Ministarstvo RS: Fotografija Bošnjakinje iz Žepe na obilježavanju Dana sjećanja na stradale u "Oluji" nehotična greška
Ministarstvo RS dodaje se da su, "nažalost, broj žrtava i razmjere stradanja tokom posljednjih sukoba na prostoru bivše Јugoslavije tolike da je dostupno more fotografija koje o tome svjedoče"
Ministarstvo rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske saopštilo je da prikazivanje fotografije Bošnjakinje iz Žepe u sklopu video-materijala koji je pratio obilježavanje 28 godina od srpskog stradanja u vojnoj akciji "Oluja" predstavlja "nehotičnu i nenamjernu grešku" agencije iz Srbije koja je pripremala video materijal.
U saopštenju se navodi da je tu agenciju angažovalo Ministarstvo za rad zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Srbije.
"Pokušaj pojedinih sarajevskih medija da prikazivanje fotografije Bošnjakinje iz Žepe u sklopu video-materijala, koji je pratio program obilježavanja, predstavi kao bilo šta osim kao nehotičnu i nenamjernu grešku i to profesionalne agencije iz Srbije, koja je angažovana od Ministarstva za rad zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Srbije i koja je pripremala video-materijal, manipulacija je s ciljem da se otvori novi krug prebrojavanja žrtava i 'mjerenje' čije je stradanje veće", navedeno je u saopštenju.
Ministarstvo RS dodaje se da su, "nažalost, broj žrtava i razmjere stradanja tokom posljednjih sukoba na prostoru bivše Јugoslavije tolike da je dostupno more fotografija koje o tome svjedoče".
"Pogriješiti o etničkoj pripadnosti neke od osoba sa tih fotografija je greška koja se dešava čak i profesionalcima. Ministarstvo dijeli stav patrijarha SPC-a Porfirija da žrtve i majčine suze nemaju ni vjersku ni etničku pripadnost i da mi jednako žalimo i poštujemo svaku žrtvu i svaku bol za njom", navelo je Ministarstvo rada i boračko-invalidske zaštite RS.
Tokom obilježavanja godišnjice Dana sjećanja na stradale i prognane Srbe tokom "Oluje" 4. avgusta u Prijedoru, na jednom od panela tokom govora predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika pojavila se fotografija žena, bošnjačkih izbjeglice iz Žepe, tokom akcije Vojske RS na tom području u ljeto 1995. goidne.
Jedna od žena s fotografije u naručju drži bebu od tri mjeseca, a autentičnost fotografije je za regionalnu N1 televiziju potvrdila Nermina Mujkić – Gušo, djevojčica koju majka drži u naručju tokom evakuacije.
Dodik je fotografiju objavio i na svom službenom Tviter nalogu.
( BETA )