traži — promjenu vlasti u Rusiji, praćenu obračunom sa njenim korumpiranim klanom oligarha i špijuna. Nije NATO taj koji Putina drži budnim noću, već prostor za demokratske glasove koji NATO otvara duž granica Rusije," piše Tajm.

Ovaj strah, tvrdi Navaljni, pokreće sve sukobe koje Rusija vodi sa Zapadom.

"Da bi konsolidovao zemlju i elite, Putinu su stalno potrebne sve te ekstremne mere, svi ovi ratovi — stvarni, virtuelni, hibridni ili samo sukobi na ivici rata, kao što sada vidimo," naglašava Navaljni.

Aleksej Navaljni: Život između politike, protesta i zatvora

Umjesto pregovora ili nuđenja ustupaka, Navaljni želi da SAD vrše pritisak na Kremlj spolja, dok on i njegove pristalice to čine iznutra.

Ova kombinacija će, vjeruje Navaljni, podijeliti elite oko Putina.

To će rezultirati, kako je nazivaju njegovi sljedbenici, "prelijepom Rusijom okrenutoj budućnosti", slobodnom, demokratskom, u miru sa susjedima i Zapadom.

Navaljni proveo 200 dana u samici

Navaljni je uhapšen u januaru 2021. po povratku u Rusiju iz Nemačke, gdje je bio na liječenju od gotovo smrtonosnog trovanja nervnim agensom tipa novičok za koje tvrdi da je naručio lično Putin. Riječ je o zabranjenom vojnom nervnom agensu koji je razvijen u vrijeme Sovjetskog Saveza.

Tada je osuđen na dvije i po godine zatvora po optužbi za kršenje pravila sudskog nadzora tokom njegovog oporavka u inostranstvu, što je bilo neophodno nakon trovanja. Uslijedila je još jedna kazna od devet godina zbog navodne prevare svojih pristalica.

Proveo je više od 900 dana iza rešetaka — i skoro 200 u samici.

Ruski zvaničnici su tokom 2021. zabranili Navaljnijeve političke i aktivističke organizacije kao "ekstremističke", zbog čega su skoro svi njegovi bliski saradnici bili primorani da napuste zemlju.